Svatí díky skvělému obratu vyhráli poprvé Super Bowl

jar
8. 2. 2010 4:00
Indianapolis Colts - New Orleans Saints 17:31
Quartertback New Orleans Saints Drew Brees se raduje z vítězství ve finále Super Bowlu | Foto: Reuters

Praha - New Orleans Saints vstali z popela. Před čtyřmi roky kvůli hurikánu Katrina přišli o domovský stadion Louisiana Superdome, a americký fotbal tak málem v tomto městě nadobro skončil.

Nyní však získali jeho hráči trofej z nejcennějších - vítězství ve finále Super Bowlu. A to v jeho 44. ročníku.

Paralelou je i samotný vývoj utkání. Svatí proti favoritovi z Indianapolis Colts prohrávali v první čtvrtině 0:10, jenže stejně jako se dokázali vzepřít přírodní katastrofě, tak naložili se svým soupeřem.

Ještě před závěrečnou čtvrtinou prohrávali o jeden bod, jenže pak se sami změnili v ničivý hurikán. Vyhráli ji 15:0, a po celkovém vítězství 31:17 tak mohli poprvé v historii zvednout nad hlavu trofej Vince Lombardiho.

Saints o výhře rozhodli šest minut před koncem

Přitom všechno hrálo do rukou Hříbatům z Indiany. Nejdříve proměnil tříbodový kop dvaačtyřicetileý veterán Matt Stover, záhy Colts dosáhli touchdownu, přestože museli k jeho docílení zdolat 96 yardů. Tím vyrovnali rekord Chicago v Super Bowlu z před 25 let.

Jenže Saints ve druhé čtvrtině dvěma kopy snížili a na začátku té třetí touchdownem výsledek otočili.

Colts sice stejným způsobem získali ještě do konce třetiny vedení zpět na svou stranu, šest minut před koncem však touchdown Jeremyho Shockeyho a následná dvoubodová akce rozhodla o výhře Saints.

Definitivní pojistku vítězství přidal v závěru Tracy Porter, který předvedl 74 yardů dlouhým touchdownem třetí nejdelší výkon v této "disciplíně" v historii Super Bowlu.

Prestižní ocenění pro nejužitečnějšího hráče zápasu získal quarterback Saints Drew Brees, který se s 32 úspěšnými přihrávkami z 39 dělí o další rekord Super Bowlu.

Zápas sledoval vyprodaný Sun Life Stadium v Miami Gardens, který má kapacitu 76 a půl tisíce diváků. Letošním zlatým hřebem v poločasové přestávce bylo vystoupení Peta Townshenda s legendární rockovou kapelou The Who.