Mazurová, Nýdrle a Machačová přidali další medaile v Minsku

27. 6. 2019 18:09
Česká reprezentace slavila dnes na Evropských hrách v Minsku další tři medaile a dohromady jich má již deset. Sportovní střelci Tomáš Nýdrle ve skeetu a Nikola Mazurová v třípolohové střelbě ze sportovní malorážky vybojovali stříbro, bronz pak přidala dráhová cyklistka Jarmila Machačová v bodovacím závodu.
OH 216: sportovní střelba: Nikola Mazurová
OH 216: sportovní střelba: Nikola Mazurová | Foto: ČTK

Mazurová se prosadila na stupně vítězů v Minsku již podruhé po bronzu ve vzduchové pušce. Její kolega skeetař Nýdrle se v 30 letech dočkal první individuální medaile a zkušená cyklistka Machačová slavila bronz na velodromu, na němž v roce 2013 vybojovala ve stejné disciplíně titul mistryně světa.

Nýdrle po vítězné kvalifikaci v šestičlenném finále prohrál o jednu ránu se Švédem Stefanem Nilssonem a těsně mu tak uniklo účastnické místo pro olympijské hry v Tokiu. Čtyřiadvacetiletá Mazurová v osmičlenném finále našla přemožitelku jen v Juliji Zykovové z Ruska.

Machačová dnes nestačila na Gannu Solovejovou z Ukrajiny a Rakušanku Verenu Eberhardtovou. Těsně pod stupni vítězů skončili Češi v týmovém sprintu: Tomáš Bábek, Pavel Kelemen a Martin Čechman prohráli jízdu o bronz s Velkou Británií.

Česká výprava má po středečním medailovém půstu na kontě deset cenných kovů, o tři víc než na předchozích premiérových Evropských hrách před čtyřmi roky v Baku. Z toho se střelci zasloužili o šest, Nýdrle a Mazurová se postarali po zlatu brokaře Davida Kosteleckého o druhý nejlepší výsledek.

"Do závodu jsem šla jen s cílem udělat dobrou práci a vyzkoušet si to, protože jsem malorážku před Minskem asi dva týdny netrénovala a soustředila jsem se na vzduchovku. Mysleli jsme si, že ji tady střílet nebudeme a až tři čtyři dny před odletem jsem se dozvěděla, že je to jinak. Dala jsem si dva rychlé tréninky a jela jsem," řekla Mazurová ČTK a Českému rozhlasu.

Tréninkový výpadek se na ní ale nepodepsal a sílu jí dodal i předešlý úspěch v Bělorusku a zejména fakt, že vybojovala účastnické místo na olympiádu v Tokiu 2020. "Pro každého sportovce je to důležité a cenné. Teď už se mi střílelo pěkně a s lehkostí. Finále už bylo jen pro radost," usmívala se rodačka z Rychnova nad Kněžnou.

Do finále závodu na 3×40 ran prošla ze třetího místa v kvalifikaci a po položkách vkleče a vleže musela útočit zezadu. Vestoje se ale postupně propracovala vpřed, vystrnadila ze stupňů vítězů Srbku Sanju Vukasinovičovou a předposlední ránou odsoudila o pět desetin k bronzu Rusku Polinu Choroševovou. Na Zykovou ale neměla, někdejší juniorská mistryně Evropy a vítězka letošního závodu Světového poháru v Mnichově zvítězila skoro s šestibodovým náskokem.

"Byla jsem úplně v klidu a jak jsem řekla, snažila jsem se finále si užít. Věděla jsem, že při střelbě vestoje se může pořadí ještě přesypat a mohou přijít špatné střely," řekla Mazurová.

Nýdrle získal v Minsku první individuální cenný kov v kariéře. Jičínský střelec ve finále po bezchybné první desítce vedl, po druhé sérii, v níž poprvé minul, se dělil o první místo s Gabrielem Rossettim. Zatímco Nýdrle až do konce bojoval o zlato, Ital v posledním vyřazováním vypadl a musel se spokojit s bronzem.

"Byl to jeden z mých nejlepších závodů v kariéře, ale teď bezprostředně po něm převládá spíše zklamání. Chyběl kousíček a byl jsem nominovaný na olympiádu," řekl Nýdrle, který byl loni členem vítězného českého týmu na mistrovství Evropy. Jeho nejlepšími individuálními výsledky byly 4. místo z kontinentálního šampionátu 2016 a šesté z mistrovství světa 2013. "Je to jeden z mých největších úspěchů, jen má hořkou tečku," uvedl.

Machačová se před začátkem dráhové části her představila i na silnici a hned ve svém prvním startu na velodromu potvrdila, že je ve formě. Po časovce přitom uvedla, že moc nepočítá, že by byla schopná s nejlepšími závodit. Bodovačka jí ale vyšla.

"Původně jsem měla v plánu závodit druhou půlku a v první pošetřit síly, ale závod se nevyvíjel tak, jak bych chtěla. Začala jsem závodit dříve a v závěru chyběly síly, ale vychytala jsem ten nejlepší moment na únik," řekla Machačová, které se hned v úvodu podařilo získat kolo náskoku.

Poté se snažila kontrolovat klíčové soupeřky a své postavení, ale v cíli nakonec netušila, jak dopadla. "Myslela jsem, že jsem pátá," přiznala s úsměvem cyklistka. "A jestli jsem se dobře rozjela na silnici? Asi jo," řekla Machačová.

Evropské sportovní hry v Minsku:

Sportovní střelba:

Muži:

Skeet: 1. Nilsson (Švéd.) 57, 2. Nýdrle (ČR) 56, 3. Rossetti (It.), …v kvalifikaci 11. Tomeček (ČR).

Ženy:

Sportovní malorážka 3×40 ran: 1. Zykovová (Rus.) 459,6, 2. Mazurová (ČR) 453,9, 3. Choroševová (Rus.), …v kvalifikaci 35. Brabcová (ČR).

Skeet: 1. Bacosiová (It.) 53+4 v rozstřelu, 2. Anastassiouová (Fr.) 53+3, 3. Cainerová (It.), …v kvalifikaci 12. Šumová, 13. Skalická (obě ČR).

Dráhová cyklistika:

Muži:

Scratch: 1. Volikakis (Řec.), 2. Prokopyszyn (Pol.), 3. Karaljuk (Běk.), …10. Babor (ČR).

Týmový sprint: Finále: Nizozemsko 42,385 - Francie 43,787, o 3. místo: Velká Británie 43,020 - ČR (Bábek, Pavel Kelemen, Čechman) 43,755.

Ženy:

Bodovací závod: 1. Solovejová (Ukr.) 30, 2. Eberhardtová (Rak.) 27, 3. Machačová (ČR) 25.

Týmový sprint: Finále: Rusko 32,317 - Litva 33,225, o 3. místo: Nizozemsko 33,317 - Polsko 33,393.