Nejdřív skvělá jízda Strýcové, pak kolaps Plíškové. Švýcarky srovnaly s Češkami krok

Aktualizováno 16. 4. 2016 17:00
České tenistky po prvním dnu semifinále Fed Cupu hrají se Švýcarskem 1:1. O český bod se suverénním výkonem postarala Barbora Strýcová, která povolila Timee Bacsinszké jen dvě hry, ve druhém zápase překvapivě podlehla Viktorijii Golubicové Karolína Plíšková.
Viktorija Golubicová proti Plíškové zaznamenala první fedcupové vítězství kariéry | Foto: ČTK

Luzern - Pouhé dvě hry dělily český fedcupový tým v Lucernu od vedení 2:0 na zápasy. Jenže Karolína Plíšková v prvním dni semifinále roli nasazené jedničky nezvládla. Ze stavu 6:3, 4:2 svůj zápas s Viktorijí Golubicovou, aktuálně až 129. hráčku žebříčku, nakonec prohrála, a tak je stav duelu po sobotě 1:1.

První bod přitom svěřenkyně Petra Pály trochu nečekaně získaly díky triumfu Barbory Strýcové nad světovou sedmnáctkou Timeu Bacsinszkou, jíž česká dvojka povolila jen dvě hry. Oba dnešní duely jsme sledovali živě zde.

"Samozřejmě jsme si mysleli, že máme větší šanci vést 2:0, protože Bára předvedla takticky a v hlavě skvělý zápas. Pak člověk čekal, že Karolína uspěje. Víme, že to není samozřejmý, bohužel. V tenise nedopadne zápas vždycky, jak čekáte, ale přijde nový den. Zase může být všechno jinak," řekl český kapitán.

Zápas pokračuje v neděli od 12 hodin, kdy se utkají týmové jedničky Plíšková s Bacsinszkou.

Strýcová předvedla tenisový koncert

Bacsinzská v sobotu rozhodně neukázala kdovíjakou formu. 17. hráčka světa podlehla Strýcové 0:6, 2:6. Pro Češku to přitom byl první singlový duel po devíti letech.

Vstup do úvodní sady vyšel Strýcové parádně. Soupeřce za svého servisu nabídla celkem jen tři brejkboly, které však Švýcarka nedokázala využít. Sama ji naopak vzala podání hned třikrát a první set získala kanárem 6:0.

Hra Bacsinszké se nezlepšila ani v setu druhém. Dál ohromně kazila a první gem dokázala uhrát až v desáté hře. V zápase jí nešel servis, forhend a ani její tradiční zbraň z bekhendové strany nefungovala.

Za stavu 4:2 pro českou hráčku to chvíli vypadalo na vzestup Švýcarky, ten ale trval pouze několik málo fiftýnů. Strýcová proměnila první nabídnutý mečbol a poslala Češky do důležitého vedení.

"Na kurtu to nebylo tak jednoduché, jak asi vypadá skóre. Musela jsem to odmakat, ale moc jsem si to užila. Byl to určitě můj nelepší singlový zápas ve Fed Cupu," hýřila úsměvy šťastná vítězka.

"Jsem navíc ráda, že to bylo tak rychlé a přinesla jsem bod do šatny... Když se tak poslouchám, tak mluvím jak hokejista, to je hrozný," smála se Strýcová.

Plíškové chyběly dvě hry

Možná ještě větší senzaci než Strýcová ale předvedla na kurtu Golubicová. První část zápasu s Plíškovou se přitom odehrávala v očekávaných intencích.

Obě hráčky působily na začátku utkání klidným dojmem a v prvních pěti gemech si držely podání. Poté se Plíškové podařilo poprvé servis švýcarské debutantky a první set dotáhla do vítězného konce. Sice dělala dost nevynucených chyb, ale mimořádně se jí dařilo podání.

Také druhá sada se dlouho vyvíjela dobře pro české barvy. Česká jednička nepředváděla svůj nejlepší tenis, na Golubicovou to však stačilo a Plíšková se trpělivou hrou dostala k vedení 4:2. Jenomže Švýcarka si vzala brejk okamžitě zpět a od té doby na kurtu zcela dominovala.

V dalším gemu odvrátila brejkbol Češky a srovnala na 4:4. Díky velkému množství nevynucených chyb Plíškové získala bez větších potíží také poslední dvě hry druhého setu a rozhodnout musela třetí sada. Před ní odešly obě hráčky se svými týmy do šatny.

Plíškové nevycházelo nic

V rozhodujícím setu pokračovalo trápení Plíškové a sebevědomý výkon domácí  dvojky. Rodačka z Loun vydřela první gem, o něco později si obě hráčky navzájem vzaly po jednom podání. Pátý a šestý gem třetího setu Plíškovou značně nalomily. Oba byly totiž velmi dlouhé a oba získala odvážnou hrou Švýcarka.

Karolína přestal tolik chodit servis a vlastně to bylo jediné, čím mohla získávat vlastním přičiněním body. Golubicová prolomila servis Češky podruhé a podávala na vítězství. Plíšková se však nevzdala, zmátořila se a snížila na 4:5. Podávat šla ovšem znovu Švýcarka.

Za stavu 30:15 z pohledu podávající Golubicové zatloukla Plíšková poslední hřebíček. Na síti zkazila jednoduchou smeč a nabídla švýcarské soupeřce dva mečboly. Těmi 129. hráčka světa nepohrdla a překvapivě vyrovnala víkendový stav na 1:1.

"Nečekala jsem, že prohraju. Měla jsem to dobře rozehraný," litovala Plíšková, která se ve třetí sadě necítila fyzicky dobře. "Přesto jsem do posledního míčku věřila, že můžu vyhrát, a snažila jsem se hrát, ale bohužel," řekla se slzami v očích.