Strachová zakončila sezonu osmým místem při triumfu Vlhové. Plány do budoucna oznámí na konci března

Aktualizováno 18. 3. 2017 22:50
Konec sezony nebo i kariéry? Šárka Strachová se rozloučila s letošním ročníkem Světového poháru osmým místem ve slalomu v Aspenu. Vyhrála Petra Vlhová ze Slovenska
Šárka Strachová
Šárka Strachová | Foto: Reuters

Aspen (USA) - Lyžařka Šárka Strachová zakončila sezonu Světového poháru osmým místem ve finálovém slalomu v Aspenu. V konečném hodnocení disciplíny klesla na šesté místo, protože se před ni dostala vítězka závodu Petra Vlhová ze Slovenska. Ta překazila domácí triumf americké hvězdě Mikaele Shiffrinové, jež startovala již jako jistá vítězka celkového pohárového pořadí a majitelka malého glóbu za slalom.

Strachová po týdnu zaostala za nejlepším výsledkem sezony, kterým bylo druhé místo v americkém středisku Squaw Valley. "Před závodem jsem chtěla útočit zase na stupně vítězů, ale nepovedlo se. S osmým místem jsem spokojená, je to můj standard," uvedla Strachová na facebookovém profilu. Ve všech slalomech Světového poháru skončila v této sezoně v desítce a její průměrné umístění je 7,3.

Už po první jízdě v Aspenu byla osmá se ztrátou 99 setin na vedoucí Vlhovou, v součtu obou kol s ní prohrála o 1,97 sekundy a v pořadí slalomářského SP o 17 bodů. Na stupně vítězů tentokrát ztratila přes sekundu a půl. "Možná chybělo víc energie. Už je znát, že je konec sezony, únava tady je a nebyly to úplně moje podmínky. Na to, jak to tady vypadalo, tak si myslím, že jsem odvedla maximum," řekla.

"Trošku mě mrzelo, že to nebyla moje oblíbená sjezdovka, na které jsem dvakrát vyhrála," poukázala na triumfy ve slalomech SP v letech 2008 a 2009. "Tentokrát byl slalom celkem krátký a jel se profilově na jiné trati. I tak ale byl moc hezký. Přes vysoké teploty se pořadatelé snažili sjezdovky připravit co nejlépe," pochválila organizátory.

Česká jednička se před závodem dělila v hodnocení disciplíny o páté místo s Ninou Lösethovou z Norska, ta ale z boje o lepší konečné umístění vypadla hned v prvním kole.

Nyní čeká Strachovou přesun z Aspenu přes Denver a letem přes Mnichov zpět domů. V dalších dnech se těší na volno. "Odpočinek, odpočinek a odpočinek," řekla, co ji čeká. Nejspíše bude hodně přemýšlet. Na konci března oznámí, jestli bude v příští olympijské sezoně pokračovat v kariéře, nebo skončí. "Už jsem rozhodnutá, ale do konce března je ještě týden deset dnů, tak kdo ví…," uvedla.

Shiffrinová útočila ze třetího místa po prvním kole, ale přeskočit dokázala pouze Fridu Hansdotterovou ze Švédska. S Vlhovou, jež byla nejrychlejší v obou jízdách, prohrála o 24 setin. Malý glóbus měla ale jistý od minulého závodu a finálové klání absolvovala už s jistotou velké křišťálové trofeje, protože její jediná soupeřka v matematickém dosahu Ilka Štuhecová ze Slovinska už v pátek oznámila, že slalom nepojede. V neděli bude mít ještě teoretickou naději na sesazení průběžně vedoucí Tessy Worleyové z Francie z čela pořadí obřího slalomu.

Finále SP v sjezdovém lyžování v Aspenu (USA):

Ženy - slalom:

1. Vlhová (SR) 1:32,00 (45,52+46,48), 2. Shiffrinová (USA) -0,24 (45,59+46,65), 3. Hansdotterová (Švéd.) -0,35 (45,55+46,80), 4. Velez-Zuzulová (SR) -0,39 (45,66+46,73), 5. Meillardová -1,05 (46,00+47,05), 6. Holdenerová (obě Švýc.) -1,41 (46,33+47,08), 7. Wikströmová (Švéd.) -1,94 (46,44+47,50), 8. Strachová (ČR) -1,97 (46,51+47,46), 9. B. Schildová (Rak.) -2,00 (46,89+47,11), 10. Wallnerová (Něm.) -2,24 (47,68+46,56).

Konečné pořadí slalomu (po 10 závodech): 1. Shiffrinová 840, 2. Velez-Zuzulová 565, 3. Holdenerová 455, 4. Hansdotterová 432, 5. Vlhová 411, 6. Strachová 394, …38. Dubovská 25.

Průběžné pořadí SP (po 36 ze 37 závodů): 1. Shiffrinová 1603, 2. Štuhecová (Slovin.) 1325, 3. Goggiaová (It.) 1117, 4. Gutová (Švýc.) 1023, 5. Weiratherová (Licht.) 831, 6. Worleyová (Fr.) 825, …20. Strachová 394, 77. Ledecká 61, 97. Dubovská 25, 107. Pauláthová 14, 122. Klicnarová (všechny ČR) 5.