Svindal je zpět v boji o křišťálový glóbus

ČTK, SportPlus
14. 3. 2007 14:05
Lenzerheide - Norský lyžař Aksel Lund Svindal dnes vyhrál v Lenzerheide závěrečný sjezd sezony, a vrátil se tak do boje o velký křišťálový glóbus.

Závod byl výrazně ovlivněn dvěma dlouhými přerušeními po těžkých pádech Bruna Kernena a Pierra-Emmanuela Dalcina, které musel z trati transportovat vrtulník.

Svindal dnes v prvním závodě finálového programu Světového poháru potvrdil, že jeho vítězství na mistrovství světa ve sjezdu nebylo náhodné. V nesmírně vyrovnaném průběhu - prvních šest lyžařů v pořadí se vměstnalo do jedné desetiny sekundy - za sebou nechal o pět setin domácí překvapení Daniela Albrechta a o sedm Rakušana Christopha Grubera.

Díky stobodovému zisku za třetí triumf v sezoně zdramatizoval Svindal boj o celkové prvenství ve Světovém poháru. Na vedoucího Benjamina Raicha, jenž dnes ve své neoblíbené disciplíně obsadil třinácté místo, ztrácí tři závody před koncem sezony pouhých 23 bodů. Na programu jsou ještě slalom speciál, obří slalom a super-G.

• Rady a tipy sázkařům na BettingCentrum.cz

"Mám z té výhry radost, nejen kvůli bodům do Světového poháru, ale kvůli vítězství samému. Je fajn vyhrát poslední sjezd sezony, zvlášť když mi v této sezoně moc nešel. Byl jsem překvapený, že mi to jelo takhle rychle. Škoda jen, že se dva naši kolegové zranili," uvedl Svindal v cíli.

Na sjezdovce pojmenované po švýcarském lyžaři Silvanu Beltramettim, jenž po pádu ve Val d'Isére v roce 2001 doživotně ochrnul na spodní část těla, se o první zhruba půlhodinovou pauzu postaral domácí veterán Kernen, startující s číslem 17.

Třetí muž z olympijského sjezdu v Turíně nezvládl jeden ze skoků a proletěl i dvěma bezpečnostními sítěmi. Podle informací švýcarského týmu utrpěl lehký otřes mozku, poranění krku a pravého kolena.

Další, tentokrát až třičtvrtěhodinové přerušení přišlo krátce poté, co pořadatelé upravili trať. Bez problémů sjeli po Kernenovi sjezdovku pouze dva lyžaři, z nichž jeden byl Svindal, a přišel Dalcinův pád.

Francouzský závodník ztratil stabilitu, upadl hlavou dopředu a proklouzal pod reklamními bannery do sítí. Také on musel být dopraven vrtulníkem do blízkého Churu, podle prvních informací má poraněné rameno.

Již jistým vítězem hodnocení sjezdu byl před dnešním závodem Švýcar Didier Cuche, jenž obsadil dělené páté místo s Hermannem Maierem. Celkově patři Cuchemu třetí místo 67 bodů za Raichem.

1. Svindal (Nor.) 1:18,97, 2. Albrecht (Švýc.) -0,05, 3. Gruber (Rak.) -0,07, 4. Ligety (USA) -0,09, 5. Cuche (Švýc.) a Maier oba -0,10, 7. Buder (oba Rak.) -0,33, 8. Büchel (Licht.) -0,37, 9. Miller (USA) -0,49, 10. Hoffmann (Švýc.) -0,51.
Konečné pořadí sjezdu (po 11 závodech):
1. Cuche 652 b., 2. Büchel 471, 3. Guay (Kan.) 393, 4. Fill (It.) 382, 5. Walchhofer (Rak.) 370, 6. Jerman (Slovin.) 339.
Pořadí SP (po 33 z 36 závodů):
1. Raich (Rak.) 1075 b., 2. Svindal 1052, 3. Cuche 1008, 4. Miller 772, 5. Fill 694, 6. Matt (Rak.) 664, ...76. Bank 70, 103. Trejbal 26, 143. Vráblík (všichni ČR) 1.

Schildová si pomohla druhým místem ve sjezdu

Rakušanka Renate Götschlová potvrdila pozici nejlepší sjezdařky sezony a vyhrála steřdeční závěrečný závod této nejrychlejší disciplíny Světového poháru v Lenzerheide. Za ní skončila překvapivě její krajanka Marlies Schildová, která svým nejlepším výsledkem ve sjezdu v kariéře udělala výrazný krok k zisku velkého křišťálového glóbu.

Zkušená Götschlová, jež už měla jisté celkové vítězství v hodnocení sjezdu, startovala na závěr pole a na poslední chvíli překazila prvotřídní senzaci své reprezentační kolegyni Schildové.

Elitní slalomářka totiž sahala po premiérovém vítězství ve sjezdu, nakonec skončila druhá s odstupem 58 setin sekundy, což je i tak obrovské překvapení. Třetí byla Francouzka Marie Marchandová-Arvierová.

Tři závody před koncem sezony zvýšila Schildová v celkovém hodnocení SP svůj náskok na 55 bodů před krajankou Nicole Hospovou, která dnes skončila šestá. Götschlová má po 46. vítězství v kariéře na třetím místě ztrátu 82 bodů, o další čtyři body zpět je Američanka Julia Mancusová.

"Ještě jsou tři závody do konce, takže se může stát cokoli," varovala před přílišným optimismem Schildová, jež v této sezoně vyhrála sedm z osmi slalomů. Svou formu ve sjezdu naznačila už skvělými časy v tréninku, přesto se její umístění na stupních vítězů nečekalo.

"Prohra s Renate mě nemrzí, tuhle sezonu byla skvělá. Je to moje první pódium, cítím se krásně," dodala přítelkyně vedoucího muže SP Benjamina Raicha.

Stejně jako závod mužů se ani ženský sjezd neobešel bez hrozivě vypadajícího pádu, Rakušanka Elisabeth Görglová však svůj let do ochranné sítě přestála bez větší újmy. Závod byl přerušen zhruba na 15 minut.

Finále Světového poháru ve švýcarském Lenzerheide pokračuje ve čtvrtek superobřími slalomy.

1. Götschlová 1:22,73, 2. Schildová (obě Rak.) -0,58, 3. Marchandová-Arvierová (Fr.) -0,67, 4. Rieschová (Něm.) -1,03, 5. Mancusová (USA) -1,05, 6. Hospová (Rak.) -1,08, 7. Pärsonová (Švéd.) -1,24, 8. Jacquemodová (Fr.) -1,44, 9. Brydonová (Kan.) a Aufdenblattenová (Švýc.) obě -1,59.