reklama

Svaz chystá válku za Sáblíkovou. Bylo by tristní, kdyby do Ria nemohla

Martina Sáblíková se svým trenérem Petrem Novákem. Martina Sáblíková se svým trenérem Petrem Novákem. autor: Radka Maurová/ČSC
Generální sekretář cyklistického svazu Stanislav Kozubek by považoval za tristní, kdyby Martina Sáblíková s ohledem na své kvality měla scházet na startu olympijské časovky v Riu de Janeiro.

Praha - Generální sekretář cyklistického svazu Stanislav Kozubek by považoval za tristní, kdyby Martina Sáblíková s ohledem na své kvality měla scházet na startu olympijské časovky v Riu de Janeiro.

Ujistil, že pokud Mezinárodní cyklistická unie UCI bude trvat na dodržení dnes vydaného seznamu kvalifikovaných zemí, na němž Česká republika schází, svaz udělá vše proto, aby Sáblíkovou do Ria dodatečně dostal.

"Na rovinu říkám, že to celé nechápu. Je to šokující. Všichni tím žili, nejen tým okolo Martiny, my jako svaz, ale také asi celý národ. Bylo by tristní, kdyby člověk s takovými výsledky na olympiádu nejel a nedostal v Riu tu šanci," řekl Kozubek s připomínkou 12. místa z časovky na zářijovém mistrovství světa, které mělo v redukovaném pořadí zemí znamenat jistotu startu pod pěti kruhy. A ten měla přislíbený právě Sáblíková.

Šok pro všechny

"Po mistrovství světa v Richmondu, kde Martina místo pro Českou republiku vyjela, všichni včetně Martiny i jejího trenéra Petra Nováka počítali s tím, že Česká republika nebude zastoupena v silničním závodu, ale má kvalifikační místo na časovku. Až dodnes. Pro všechny to byl docela velký šok," netajil Kozubek.

Věří ale, že vše ještě může mít dobrý konec a trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení, která nemá v tuzemsku v posledních letech konkurenci ani na kole, se na sportovním svátku planety představí.

"Zažádáme hned přes našeho sportovního koordinátora UCI o oficiální stanovisko a vyjádření, protože my si myslíme, že Martina to místo má mít. Sám jsem zvědav, co nám odpoví. Marián Štetina (šéf svazu, který je zároveň členem výkonného výboru UCI) je nyní navíc na zasedání ve Švýcarsku, kde se pokusí to vyřešit ještě osobně," přiblížil Kozubek.

Svaz bude bojovat

Svaz je odhodlaný bojovat na všech frontách, kde to jen bude možné. "Nechci předbíhat, ale kdyby nám dali z UCI zamítavé stanovisko, český svaz by udělal všechno pro to, aby Martina získala divokou kartu. Určitě bychom o ni zažádali; jednak z důvodu toho, že si místo vyjela kvalitním výsledkem na mistrovství světa, a kromě toho ještě z té stránky, že jde o trojnásobnou olympijskou vítězku," nastínil Kozubek možné argumenty.

"Myslím, že ta šance na kvalifikační místo do Ria by pak mohla být docela slibná, i když všichni víme, jak to je vždy nabité," řekl Kozubek.

Připustil, že kvalifikační kritéria, která jsou napsaná v angličtině, nemají ve všech bodech jednotný výklad. "Měli jsme problém třeba i s dráhaři sprintery. Oni měli dvouletý kvalifikační cyklus a celé ty dva roky se snažili zjistit, jak to přesně je. Ale ani třeba Britové jim to nebyli schopni zcela přesně a jasně vysvětlit," podotkl Kozubek.

reklama