reklama

Naprostá demolice! Super Bowl opanoval poprvé Seattle

Malcolm Smith se stal teprve druhým defenzivním hráčem, který získal cenu MVP finále. Malcolm Smith se stal teprve druhým defenzivním hráčem, který získal cenu MVP finále. Foto: Reuters
Super Bowl 2014 se proměnil v nečekaně jednoznačnou záležitost.

New York - Trofej Vinceho Lombardiho pro nejlepší tým zámořské soutěže amerického fotbalu NFL se letos stala poprvé v historii kořistí hráčů Seattle Seahawks.

Ti ve osmačtyřicátém Super Bowlu doslova smetli na MetLife Stadium v New Yorku lehce favorizovaný Denver Broncos s rozehrávačem Paytonem Manningem 43:8. MVP finále se stal obránce Malcolm Smith, teprve druhý defenzivní hráč v historii, který tuto trofej získal.

V Seattlu slaví titul v některé z profesionálních amerických soutěží po 35 letech, naposledy se to povedlo v roce 1979 dnes již neexistujícímu basketbalovému celku Seattlu Supersonics, který se v roce 2008 přestěhoval do Oklahomy.

Manning se bratrovi nevyrovnal

Hvězdný a druhý nejstarší quarterback v historii Super Bowlu Payton Manning měl být tím mužem, který si dokáže poradit se svým nejlepším útokem ligy s nejlepší obranou letošní sezóny. Jenže jak již historie opakovaně ukázala, v souboji nejlepší defenzivy s nejlepší ofenzivou se většinou radovaly obranně laděné týmy, konkrétně dvanáctkrát z patnácti případů.

Důkaz podala hned první hra celého letošního Super Bowlu, kdy Denver chyboval, Manninga zcela minula rozehrávka Ramireze a dle zápisu hosté ze Seattlu po zalehnutí míče v end zóně (bodovacím území) získali první dva body zápasu už po 12 vteřinách.

A Manning, jehož mladší bratr Eli – rozehrávač NY Giants a dvojnásobný vítěz Super Bowlu – sledoval zápas v VIP lóže, se z tohoto úderu spolu se svojí ofenzivní lajnou už de facto nevzpamatoval a v první polovině zápasu se vůbec nedostal do hry.

Už poločasové skóre bylo hrozivé

Hráči Seattlu pozorně bránili a po další chybné přihrávce (intercepted) předvedl 69 yardů dlouhý běh Malcolm Smith, který druhým touchdownem svého týmu zvýšil poločasové vedení Seahawks na 22:0, což byl druhý nejvyšší rozdíl v historii Super Bowlu.

Přestávkové vystoupení Bruna Marse a Red Hot Chili Peppers, při kterém stál 30vteřinový reklamní spot 4 miliony dolarů, favorizovaný Denver nenakoplo, spíše naopak. Do třetí čtvrtiny totiž opět vlétli hráči Seattlu věrni svému maskotovi – orlu Taima – jako dravci jdoucí po kořisti, když po výkop soupeře donesl zpět do jeho end zóny 87yardovým během Percy Harvin.

Po dalším touchdownu a vedení 36:0 už vládla na lavičce Seattlu vítězná pohodička a populární kouč Pete Carroll už v té chvíli měl na hlavě čepici s nápisem „Champions“. Nic na tom nemohl změnit ani jediný touchdown poraženého celku a korekce hrozivého skóre, které na konečný 43:8 dotlačil v poslední čtvrtině Doug Baldwin.

Wilson pokračuje v parádním rozjezdu

Rozehrávač Seattlu Russell Wilson se tak stal po budoucích členech Síně slávy NFL Tomu Bradym a „Big Benu“ Roethlisbergerovi třetím nejmladším quarterbackem, který vyhrál Super Bowl a potvrdil tak nejlepší start kariéry v historii NFL.

Pod třetí největší rozdíl ve skóre Super Bowlu se ale tentokrát podepsala především obrana vítězů přezdívaná „Legie zkázy“, kterou vedl zasloužený MVP Smith. Hráči Seattlu totiž 21 ze 43 bodů získali právě díky obraně a obráním soupeře o míč.

Šampioni zůstanou dlouho pohromadě

„Je to neuvěřitelné, cesta a práce ale začala už před čtyřmi lety, kdy se tento tým začal tvořit, a dnes byl za to odměněn, stejně jako naši skvělí fanoušci,“ pronesl na pódiu uprostřed hřiště kouč Seattlu Carroll, který z páté nejhorší defenzivy celé soutěže udělal za toto období tu vůbec nejlepší a kterého sami hráči všech týmů označili za to, pod kterým by hráli nejraději.

Špatnou zprávou pro ně, i soupeře ale budiž fakt, že mladý celek Seattlu Seahawks může zůstat v podobném složení ještě dvě, tři sezóny a má tak šanci navázat na silné vítězné generace New England Patriots a Pittsburgh Steelers, které mimochodem vedli (a stále vedou) právě výše zmínění Brady a „Big Ben“.

Počet vítězství v Super Bowlu

6 - Pittsburgh Steelers,

5 - Dallas Cowboys, San Francisco 49ers,

4 - Green Bay Packers, New York Giants,

3 - Washington Redskins, New England Patriots,

2 - Miami Dolphins, Oakland Raiders, Denver Broncos, Baltimore Ravens,

1 - New York Jets, Kansas City Chiefs, Baltimore Colts, Los Angeles Raiders, Chicago Bears, St. Louis Rams, Tampa Bay Buccaneers, Indianapolis Colts, New Orleans Saints, Seattle Seahawks.

reklama