reklama

Sudová chce přes reparát získat medaili, Björgenová rekord

První kvalifikace Nikole Sudové nevyšla, odrazí se v té druhé k vysněné medaili? První kvalifikace Nikole Sudové nevyšla, odrazí se v té druhé k vysněné medaili? autor: Reuters
V sobotu startuje na olympiádě v Soči první medailový den.

Praha - První sady medailí se na olympiádě v Soči budou rozdávat už dnes.

A do bojů o ně, v běhu na lyžích a biatlonu, zasáhnou i čeští závodníci, přestože uvedené disciplíny nepovažují za svou doménu.

Kvalifikační boje čekají skokany na lyžích a boulařky, které jedou nejprve opravnou část kvalifikace a v případě postupu i závěrečné boje.

Jak na tom bude Nývltová?

Do dopoledního ženského skiatlonu, kombinace klasiky a bruslení s hromadným startem, nastoupí Eva Vrabcová-Nývltová, která má za sebou životní sezonu, ale v Soči se necítí po vysokohorské přípravě dobře.

Jednoznačnou favoritkou závodu na dvakrát 7,5 kilometru je Marit Björgenová. Právě Norka vyhrála poslední olympijský skiatlon a na stejné trati je i úřadující mistryní světa.

V případě triumfu by přepsala historické tabulky a v 33 letech a 324 dnech by se v sobotu stala nejstarší olympijskou vítězkou v běhu. Tou je dosud Italka Stefania Belmondová, která v 33 letech a 27 dnech zvítězila v Salt Lake City 2002.

Konkurentkami Björgenové jsou především její reprezentační kolegyně Therese Johaugová či Heidi Wengová. Polka Justyna Kowalczyková má stále problémy s kotníkem, o kterých nechce mluvit, její výkon proto nemusí být ideální.

První šance pro biatlonisty

Na startu biatlonového sprintu mužů na 10 kilometrů budou Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup a Tomáš Krupčík. Svět však bude pravděpodobně více sledovat boj Oleho Einara Björndalena, který se blíží k překonání rekordního zisku medailí.

Těch má zatím jedenáct a už jen jeden cenný kov mu schází k vyrovnání krajana bývalého běžce na lyžích Björna Dählieho. Pokud Björndalen získá alespoň dvě medaile, stane se ve čtyřiceti letech nejúspěšnějším zimním olympionikem všech dob.

Největší favorité mužských závodů jsou ale jiní. Předpokládají se souboje mezi suverénním lídrem Světového poháru Martinem Fourcadem z Francie a hvězdou loňského šampionátu v Novém Městě Emilem Heglem Svendsenem z Norska, druhým mužem seriálu.

Sudová přes reparát na medaili

Nepovedenou první část kvalifikace bude chtít napravit boulařka Nikola Sudová, které napoprvé unikl postup do finále o jedinou desetinu bodu. "Možná to po té kvalifikaci nevypadá, ale opravdu mám pořád v hlavě medaili," řekla Sudová. "To bych sem přeci nemusela jezdit."

O postup se bude rvát také jednadvacetiletá Tereza Vaculíková, pro níž by byla finálová účast velkým úspěchem. Závěrečné boje jsou na programu ještě týž den.

Skokané chtějí chytnout formu

Výrazně vylepšit prozatím matnou sezonu chtějí skokané na lyžích. Jejich trenér David Jiroutek nominoval do prvního závodu na středním můstku kvarteto ve složení Jan Matura, Jakub Janda, Roman Koudelka a Lukáš Hlava. Nedostalo se na Antonína Hájka. "Sečetli jsme výsledky všech tréninkových kol a vyšlo to takhle," řekl trenér Jiroutek.

V sobotu se na můstku HS-106 skáče kvalifikace, samotný závod je na programu v neděli. Unikátní sbírku čtyř zlatých medailí se pokusí rozšířit Švýcar Simon Ammann, který opanoval už můstky v Salt Lake City 2002 a Vancouveru 2010.

Myslet na vítězství však mohou také Polák Kamil Stoch, Slovinec Peter Prevc či Rakušané Gregor Schlierenzauer a Thomas Morgenstern, nad jehož výkony po rychlém uzdravení z ošklivého pádu v Bad Mitterndorfu visí ale otazník. Bez šancí není ani jednačtyřicetiletý Japonec Noriaki Kasai.

reklama