Světové lyžování v Česku? Vydělat se na tom nedá

Ondřej Roubínek
8. 1. 2008 11:20
Rozpočet závodu SP sjezdařek je 20 milionů
Ekonomika světového poháru stojí především na příjmech z marketingu. Závodníci se někdy v záplavě reklam trochu ztrácí.
Ekonomika světového poháru stojí především na příjmech z marketingu. Závodníci se někdy v záplavě reklam trochu ztrácí. | Foto: Ondřej Besperát

Špindlerův Mlýn - Uspořádat závody Světového poháru v alpském lyžování ve Špindlerově Mlýně přišlo organizátory na 20 milionů korun.

Náklady se podle generálního sekretáře a místopředsedy Organizačního výboru Aleše Krýzla daří pokrýt jen tak tak. "Je to na hraně," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Rozpočet plní příjmy z marketingu a prodeje televizních práv do zahraničí. "Česká televize v podstatě platí výrobou a poskytnutím signálu," vysvětluje Krýzl. Mezinárodní lyžařská federace FIS prý finančně na pořádání závodů nepřispívá vůbec.

"Ta dodává jen omezení a reglementy," podotýká jeden z hlavních organizátorů. FIS má také svého titulárního sponzora Světového poháru.

Tři ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů předávali vítězkám ceny. Zleva doprava: Přemysl Sobotka, Václav Klaus a Mirek Topolánek.
Tři ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů předávali vítězkám ceny. Zleva doprava: Přemysl Sobotka, Václav Klaus a Mirek Topolánek. | Foto: Ondřej Besperát
Světový pohár počesku: Malý, ale náš. I pro politiky

"Podmínky pro další partnery jsou velmi přísné. Reglementy FIS pro pořádání Světového poháru mají zhruba 300 stran, z toho na marketing jich připadá 60," stěžuje si Krýzl.

Vydělat? Snad v budoucnosti

Omezení se týkají počtu poutačů na sjezdovce i jejich obsahu - nesmí prý obsahovat internetové adresy či telefonní čísla. Reklama také nesmí běžet na velkoplošných obrazovkách.

Dá se tedy na pořádání Světového poháru vydělat? "V podstatě nedá," říká generální sekretář. "Ale doufáme, že v budoucnosti to možné bude," dodává hned Aleš Krýzl.

Organizátoři jsou prý totiž stále svázáni starými smlouvami, které uzavřel lyžařský svaz s televizními společnostmi. "Pomalu se z toho vymaňujeme, ačkoliv jsme vlastně nový pořadatel," říká místopředseda organizačního výboru.

Další překážkou k tomu, aby se podnik SP stal výdělečným, je prý pojištění.

"Po loňské zimě ceny pojištění proti neuspořádání takové akce znovu stouply. Pokud bychom to přijali, jdeme jasně do ztráty," popisuje Krýzl, proč ani letos organizátoři nesáhli k tomuto kroku. "A pak vždycky hrozně trpíme, jestli to vyjde," přiznává.

Hlavním cílem pořadatelské společnosti Ski klub Špindl produkce je prý přivádět Světový pohár do Česka pravidelně jednou za rok nebo za dva roky. "Ale ten tlak je obrovský, usiluje o to tolik středisek," říká jeden z šéfů akce.

SP mužů je reálný sen

V současné době prý organizátoři jednají o konání závodů pro přespříští sezonu. "Na víkend 12. -13. prosince 2009 je v kalendáři FIS poslední volný termín, a o ten usilujeme," upřesňuje Aleš Krýzl.

Jaké jsou šance Špindlerova Mlýna, je prý těžké posoudit. "I proto jsme se všichni snažili o víkendu udělat maximum," připomíná.

Snem pořadatelů je dostat na černou sjezdovku ve Svatém Petru také Světový pohár mužů. "V nejbližší době je to nereálné," říká Krýzl.

Koncepce FIS prý mužské závody umisťuje do Severní Ameriky, alpských zemí a nově do Asie, země střední Evropy tak mají šanci spíše v ženské kategorii.

Ale ve Špindlerově Mlýně se nevzdávají.

"Když jsme usilovali o SP žen, museli jsme uspořádat aspoň pět závodů Evropského poháru. Takže třeba po nějakých pěti deseti letech pořádání svěťáku žen to dokážeme. My, nebo naši potomci," směje se Aleš Krýzl.

Mezi mužskými a ženskými závody už prý pro organizátory prakticky žádný rozdíl není. "Třeba pista byla o víkendu připravená tak jako pro muže," tvrdí Krýzl.

Stejně tak by nepotřeboval více pracovníků. "Rozdíl by byl jen v náporu diváků," dodává generální sekretář a místopředseda organizačního výboru.

 

Právě se děje

Další zprávy