Strachové ve slalomu medaile unikla, vyhrála Shiffrinová

21. 2. 2014 18:04
Šárka Strachová obsadila v olympijském slalomu 10. místo. Ze zlata se raduje Američanka Mikaela Shiffrinová.
Šárka Strachová vyjela ve slalomu desáté místo
Šárka Strachová vyjela ve slalomu desáté místo | Foto: Reuters

Soči - Šárka Strachová obsadila v olympijském slalomu v Soči 10. místo a svou bronzovou medaili z Vancouveru neobhájila, když na pódium ztratila přes dvě sekundy.

Nejmladší olympijskou vítězkou v této disciplíně se stala osmnáctiletá Američanka Mikaela Shiffrinová. Stříbro vybojovala Rakušanka Marlies Schildová před krajankou Kathrin Zettelovou. Další Češka Martina Dubovská skončila dvaadvacátá, Kateřina Pauláthová nedokončila 1. kolo.

Pokazila první kolo

Strachová nezajela dobře první kolo, po němž byla čtrnáctá. Největší manko nabrala v první strmé části, už po ní za vedoucí Shiffrinovou zaostávala o 1,26 sekundy. Relativně dobře zvládla prostřední pasáž, ale v závěru její odstup na rozměklé trati, na kterou dopoledne hodně pršelo, narostl na 2,52 sekundy.

"Nepovedlo se mi to, ztráta je relativně veliká. Myslím si, že jsem nabírala od startu do cíle zhruba stejně. Určitě nejsem spokojená," řekla Strachová, které se nepodařilo na 'agresivním' sněhu ideálně pouštět lyže. "V každém oblouku jsem pár setinek nabrala a to se pak nasčítalo," uvedla bývalá mistryně světa ve slalomu.

Druhá jízda byla v podání Strachové povedenější. Neudělala větší chybu, po dojetí do cíle u jejího jména svítila zelená na znamení průběžného vedení a na tváři měla úsměv. V čele vydržela jen chvilku, ale celkově si polepšila o čtyři místa.

Vítězku první jízda nastartovala

Shiffrinová zvládla skvěle první jízdu, jako jediná se v ní dostala pod 53 sekund (52,62). Úřadující mistryně světa vedla před Marií Höflovou-Rieschovou z Německa, vítězkou slalomu z Vancouveru, o 49 setin. Třetí byla Slovinka Tina Mazeová, která už získala v Soči zlaté medaile ve sjezdu a v obřím slalomu.

"Jela jsem velice solidně. Neplánovala jsem nic převratného, jen jsem chtěla jet rychle a myslím, že se mi to povedlo," uvedla Shiffrinová.

V druhém kole si Shiffrinová mohla na trati dovolit i chybu, přesto vyhrála s více než půlvteřinovým náskokem. V 18 letech a 345 dnech je nejmladší vítězkou slalomu na olympiádě a první americkou v této disciplíně po 42 letech. Napodobila Barbaru Cochranovou, která vyhrála slalom v roce 1972 v Sapporu.

Na druhé místo se díky nejrychlejšímu druhému kolu dostala rekordmanka v počtu výher ve slalomu v SP Marlies Schildová. Rakušanka získala medaili ve slalomu na olympiádě potřetí za sebou, zlata se ovšem nedočkala. Z Vancouveru 2010 má rovněž stříbro a o čtyři roky dříve v Turíně dojela třetí. Höflová-Rieschová v posledním olympijském závodu v kariéře medailovou pozici neudržela, skončila čtvrtá.