Stříbro za dvě miliardy? Krutá bilance dobrého Liberce

Martin Jůzek
2. 3. 2009 1:00
Jaký byl šampionát v klasickém lyžování?
Lukáš Bauer se svou stříbrou medailí
Lukáš Bauer se svou stříbrou medailí | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Hoďme teď všechny problémy a kauzy, které se vyskytly před i během mistrovství světa v klasickém lyžování, za hlavu. Potěšující je, že liberecký šampionát vůbec podařilo uskutečnit a nedošlo k větším potížím.

Ostuda se po sportovní stránce nekonala.

I když...

Nebýt Lukáše Bauera, skončila by tato prestižní akce pro české barvy velkým zklamáním. Zisk jedné medaile, z toho fanoušci nebudou zrovna jásat.

Čtěte dále: Liberec politiky netáhl, na závody přijely jen výjimky

Vzpomeňme si ještě na dva roky staré mistrovství v japonském Sapporu.

Česká republika tam získala tři cenné kovy, obsadila páté místo v pořadí národů a Kateřina Neumannová dokonce vybojovala zlato. Teď se ikona běžeckého lyžování přesunula ze stopy do kanceláře.

Její místo na výsluní převzal lyžař z Božího Daru. Loňský vítěz Světového poháru nabudil fanoušky hned při svém prvním startu na šampionátu. Na klasické patnáctce mu dlouho patřila první příčka, nakonec z toho byla stříbrná medaile.

"To my vybojovali jedinou medaili. Má fantastickou cenu," radoval se trenér Miroslav Petrásek za svůj úsek běžců na lyžích. Škarohlídi a kritici dodávají, že stříbro stálo dvě miliardy, což je cena, kterou si vyžádalo pořádání šampionátu.

Nevýrazné výsledky žen nepřekvapily

Šampionátu na domácí půdě se podřizovala příprava všech českých závodníků.

Dopadlo to ale tak, jak to dopadlo. V běžecké stopě se podle očekávání mnohem více vedlo mužům, i když i oni se museli vyrovnat s velkým zklamáním, kterým bylo dvanácté místo ze štafety.

Čtěte také: Místo medaile fiasko. Štafetu na MS ovládli Norové

U žen špatné výsledky nikoho nezaskočily, vzhledem k tomu, jak si vedly v minulé i letošní sezoně. Na druhou stranu asi není úplně v pořádku, že se při vrcholu sezony nedokázaly prosadit. Místo mladých nadějí se nejvíce "dařilo" nejstarší Kamile Rajdlové.

Hodnocení skokanů by se dalo shrnout do několika málo slov: Někdy i nad očekávání.

Solidního umístění dosáhl Roman Koudelka, který dvakrát obsadil devátou příčku. "Za své výkony na šampionátu se nemusím stydět. Jsem s tím spokojený," uvedl Koudelka.

Zato Jakub Janda zůstal daleko za stupni vítězů a na jeho medaile z Oberstdorfu z roku 2005 se dál práší. Letos mu nepomohl ani tolik propíraný návrat k slovinskému trenéru Bajcovi.

Češi zazářili v soutěži družstev, kde málokdo věděl, co lze čekat. Na Ještědu se v dešti strhla nevídaná bitva o bronz, do níž promlouvali i domácí reprezentanti. Janda vyhecoval své kolegy z týmu, nakonec to stačilo na páté místo.

Čtěte více: Krása. Důvod k oslavě je vždycky, radoval se Janda

Také Pavel Churavý byl spokojený

A jestliže na skoky mužů diváci vyprodali tribuny, na ženskou premiéru v rámci mistrovství světa by lidé nepřišli asi ani v případě volného vstupu. Ne snad že by jejich závod byl na okraji zájmu, ale jejich výkony na malém můstku spíše provázely informace o tom, kdo spadl a nikoliv to, kdo vyhrál.

Kladně se dá s určitými výhradami hodnotit i výkon českých sdruženářů.

Čtěte také: Smolař Demong má zlato, Churavý nejlepší - osmý

Jejich snažení v severské kombinaci potvrdilo letošní trend - po hubených letech Pavel Churavý trochu oživil oblíbenost tohoto sportu z dob Ladislava Rygla.

Tak se skákalo nad Libercem
Tak se skákalo nad Libercem | Foto: Ondřej Besperát

V družstvech obsadil domácí tým šesté místo (i díky odstoupení Američanů), v individuální soutěži potvrdil roli jedničky Churavý, s dalšími už to tak slavné nebylo.

Letos sice nejlepší z Čechů vystoupal i na stupně vítězů, přesto mu pěkné osmé místo z posledního závodu stačilo k plné spokojenosti. "Chtěl jsem se alespoň jednou probojovat mezi nejlepší desítku a to se mi povedlo," řekl.

Šampionát však nepřinesl jen sportovní či finanční (ne)úspěchy.

Klasické lyžování se dostalo do povědomí českého národa jako sport, který mohou Češi pořádat a věnovat se mu na profesionální úrovni. Dá se proto očekávat příliv mladých talentů. Jak do běžecké stopy, tak i na můstky.

A kdo ví, zda se areály nevyužijí i pro případné další mistrovství světa.

Čtěte dále: MS 2019 znovu pod Ještědem? Proč ne, míní sportovci

 

Právě se děje

Další zprávy