reklama

Štybarova hvězdná chvíle: Pomohl mu k triumfu kamarád Sagan?

Sláva a slzy: Štybar vyhrál, Martin přišel o žlutý trikot Prohlédněte si galerii z triumfu českého cyklisty Zdeňka Štybatra v šesté etapě Tour de France. Foto: ČTK
Ohlasy na etapové vítězství Zdeňka Štybara v šesté etapě Tour de France.

Praha – Parádní dosavadní sezonu zažívá cyklista Zdeněk Štybar, od čtvrtka druhý český závodník, který vyhrál etapu na slavné Tour de France. Rodák ze Stříbra nejprve vybojoval na začátku dubna druhé místo na nejslavnější klasice Paříž-Roubaix, 26. června se jeho manželce Ině narodil prvorozený syn Lewis a nyní při premiérové účasti na "Staré dámě“ slaví další životní vítězství.

"Jsem samozřejmě pyšný, že se mi to povedlo a že jsem další Čech v řadě, který vyhrál etapu na Tour de France. Spíš jsem si věřil na čtvrté etapě s kostkami, ale ta nebyla dost těžká na to, aby se v ní dalo někde pořádně ujet, všichni byli nervózní, hlídal se každý nástup. O to mě těší víc, že se mi to povedlo tentokrát,“ řekl Radiožurnálu a MF Dnes devětadvacetiletý závodník stáje Etixx-Quick Step, kterou vlastní český majitel Zdeněk Bakala.

Podle Svorady si Štybar úspěch zaslouží

Přitom loni se musel potýkat se zdravotními problémy a poté také pády, které jej mimo jiné připravily o zuby. "Myslím, že si to po tom roce 2014 zaslouží. Loni měl hodně problémů, dlouho trvalo, než se vrátil do formy, ale nyní dokazuje, jak skvělým a chytrým závodníkem je. Zdeněk má všechny atributy vítěze,“ řekl Aktuálně.cz Ján Svorada. Muž, který dosud jako jediný závodník s českým pasem (ovšem narozený na Slovensku), zažil pocity vítěze etapy na Tour.

"Více, než na svůj poslední triumf v Paříži v roce 2001 jsem si vzpomněl na svůj první v roce 1994. Ten pocit vítěze Zdeňkovi moc přeji, spousta cyklistů sní o tom, startovat na Tour, vyhrát zde, ale jen některým se to povede a Zdeňkovi hned při první účasti. To je neskutečné,“ dodal bývalý elitní spurtér.

"Zářil jako sluníčko. Do telefonu se neustále usmíval, byl strašně šťastný. A my s ním. Možná nám to ještě trochu nedochází, ale jsem na bratra hrdá. Je neskutečné, co se mu po té loňské sezoně povedlo. Určitě to oslavíme, ale pořádně, až když se vrátí z Tour. Mluvila jsem s Inou a ta mi potvrdila, že chtějí v létě přijet k nám,“ přidala se Štybarova sestra Aneta Vondrová.

Přinesla sestra Štybarovi štěstí?

"Když manželka porodila Lewise, tak mi dala náramek s písmeny 'Z' a 'L'. Myslel jsem na ně, protože ti to mají teď v těchto chvílích těžké. V pátek budou Lewisovi dva týdny a manželka to nemá zrovna jednoduché, když jsem odjel po dvou dnech, co jsme byli společně doma,“ nezapomněl na svoji rodinu ani Štybar.

Kromě náramku mu možná přinesla štěstí právě i sestra Aneta. "Bylo to poprvé, co jsem neviděla celou etapu v televizi. Musela jsem někam jet, myslela jsem, že stihnu alespoň závěr, ale než jsem dorazila domů, už mi volaly kamarádky, že Zdeněk vyhrál. Stihla jsem jen záznam dojezdu. Ale určitě se na to ještě několikrát podívám,“ dodala.

Ale zpět ke čtvrtečnímu dojezdu v Le Havru. Ten ovlivnilo několik faktorů. "Ten pád Martina, který rozdělil peloton, mohl Zdeňkovi pomoct. Možná v tom bylo štěstí, že si vybral pro nástup zrovna tenhle moment, že se to takto sešlo, na druhou stranu, štěstí musíte jít naproti a to on udělal,“ připomněl Svorada naprosto dokonalé načasování ataku devětadvacetileté bývalé hvězdy cyklokrosu.

A další? "Když jsem viděl, že nahoře vede vláček pronásledovatelů Peter Sagan, věřil jsem, že už to Zdeněk dotáhne,“ začal své vysvětlování expert Aktuálně.cz Lubor Tesař.

Sagan si ostatní spurtéry pěkně povodil

"Není tajemství, že jsou kamarádi. Peter měl na to, aby se zvedl a Zdeňka docvakl. Kdyby to ale udělal, tak by byla velká pravděpodobnost, že by si do spurtu přitáhl někoho třetího a nakonec by ten slavil. Peter ukázal, jaký je formát, když obětoval vlastní ambice ve prospěch kamaráda. To, jak si povodil ostatní ze strany na stranu, ohlížel se a nechal je vycukat, protože všichni čekali, že on pojede, to bylo geniální,“ pokračoval bývalý špičkový silničář i dráhař.

"Rozhodně to ale nesnižuje Zdeňkovo vítězství. Tak to myšlené není. Jen k tomu potřebujete i trochu štěstí, další okolnosti a také správné načasování a on to všechno dneska měl. Právě to ukazuje na jeho velikost. Někdo nastoupí třicetkrát a stejně nevyhraje, někdo zaútočí jednou a stačí to. Zdeněk je fantastický závodník. Taky už jsem mu napsal esemesku, že je neskutečné hova...,“ dodal Tesař.

Ten se ale ještě zároveň stejně jako někteří zahraniční experti zastavil u Sagana: "Víte, nelíbí se mi, jak někteří připomínají, že už byl čtrnáctkrát druhý a na Tour naposledy vyhrál předloni. Není to vůči němu absolutně fér. Zvláště letos, kdy má formu jako hrom a všichni musí vidět, že je ze spurtérů nejrychlejší, což musí všechny překvapovat, protože v posledních dvou letech to vypadalo, že ztratil na té absolutní rychlosti na úkor toho, aby přejel i hory.“

Sagan i Štybar mohou vítězit dál. A nejen oni

"Ono je třeba vidět to, že na Greipela, Cavendishe, Degenkolba a další pracuje během etapy osm dalších frajerů, aby nemuseli šlápnout do pedálů. Sagan? Ten sám pracuje na svého lídra Contadora, chrání ho na rovinách i na kostkách a pak se ještě bez podpory své stáje pouští do spurtů. Devadesát devět procent spurtérů by se po tom, co on odvede za práci pro Contadora, do něj ani nepustila a on ještě bojuje vždy o vítězství,“ řekl Tesař.

A vzápětí dodal: „Věřím, že letos vyhraje. Má na to a klidně i vícekrát. A Štybar? Ten má také fazónu jako hrom. Není svázaný týmovou taktikou, proč by ještě nemohl zabojovat o další etapový vavřín?“

"Klidně mě může překonat tím, že vyhraje v jednom roce dvakrát, což se mně  nepovedlo. A jsou tu i další Češi. Byla jen otázka času, kdy se našim závodníkům bude takto dařit. Honza Bárta klidně může ještě zaútočit z nějakého úniku, uvidíme, co Roman Kreuziger. A Leo König v posledních dnech zjevně odpočíval, nabral velkou ztrátu, v horách může klidně bojovat o etapový triumf,“ rozšířil ještě tyto optimistické vyhlídky Svorada.

Zdá se, že česko-slovenské fanoušky čeká ještě hodně zajímavých čtrnáct pokračování „Staré dámy“. Naplní se slova českých expertů?

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.


reklama