Super-G mužů vyhrál na MS Reichelt, Bank po chybě nedokončil

5. 2. 2015 21:01
Ondřej Bank po chybě minul jednu z branek a nebyl klasifikován.
Ondřej Bank po chybě nedokončil závod Super-G-
Ondřej Bank po chybě nedokončil závod Super-G- | Foto: Reuters

Beaver Creek - Superobří slalom na mistrovství světa v Beaver Creeku vyhrál Hannes Reichelt a po úterním triumfu Anny Fenningerové ve stejné disciplíně vybojoval pro Rakousko druhou zlatou medaili na šampionátu.

Český sjezdař Ondřej Bank po chybě minul jednu z branek a nebyl klasifikován. Druhý skončil o 11 setin za Reicheltem trochu nečekaně Dustin Cook z Kanady, třetí místo obsadil Adrien Theaux z Francie, který ztratil dalších 13 setin.

Český sjezdař Ondřej Bank nenavázal na deváté místo z této disciplíny na olympijských hrách v Soči. Po chybě minul jednu z branek a nebyl klasifikován. Už horní mezičas ale naznačil, že měl z trati respekt, a figuroval ve třetí desítce a ani v další pasáži nezrychloval. Ve spodní části trati mu ustřelila spodní lyže, kolizi sice ustál, ale do následující branky se nevešel.

Reichelt předvedl fantastickou jízdu a vyhrál i přesto, že na závěrečném skoku chyboval, dostal se do smyku a ztratil rychlost. Na této trati vyhrál super-G už v prosinci v závodu SP a doplnil do sbírky zlato v této disciplíně po stříbru z MS v Ga-Pa před čtyřmi lety.

Cook byl překvapením závodu. V kariéře dosud v super-G bodoval jen pětkrát a nejlépe byl ve Světovém poháru dvanáctý. Na mistrovství světa jel nyní podruhé v kariéře, jeho první start před dvěma lety ve Schladmingu skončil v obřím slalomu výpadkem.

Body Miller škaredě spadl

Jen o tři setiny přišel o medaili další z favoritů Nor Kjetil Jansrud, který udělal chybu hned ve třetí brance, o níž příliš zavadil a hlavou ji "vysvlékl" z tyče. V cíli se držel za levé rameno. O místo těsně pod stupni vítězů se podělil ve stejném času s dalším Rakušanem Matthiasem Mayerem.

Zle skončil první start sezony pro domácího Bodeho Millera. Populární Američan se startem v super-G vrátil k závodům po podzimní operaci vyhřeznuté ploténky a v polovině trati průběžně vedl o půl sekundy. Ještě na posledním mezičasu měl náskok 12 setin na v té době nejrychlejšího závodníka, ale nedaleko před cílem zachytil levou rukou o branku, přišel o hůlku, dostal se do rotace, z čehož pramenil dramatický pád zády napřed.

Šestinásobnému olympijskému medailistovi vyply obě lyže a Američan se pak horko těžko sbíral ze země, neboť hrana jedné z nich mu způsobila hlubokou tržnou ránu na noze v horní části pravého lýtka.

To daleko lepší návrat prožil Nor Axel Lund Svindal. Ten si týden před začátkem sezony v říjnu v Söldenu přetrhl achillovku, ale dokázal se nebývale rychle vrátit k závodění. Zranění, které se obvykle léčí až tři čtvrtě roku, dal dohromady za pár měsíců a v prvním závodu sezony předvedl fantastický výkon.

V horní, náročnější pasáži sice trochu ztrácel, ale v polovině zrychlil a v cíli průběžně vedl. Hned po něm ho ale předjel Theaux a nakonec se před něj dostalo pět závodníků. Na titul mu chybělo 37 setin, na medaili pouhých třináct.