Synek zahájil sezonu výhrou v SP, Knapková byla druhá

6. 5. 2012 14:00
Suverénně ovládl úvodní závod SP v Bělehradě
Ondřej Synek
Ondřej Synek | Foto: Reuters

Bělehrad - Skifař Ondřej Synek vstoupil do olympijské sezony vítězstvím. Mistr světa z roku 2010 suverénně ovládl úvodní závod Světového poháru ve veslování v Bělehradě.

Druhého Brita Alana Campbella porazil díky drtivému finiši o více než dvě sekundy.

Na medailových pozicích se v Srbsku umístila i úřadující světová šampionka Miroslava Knapková, jež na skifu dojela druhá za Číňankou Čang Siou-jün, a ženský dvojskif sester Jitky a Lenky Antošových, které obsadily třetí místo.

Již v sobotu obsadila druhé místo dvojka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč.

Knapková zakončila snovou sezonu triumfem na ME

Devětadvacetiletý Synek většinu trati v poklidu kontroloval situaci v čele závodu a držel se na druhém nebo třetím místě za dlouho vedoucím Angelem Fournierem Rodriguezem z Kuby.

V poslední čtvrtině trati ale zvýšil tempo, posunul se do čela a bez viditelných problémů si dojel pro jedenáctý individuální triumf v SP.

Miroslava Knapková
Miroslava Knapková | Foto: Reuters

O dva roky starší Knapková si z Bělehradu odveze další druhé místo v SP.

Na startu tentokrát chyběla její dlouholetá rivalka Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová z Běloruska, ale přesto svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského třetí triumf v seriálu nezískala. Stejně jako v semifinále prohrála s Čang Siou-jün.

Na medailové pozice se prosadila i třetí česká posádka kvalifikovaná na olympiádu v Londýně, která se v Bělehradě představila. Sestry Antošovy nestačily na britskou a německou dvojici a připsaly si třetí medailový úspěch ve Světovém poháru v kariéře.

Vicemistryně Evropy z roku 2009 se po pomalejším startu držely na čtvrtém místě, na prvním mezičase na 500 metrech se posunuly na třetí místo, které již neopustily.

V průběhu závodu se jim sice podařilo přiblížit k druhým Brittě Oppeltové a Annekatrin Thiellové, ale ty jejich atak bezpečně odrazily. Z vítězství se radovala favorizovaná britská posádka Katherine Graingerová, Anna Watkinsová.

V dobrém světle se v Srbsku předvedla nově složená čtyřka bez kormidelníka Matyáš Klang, Milan Bruncvík, Jakub Podrazil, Michal Horváth.

Svěřenci trenéra Petra Blechy se dlouho drželi na třetím místě, dokonce bojovali i o stříbrnou pozici, ale nakonec dojeli těsně čtvrtí. Od třetích Bělorusů české veslaře dělily čtyři setiny sekundy.

Dvojka bez kormidelníka Jakub Makovička, Jan Gruber byla ve finálové jízdě pátá.

Muži:

Skif: 1. Synek 6:47,82.

Skif leh. vah: 1. Rusa (It.) 6:56,94, ...B-finále: 4. Slavík 7:08,18.

Dvojka bez korm.: 1. Braun, Drahotta (Něm.) 6:26,45, ...5. Makovička, Gruber 6:39,45, B-finále: 2. Melichar, Doleček 6:34,90.

Dvojka bez korm. leh. vah: 1. Mattick, Freeman-Pask (Brit.) 6:36,22, 2. Vraštil, Kopáč 6:38,22.

Dvojskif: 1. Knittel, Krüger (Něm.) 6:09,78, ...B-finále: 5. Andrle, Basl 6:25,13, C-finále: 5. Šterbák, Buzrla 6:25,29.

Dvojskif leh. vah: 1. Hunter, Purchase (Brit.) 6:19,71, ...B-finále: 2. O. Vetešník, J. Vetešník 6:24,74, D-finále: 1. Viktora, Čabla 6:30,09.

Čtyřka bez korm.: 1. Británie 5:50,29, ...4. Česko (Klang, Bruncvík, Podrazil, Horváth) 5:53,05.

Párová čtyřka: 1. Chorvatsko 5:46,73, ...B-finále: 5. Jirka, Ouředníček, Houska, Vitásek 5:51,15.