reklama

Světový šampion v mixu Kuf obhájil titul Pětibojař roku

Jan Kuf (1) Jan Kuf (1) autor: ČTK
V anketě Českého svazu moderního pětiboje zvítězil podruhé za sebou Jan Kuf. Druhý skončil olympijský vítěz David Svoboda a třetí skončila Natálie Dianová.

Praha - Podruhé za sebou získal Jan Kuf ocenění Pětibojař roku. V anketě Českého svazu moderního pětiboje skončil na druhém místě olympijský vítěz David Svoboda a třetí byla Kufova partnerka ze zlatého světového mixu Natálie Dianová. V kategorii 5P pro pětibojařské talenty zvítězil Marek Grycz.

Kuf má jistou účast na OH

Čtyřiadvacetiletý Kuf letos nejdříve skončil stříbrný ve Světovém poháru v Káhiře, ale poté léčil vážné zranění prstu. Přesto ovládl s Dianovou smíšenou štafetu na červencovém mistrovství světa v Berlíně a na srpnovém mistrovství Evropy společně se Svobodou a Ondřejem Polívkou získali bronz v soutěži družstev. Devátým místem mezi jednotlivci navíc splnil kvalifikační kritéria pro účast na olympiádě v Riu.

"Výhra s Natálkou na mistrovství světa byl můj největší úspěch a další dílčí krok, kterého jsem chtěl dosáhnout. Poprvé v životě jsem vyhrál něco takhle velkého. Na mistrovství Evropy jsem byl devátý, ale splnil jsem kvalifikaci na olympiádu. Nemůžu být nespokojený," řekl závodník pražské Dukly Kuf na galavečeru v Praze.

Olympijský vítěz se vrátil po zranění

Svoboda se po dvou letech trápení se zdravotními problémy letos vrátil do špičky. Čtvrtým místem na ME také splnil kritéria pro účast v Riu a na MS skončil osmý. "Díky všem, kteří mi pomáhali, a těm, kteří mě nezradili, když mi to zrovna nešlo. Jak jsem měl dva roky těžší, víc jsem si všímal lidí, kteří mi vydrželi být nakloněni. Toho si vážím," řekl třicetiletý Svoboda a směrem k olympijskému roku září optimismem.

Dianová o účast na OH ještě zabojuje

Světová šampionka ve smíšené štafetě Dianová má za sebou stejně jako Svoboda úspěšný návrat. "Přestože jsem se vrátila až v květnu, některé věci se povedly a dodaly mi sebedůvěru a motivaci dále pracovat," řekla šestadvacetiletá pětibojařka, kterou ale zradila noha, proto nemohla na mistrovství Evropy dokončit závod a kvalifikovat se na olympiádu. "Snad to klapne příští rok přes světový žebříček," doufala.

Přípravu na hry v Riu už pětibojaři začali, mají za sebou měsíční soustředění v Coloradu. Vystoupali na nejvyšší horu v okolí Pikes Peak do nadmořské výšky 4302 metrů, hlavní byl však trénink - zejména plavecký a běžecký. "V tomhle období a ve vysoké nadmořské výšce šlo o to vybudovat co nejlepší základ. Vypadá to, že všichni reagovali dobře. Všechno proběhlo tak, jak mělo, bylo to jedno z nejlepších soustředění, co pamatuju," řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

reklama