Svindal nevzdává boj o velký křišťálový glóbus

ČTK
15. 3. 2007 11:26
Lenzerheide - Norský lyžař Aksel Lund Svindal zdramatizoval boj o velký křišťálový glóbus.

Po středečním vítězství ve sjezdu dnes ve finále Světového poháru v Lenzerheide triumfoval i v superobřím slalomu a lídrovi seriálu Benjaminu Raichovi se přiblížil na rozdíl tří bodů. Rakušan vedení udržel jen díky tomu, že skončil druhý, což je jeho nejlepší letošní výsledek v této disciplíně.

Za Kanaďanem Erikem Guayem skončil ve Švýcarsku společně s Markem Büchelem čtvrtý Američan Bode Miller, kterému to stačilo k zisku malého glóbu za vítězství v disciplíně. V ní se v letošní sezoně, poznamenané rozmary počasí, jelo jen pět závodů, takže Millerovi stačilo 304 bodů.

"Vyhrajete titul v super-G s dvěma výhrami a čtvrtým místem a máte na kontě jen 300 bodů. Není normální ho získat s tak nízkým počtem bodů," komentoval svůj triumf.

• Rádi sázíte? Nechte si poradit od našich odborníků.

Svindal udělal krátce po startu drobnou chybu a na prvním mezičase ztrácel na Raicha tři setiny sekundy, ale toto manko dokázal smazat a v cíli měl o 13 setin lepší čas. Před největší rivaly v boji o celkový triumf v SP ani mezi ně se pak už nikdo nedostal.

Seveřan tak ze ztráty smazal dalších 20 bodů a zdá se, že klíčový pro něj bude úspěch v sobotním obřím slalomu. V závěrečném slalomu speciál by totiž podle papírových předpokladů měl být jasně lepší Raich.

Vzhledem k úspěchu rakouského konkurenta měl Svindal ze svého vítězství smíšené pocity. "Teď bude těžké Benniho předčit, protože ve slalomu ho nemůžu porazit. Ale nemůžu být zklamaný z vítězství jen proto, že Benni byl druhý," řekl Nor.

Raich se nečekaného úspěchu dočkal navzdory nachlazení. "Chtěl jsem jen zajet čistě, takže jsem trochu překvapený, že jsem skončil druhý. Přál bych si jen, aby ten tlak už skončil, ale pro fanoušky je vzrušující, že to bude napínavé až do konce," řekl obhájce celkového triumfu.

Netradičně se s aktivní kariérou rozloučil olympijský šampion ze Salt Lake City Fritz Strobl. Čtyřiatřicetiletý rakouský specialista na rychlostní disciplíny se na start superobřího slalomu postavil v kostýmu mozartovského stylu s taškou přes rameno.

Chtěl tak dostát své přezdívce "Mozart Myší díry", která odkazuje na jeho schopnost precizně projet nejobtížnějším úsekem slavného sjezdu na Hahnenkammu.

Mezi brankami pak několikrát zastavil, aby se mohl pozdravit s fanoušky podél trati, a do cíle dojel v čistě rekreačním tempu se ztrátou více než 50 sekund na vítěze. Ale čas nebyl podstatný, diváci šíleli nadšením.

"Byl to největší den mé kariéry. Člověk by měl končit, když ho to baví, když z toho má radost. Mám za sebou výjimečnou kariéru," loučil se Strobl bez nostalgie.

Výsledky - superobří slalom:
1. Svindal (Nor.) 1:17,94, 2. Raich (Rak.) -0,13, 3. Guay (Kan.) -0,35, 4. Büchel (Licht.) a Miller (USA) oba -0,39, 6. Cuche (Švýc.) -0,52, 7. Streitberger -0,68, 8. Gruber -0,77, 9. Lanzinger (všichni Rak.) -0,86, 10. Bourque (Kan.) -1,15.

Konečné pořadí superobřího slalomu (po 5 závodech):
1. Miller 304, 2. Cuche 208, 3. Kucera (Kan.) 194, 4. Scheiber (Rak.) 190, 5. Svindal 181, 6. Maier (Rak.) 177.

Pořadí SP (po 34 z 36 závodů):
1. Raich 1155 b., 2. Svindal 1152, 3. Cuche 1048, 4. Miller 822, 5. Fill (It.) 694, 6. Matt (Rak.) 664, ...76. Bank 70, 103. Trejbal 26, 143. Vráblík (všichni ČR) 1.

Schildová sahá po křišťálovému glóbu

Rakouská lyžařka Marlies Schildová se výrazně přiblížila celkovému triumfu ve Světovém poháru. Po překvapivém druhém místě ve sjezdu se jí dnes v Lenzerheide dařilo i v superobřím slalomu, v němž skončila třetí a porazila největší konkurentky v boji o křišťálový glóbus krajanky Nicole Hospovou a Renate Götschlovou. Závod vyhrála Švédka Anja Pärsonová před Rakušankou Andreou Fischbacherovou.

Seveřanka až v závěru sezony vyhrála vůbec první letošní závod Světového poháru. "Byl to můj hlavní cíl. Bylo to velmi těžké, protože sníh byl hodně měkký. Udělala jsem tolik chyb, že nemůžu uvěřit tomu, že jsem vyhrála," uvedla trojnásobná mistryně světa z letošního šampionátu v Aare.

Schildová je letos prakticky neporazitelná ve slalomu, ale v superobřím slalomu stála v závodě Světového poháru jen jednou v životě na stupních vítězů. Shodou okolností se jí to povedlo před dvěma lety právě na tomtéž svahu v Lenzerheide.

Ve finále Světového poháru má Schildová nečekaně výbornou formu v rychlostních disciplínách a po dnešním pátém místu Hospové a výpadku Götschlové vede před posledními dvěma závody o 70 bodů před Hospovou. Ta ji může ohrozit především v obřím slalomu, který je její silnou disciplínou.

Renate Götschlová se raduje s malým křišťálovým glóbem za vítězství v Super-G.
Renate Götschlová se raduje s malým křišťálovým glóbem za vítězství v Super-G. | Foto: Aktuálně.cz

Schildová naopak bude spoléhat na sobotní slalom, v němž letos suverénně vládne. "Opravdu doufám, že v sobotu bude rozhodnuto," uvedla po závodě lyžařka, kterou povzbudilo druhé místo jejího přítele Benjamina Raicha v super G.

"Inspirovalo mě, když jsem Benniho sledovala, i když jsem s ním po závodě nemluvila. Pro mě je umístění na stupních vítězů skvělým výsledkem, protože v teple to bylo hodně těžké a udělala jsem spoustu chyb," komentovala svůj výkon.

O majitelce malého glóbu za superobří slalom už bylo rozhodnuto před dnešním závodem, stala se jí aktuálně čtvrtá žena SP Götschlová. V celkovém pořadí seriálu se před ni dostala Američanka Julia Mancusová.

Už před ní zůstane, protože jednatřicetiletá Rakušanka ohlásila konec sezony. Nenastoupí v páteční týmové soutěži ani ve víkendových technických disciplínách.

1. Pärsonová (Švéd.) 1:20,16, 2. Fischbacherová -0,67, 3. Marlies Schildová -0,93, 4. Meissnitzerová -1,15, 5. Hospová (všechny Rak.) -1,22, 6. Brydonová (Kan.) -1,68, 7. Mancusová (USA) -1,84, 8. Görglová (Rak.) -1,94, 9. Rieschová (Něm.) -1,96, 10. Stygerová (Švýc.) -2,07.