reklama

Světový šampion se přiznal. Tituly prý vyhrával opilý

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Reuters
Andy Fordham kraloval šipkám ještě v roce 2004

Thamesmead - Drogy a alkohol obzvlášť zruinovaly kariéru nejednoho sportovce, jak by mohli vyprávět například Paul Gascoine či Jan Šimák, ale existují i výjimky, které potvrzují pravidlo.

Jednou z nich je britský šipkař Andy Fordham, který se ve své autobiografické knize přiznal, že během valné části své úspěšné závodní dráhy holdoval alkoholu a co víc, dokonce zcela opilý vyhrál i mistrovství světa v roce 2004.

"Vzpomínám si na svůj první šampionát v roce 1995. Byl jsem neuvěřitelně nervózní. A tak jsem se před zápasem opil a stalo se to nejhorší možné: fungovalo to. Od té doby jsem pil při hře pořád. Pomáhalo mi to se soustředit," tvrdí Fordham.

Čtěte také:

Konec hospodské zábavy. Chceme na OH, volají šipkaři
Agassi šokoval svět i fanoušky: Bral jsem drogy, říká

Například před finálovým zápasem šampionátu v roce 2004 údajně spořádal 24 piv a půl láhve brandy. I přesto ale "Viking" dokázal nad Mervynem Kingem zvítězit.

"Možná, že to bylo to nejhorší věc, která se mi mohla přihodit - stal jsem se mistrem světa," prohlašuje Angličan. "Byl jsem tak nervózní, že jsem pil, abych to zakryl."

Kocoviny? Žádné jsme neměl, byl jsem opilý pořád

"Nebyl jsem zvyklý na světla ramp. Pořád vás někdo někam zve a všechny drinky jsou zadarmo a hlavně všude. Pití jsem si prostě užíval. Nakonec jsem ale přišel o všechno, co jsem si šipkami vydělal," lituje někdejší šampion.

Šipkaři Ilustrační foto. Foto: Reuters

Pokud vás napadlo, jak si britský "sportovec" poradil s kocovinami, ptáte se podle Fordhama špatně.

"Kocoviny jsem nikdy neměl. Kocovinu dostanete, když přestanete pít. V hotelích si ráno dávají lidé kávu a čaj. Já pil brandy. Jakmile jsem si jednu dal, nezastavil jsem se až do té doby, než jsem šel spát," tvrdí rodák z Charltonu.

Ovšem i na Fordhamovi si nakonec závislost na alkoholu začala vybírat svoji daň. Britský šipkař totiž pil v podstatě neustále, v důsledku čehož přibral až na váhu téměř 200 kil a zruinoval si játra. Jeho kariéra navíc po roce 2004 začala uvadat.

"Nakonec jsem vážil přes 190 kilo. Většinu té váhy tvořil alkohol. Když mě konečně odvezli do nemocnice, vytáhli ze mě 18 litrů tekutin. Zjistili, že mám pokročilou cirhózu jater," smutní bývalý mistr světa.

Střízlivý musí začínat od začátku

Od té doby se Fordham snažil na alkohol zapomenout. Svoji váhu snížil téměř na polovinu a skleničky se nedotkl již tři roky. V tomto období ale také přišel největší propad v jeho kariéře, kdy se ze světové jedničky stal až 232. hráč světa.

"Shodil jsem na méně než sto kilo, i když teď jsem zas trochu přibral. Ale nyní nejde vrhat stejně jako předtím. Moje ruka se nyní hýbe jinak, takže je to jako bych začínal znovu," tvrdí sedmačtyřicetiletý Brit. 

I přes své zkušenosti, které jako by dávaly za pravdu kritikům, kteří šipky považují za "hospodský sport", který se "skutečným sportem" nemá co dělat, si Fordham myslí, že šipky patří mezi sporty, a to dokonce ty olympijské.

"Střelba je na olympiádě taky a to se přitom leží na zemi. Šipky sice nejsou o fitness, ale mentálně a psychicky může být dlouhá hra hodně vyčerpávající. Nepochybuji o tom, že šipky sportem jsou. Když za ně budeme bojovat, budou za sport uznány," míní "Viking".

reklama