reklama

Synek se loučí, ke konci přispěla i cesta na Balkán. Chtělo se mi brečet, přiznal

Ondřej Synek s částí svého medailového pokladu Ondřej Synek s částí svého medailového pokladu autor: Sport Invest
Vizitka skifaře Ondřeje Synka září skvělými výsledky. Je trojnásobným olympijským medailistou, pětinásobným mistrem světa i Evropy a devítinásobným vítězem Světového poháru. A tento legendární veslař dnes oficiálně oznámil ukončení své závodní kariéry. „Cítím, že se s profesionálním sportem musím ve 38 letech už rozloučit,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jaké důvody vás vedly k tomuto rozhodnutí?

Hlavní a vlastně jediný důvod je tělesná únava, která se podepsala i na mé neúčasti na olympijských hrách v Tokiu. Mám za sebou 21 let, v nichž jsem nevynechal jedinou sezonu, pořád jsem se naplno připravoval na všechny závody a projevovalo se to i ve výsledcích. Vždyť například ve finále mistrovství světa jsem byl osmnáctkrát.

Kdy jste si s definitivní platností řekl, že budete končit?

O svých dalších krocích jsem přemýšlel celé léto. Poprvé jsem byl na dovolené, prodlužoval si víkendy a při pohybovém manku přibral 14 kilogramů. Na motorce jsem se vydal na tři týdny na Balkán, srovnal jsem si v hlavě všechny myšlenky a uvědomil si, že všechno bylo nádherné, ale také toho už bylo dost. Snad mám na tento sportovní důchod nárok.

Neuvažoval jste ještě o účasti na mistrovství světa, které se příští rok koná v Račicích?

Měl jsem velkou chuť ukončit svoji kariéru na tomto šampionátu v domácím prostředí. Avšak cítím, že můj čas odchodu ze závodní scény se už naplnil. Do Račic samozřejmě v nějaké roli pojedu a užiju si mistrovství světa trochu jinak než ta předchozí.

Jak na ta dlouhá léta ve skifu vzpomínáte?

Bábu těší lepší stav jeho nemocné dcerky i medaile, kterou dostal až po sedmi letech Bábu těší lepší stav jeho nemocné dcerky i medaile, kterou dostal až po sedmi letech Čtěte zde

Prožil jsem pod taktovkou trenéra Milana Dolečka nádhernou a velice dlouhou kariéru, o které jsem jako kluk nikdy ani nesnil. Ve své sbírce mám spoustu cenných kovů i z těch nejvýznamnějších soutěží, neměl jsem zdravotní problémy a poznal dlouhou řadu lidí z různých profesí, kterým patří můj dík. Mám za sebou bezpočet závodů a s každým jsou spojeny nějaké vzpomínky a příběhy.

K loučení patří tak trochu i smuteční nálada. Potkala i vás?

Dojatý samozřejmě při různých setkáních jsem, několikrát se mi chtělo i brečet, ale zároveň mám radost, že po konci závodní kariéry se hned a v plné spokojenosti můžu těšit na další etapu života.

Jakou by měla mít náplň a kudy by měla vést?

Už od zítřka budu v pražské Dukle vedoucím trenérem veslování. Mladým závodníkům chci předávat své bohaté zkušenosti, posunout současnou českou úroveň tohoto sportu a vychovat své nástupce. Třeba nové Synky či další Knapkovou, kteří zase budou sbírat medaile z významných mezinárodních soutěží. Moc se na novou etapu těším a už dnes vím, že jako trenér budu přísný, protože vrcholový sport je především o disciplíně a odpovědnosti, což budu od každého vyžadovat.

A v jakém světle vidíte současné české veslování?

Potřebuje rozšířit mužské i ženské reprezentační týmy talentovanými veslaři, což se začíná dařit. Věřím, že ze současné menší krize se brzy dostane.

Ondřej Synek

Datum a místo narození: 13. října 1982, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Výška a váha: 199 cm, 105 kg

Klub/trenér: Dukla Praha/Milan Doleček st.

Největší úspěchy: trojnásobný olympijský medailista (stříbro 2008 a 2012, bronz 2016), pětinásobný mistr světa (2010, 2013, 2014, 2015, 2017), pětinásobný mistr Evropy, devítinásobný celkový vítěz Světového poháru

Ocenění: vítěz ankety FISA o nejlepšího veslaře světa 2010; 10x vítěz domácí ankety Posádka roku (2007-08, 2010, 2013-19)

Rodina: rozvedený, s bývalou manželkou Pavlou má dceru Alici a syna Matyáše

Vzdělání: vyučený zlatník

Politika: v roce 2014 byl v komunálních volbách zvolen do zastupitelstva Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi

Ostatní: jeden z nejlepších světových skifařů v novém miléniu, o pozici jedničky se přetahoval s Novozélanďanem Mahém Drysdalem; nástupce Václava Chalupy, kterého dokázal na skifu jako první tuzemský závodník po 14 letech porazit; s veslováním začal ve 13 letech v klubu Kondor Brandýs nad Labem, odkud si jej v roce 1999 vytáhl do pražské Dukly trenér Doleček

reklama