Omezení gayů v Soči? Ostuda. Krasobruslař Weir žije s Rusem

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
6. 2. 2014 12:00
První část velkého rozhovoru se šéfkou Českého krasobruslařského svazu před odletem do ruského Soči.
Johnny Weir vzbudil svým vystupováním a kostýmy pozdvižení už ve Vancouveru. V Soči už startovat nebude, paradoxně jej ale Rusové milují. Ač je homosexuál.
Johnny Weir vzbudil svým vystupováním a kostýmy pozdvižení už ve Vancouveru. V Soči už startovat nebude, paradoxně jej ale Rusové milují. Ač je homosexuál. | Foto: ČTK

Praha – Ráno odletěla šéfka Českého krasobruslařského svazu Věra Tauchmanová s poslední částí české výpravy do ruského Soči, kde dnes startuje zimní olympiáda právě jejím sportem – krasobruslením.

„Mezinárodní olympijský výbor zavedl novinku v podobě týmové soutěže. Uvidíme, co z toho vzejde, zatím na to všichni hledíme s velkou nedůvěrou,“ říká v první části velkého rozhovoru pro Aktuálně.cz Tauchmanová, která si coby vysokoškolská učitelka na Univerzitě v Hradci Králové musela vzít na olympijské hry dovolenou.

„Budu tam ale jen polovinu her, po soutěži mužů mě vystřídá Kateřina Kamberská. Kvůli práci si nemohu vzít déle dovolenou, studenty moc nezajímá během zkouškového nějaká olympiáda. Proto také patří velké díky mému zaměstnavateli,“ dodává Tauchmanová, která se nevyhýbala ani kontroverzním tématům, které se shodou okolností krasobruslení dotýkají možná nejvíce.

Jak vám se líbí, či nelíbí, co všechno se kolem olympiády děje? Obrovské vynaložené finance, potlačování práv zvířat, zákonné omezení propagace homosexuality...

Těch věcí je více, politika Rusů je holt taková. To že tato oblast nikdy nebyla úplně klidná, protože si ji nárokovaly i jiné národy, to je také pravda. Před Londýnem se ale také mluvilo o teroristických útocích. Lepší je na to nemyslet, stát se může cokoliv, kdekoliv, ale myslím, že Rusové udělají všechno pro to, aby hry uhájili. Jestli někdo něco udělá, tak to těžko říct. Je pravda, že ty pokyny jsou hodně přísné. V kufru nesmíme mít žádné potraviny, nápoje, do vesnice nic neprojde.

Nejhorší je, že za to sportovci a fanoušci nemohou. Nemohou za to, kam byla olympiáda přidělena, tady by se měli chytit za nos lidé z MOV, ti, co o tom hlasovali. A pokud měli jakékoliv pochybnosti, tak ji Soči dávat neměli. Snažím se věřit tomu, že sportovci se budou moct soustředit na závody, na to, co umí, a ne na to, aby se museli celé hry bát, kdo jim co udělá, jak jsou sexuálně orientovaní, co mají na nakreslené na nehtech a podobně. Je to nepříjemné, protože to ruší vaše soustředění na výkon jako takový.

Olympiáda ve starém Řecku znamenala klid zbraní, neválčilo se během ní a tady se kolem toho děje strašně moc. Ale možná se to i trošku přikrmuje tak, aby měli lidé strach. Možná těm lidem jde jen o to vystrašit, uspokojí se, a tím to končí. Pokud to tak je a bude, jak sama doufám, tak se snad nikomu nic strašného nestane.

Jak jste řekla s odkazem na staré Řecko, je otázkou, jestli už to megalomanství samo o sobě nešlape po olympijské myšlence...

Je to tak. Se sportem asi nemá nic společného, když vám někdo řekne, že VISA je partnerem olympiády, takže kartou Mastecard nemůžete během olympiády platit, protože je prostě nikde v Soči nebudou přijímat. Samsung je sponzor, takže všechno co bylo připravené pro iPhony, tak muselo být zničeno, protože s Applem se tam nikdo bavit nebude. Suvenýry v podobě pouzder na iPhony se tak se musely zničit. To jsou na hlavu postavené věci. Během olympiády oficiálně podporované jedině Coca-Cola a McDonald. Bohužel, kdo platí, ten řídí. Jsou to sponzoři, bez kterých by to nešlo.

Chybějících dveří u pokoje se nebojím

Možná i šlo, kdyby nebylo třeba investovat do všeho možného a jen do bezpečnosti 40 miliard korun, tak by sponzoři možná nebyli třeba...

To je pravda. Je jasné, že jídlo a pití tam bude i jiné, to je jasné, ale reklama může být jen na tyto produkty, protože oni to sponzorují. Je to divné, zvláštní a se sportem už to nemá nic společného.

Vy jste byla už ve Vancouveru. Bylo to i tam podobně přísné?

Ve Vancouveru to bylo úplně v pohodě, nebyl problém s sebou tahat cokoliv do olympijské vesnice, takové kontroly tam rozhodně nebyly. Je pravda, že hry byly na obrovském prostoru, cestování bylo hodně dlouhé. U Rusů to je jiné, udělali maximum pro to, aby všechno fungovalo, vždyť kvůli dopravě na sportoviště postavili i železnici.

Mimochodem, nebojíte, že přijede do Soči a nebudete mít u pokoje dveře? Pořád se tam ještě hodně věcí dodělává?

Vesnice jsou celkem tři. Ty pro naše 'lední' sporty včetně hokeje jsou dole v Soči a ty byly hotové jako první, takže by mělo být všechno v pořádku. Údajně probíhají dodělávky nahoře v dalších dvou vesnicích. Ale nevím, jestli je to pravda, ono se občas taky už přehání. Zatím jsem od našich dalších sportovců neslyšela žádné stížnosti.

Omezení homosexuálů do sportu ani společnosti nepatří

Co říkáte na ten problém se zákazem homosexuality? V Soči bude několik tisíc sportovců, těžko asi předpokládat, že budou všichni heterosexuálové...

Hlavně u toho krasobruslení je to hodně pikantní. Přijde mi to dost nefér. Údajně se to má tak, že Rusům homosexualita nevadí, jen nesmí být projevována na veřejnosti. Kdo se jak bude chovat, to fakt nevím, ale něco takového by se do sportu a nikam do společnosti plést nemělo. Navíc v Rusku, kde je tradice v baletu, kde to není o moc jiné, než v krasobruslení, mi to přijde hodně zvláštní. Každý člověk má právo se chovat tak, jak mu velí jeho přirozenost a tohle lidskou přirozenost potlačuje.

Asi je trošku dobře, že tam nejsou extravagantní typu jako Johnny Weir, který na posledních hrách vzbudil svých chováním nejen na ledě hodně velkou pozornost, a který by se rozhodně omezovat nenechal?

To je další ruský paradox, protože zrovna Weir je v Rusku strašně oblíbený, má tam tolik fanynek. Když přijede do Ruska, tak se z něj mohou všichni zbláznit, on umí skvěle rusky, což jsem byla hodně překvapená, od Američana bych to nečekala. A aby nebylo paradoxů málo, jeho životní partner je také Rus. V životě jsem nečetla, že by Rusům vadilo, že tam přijede, takže tím spíše jsem tohle téma nepochopila.

Týmová soutěž je novinka, kterou nikdo moc nechápe

Soutěže v krasobruslení startují již ve čtvrtek novinkou – Týmovou soutěží. Ta se objeví nově a jen na olympiádě. O co jde?

Je to skutečně novinka, na kterou všichni hledíme trochu s nedůvěrou. Týká se to deseti nejlepších zemí z posledního mistrovství světa, které se minimálně ve třech ze čtyř kategoriích nominovaly na olympiádu. Těch deset zemí začíná týmovou soutěž už před oficiálním zahájením her. A zde je právě ta loterie v případě Pljuščenka.

Když má třeba Rusko tři sportovní dvojice, tak v týmové soutěži může jet jeden pár krátký program, jiný volnou jízdu, takže se mohou prostřídat a nejspíše to i udělají. Pokud se na olympiádu v nějaké disciplíně nominoval jen jeden závodník, tak musí všechno odjet sám. S čímž Rusové a potažmo Pjluščenko nepočítali. Může se stát, že pokud se zraní, tak na soutěž jednotlivců za něj nominují náhradníka a dá se říct, že s tím všichni tak trochu počítají.

S tím, že odjede týmovou soutěž, třeba i naoko se zraní, a jednotlivce pojede Kovtun, coby oficiální náhradník?

Může se to stát. Když se zraní, musí opustit olympijskou vesnici, odevzdá akreditaci, a soutěž jednotlivců může jet někdo jiný, tak aby ta země o své místo nepřišla. Ještě je to zajímavé v tom, že po krátkém programu v rámci týmové soutěže bude závodit z té desítky už jen pět států.

Jsme z toho docela rozpačití, protože soutěž jednotlivců v tanečních párech se jede po té týmové jako první. Celé týmová soutěž komplikuje, nikdo neví, jak se k tomu kdo postaví, co je pro závodníky lepší, nač se soustředit, jestli se snažit získat dvě medaile, nebo jen jednu a případně jakou.

Napadá mě laická otázka: Jaký potom má týmová soutěž smysl?

To se přiznám, že nikdo moc neví. Údajně má podporovat olympijskou myšlenku, ale mně by přišlo jednodušší sečíst známky vybraných závodníků ze soutěží jednotlivců a pak vyhlásit nejlepší.

Nikdo pořádně neví, jak ten nápad vznikl, loni se zkoušela týmová soutěž na olympiádě mládeže v Innsbrucku, kde konečné údaje sestavovali navíc tak, že týmy byly i národnostně smíšené a vycházely z toho naprosto neuvěřitelné výsledky. Údajně to udělal Mezinárodní olympijský výbor (MOV) pro zvýšení atraktivity krasobruslení, nikde se tahle novinky ale dosud na seniorské úrovni nezkoušela, na olympiádě to bude poprvé a jen na ní, takže uvidíme, co z toho vzejde.

Je to podle mne zbytečně komplikované. Nejen pro závodníky, ale také rozhodčí, protože se museli losovat nadvakrát, je možné, že někdo bude rozhodovat jen jeden závod, někdo čtyři. Takže je to celé dost zamotané, uvidíme, třeba se to bude líbit. Já si ve finále ale myslím, že si závodníci budou stěžovat, že jsou unavení. Myslím, že se to bude i plést fanouškům a divákům, protože jak je to poprvé, tak někomu bude divné, proč někdo jede dva závody. Ale uvidíme, jak to dopadne.

 

Právě se děje

Další zprávy