Svindal ovládl super-G v Lake Louise a je v čele seriálu

1. 12. 2013 21:45
Pro třicetiletého Svindala byl dnešní triumf 22. v kariéře a o jednu výhru předstihl Kjetila-Andreho Aamodta, s nímž se dosud dělil o první místo.
Aksel Lund Svindal.
Aksel Lund Svindal. | Foto: Reuters

Lake Louise - První superobří slalom sezony vyhrál v Lake Louise norský lyžař Aksel Lund Svindal a dostal se do průběžného vedení ve Světovém poháru. Úřadující olympijský vítěz a držitel malého křišťálového glóbu za tuto disciplínu se zároveň stal nejúspěšnějším Norem v historii seriálu.

Pro třicetiletého Svindala byl dnešní triumf 22. v kariéře a o jednu výhru předstihl Kjetila-Andreho Aamodta, s nímž se dosud dělil o první místo. Polovina Svindalových výher je právě ze superobřího slalomu, který v Lake Louise vyhrál už popáté.

"Znám se s Kjetilem dobře, byl to můj idol, takže je fajn ho porazit," uvedl s úsměvem Svindal, jenž v Lake Louise vyhrál v roce 2005 svůj první závod Světového poháru.

Dnes Svindal porazil o 24 setin sekundy Rakušana Matthiase Mayera, třetí skončil další zástupce alpské lyžařské velmoci Georg Streitberger (-0,38). "Ve střední části to dnes pro mě bylo těžké, tam byl Matthias lepší, ale dole jsem jel hodně dobře," řekl vítěz.

Jediný Čech na startu Ondřej Bank zajel s číslem 68 čtyřicátý čas a na Svindala ztratil 2,44 sekundy.

V průběžném hodnocení SP má pětinásobný mistr světa Svindal 200 bodů a vede o 40 bodů před obhájcem velkého glóbu Marcelem Hirscherem z Rakouska, jenž se specializuje na technické disciplíny.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování v Lake Louise (Kanada):

Muži - super-G:

1. Svindal (Nor.) 1:28,53, 2. Mayer -0,24, 3. Streitberger (oba Rak.) -38, 4. Innerhofer (It.) -0,68, 5. Küng (Švýc.) -0,72, 6. Reichelt -0,80, 7. Franz -0,82, 8. Puchner (všichni Rak.) a Fill (It.) oba -0,85, 10. Hudec (Kan.) -0,94, ...40. Bank (ČR) -2,44.

Pořadí super-G SP (po 1 ze 6 závodů): 1. Svindal 100 b., 2. Mayer 80, 3. Streitberger 60, 4. Innerhofer 50, 5. Küng 45, 6. Reichelt 40.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 35 závodů): 1. Svindal 200, 2. Hirscher (Rak.) 160, 3. Ligety (USA) 124, 4. Paris (It.) 106, 5. Mayer a Streitberger oba 100.