reklama

Tenisté v euforii: Výhra hodně mění, porveme se o postup

Jiří Veselý v DC proti Austrálii (2015) Jiří Veselý v DC proti Austrálii (2015) autor: ČTK
Mladíci Adam Pavlásek a Jiří Veselý v životní pětisetové bitvě zdolali australskou dvojici, o postup do druhého kola Davis Cupu se díky nim bude v Ostravě hrát i v neděli.

Ostrava - Naděje žije, ještě není zdaleka konec! Český tenis má nové hrdiny, vyvolává jména mladých borců Jiřího Veselého a Adama Pavláska. Oba se v Ostravě v životním zápase postarali o fantastický obrat a oprášili české touhy na postup do druhého kola Davisova poháru

Veselý s Pavláskem vyprovodili Samuela Grotha a Lleytona Hewitta z kurtu po velkém boji senzačně 1:6, 7:6, 3:6, 7:6 a 6:2 a stav duelu s Austrálii je po sobotě 1:2.

"Kdyby mi někdo řekl, že ve své první daviscupové čtyřhře porazím Hewitta, nevěřil bych mu," neskrýval emoce Adam Pavlásek.

"Tohle hodně mění. Jsme zase ve hře a neřekli jsme poslední slovo," prohlásil na tiskové konferenci kapitán týmu Jaroslav Navrátil, jemuž se risk dát dohromady dva nezkušené hráče vyplatil. 

Největší vítězství Pavláska

Pro Jiřího Veselého to byl teprve druhý ostrý zápas v Davis Cupu, Adam Pavlásek si vychutnal sladký debut. Není třeba dodávat, že to byl pro oba životní zápas. A také jejich první pětisetová bitva v kariéře. 

"Tohle je pro mě zatím největší vítězství. Když mě nenakopne tohle, tak už nevím co. Nasbíral jsem spoustu zkušeností a v budoucnu je chci prodat," prohlásil Pavlásek, který po zápase rozjížděl v elektrizující atmosféře s diváky i mexickou vlnu. "Já jsem si to užíval. Hala žila a hnala nás dopředu, to sehrálo taky důležitou roli," doplnil Veselý.

Za stavu 1:2 tak o postupujícím rozhodnou až zítřejší souboje jedniček a dvojek, kapitán Navrátil už naznačil, že vsadí na zkušenost. Do prvního důležitého zápasu proti Bernardu Tomicovi zítra nastoupí Lukáš Rosol, případný pátý zápas o všechno poté sehraje Jiří Veselý pravděpodobně s Thanasi Kokkinakisem.

Nervozita Pavláska komplikovala rozjezd

K nedělním napínavým bitvám přitom vůbec nemuselo dojít. V sobotu to zpočátku vypadalo na velký průšvih, české mladíky svazovala tíha zápasu, nervozita na nich byla znát. Zejména na Pavláskovi, který ztratil všechny své čtyři úvodní servisy, navíc často chyboval, a tak se zdálo, že Australané bez problémů potvrdí svůj postup.

"Začátek z mé strany nebyl dobrý, byl jsem svázaný a až pak jsem se odreagoval. Jirka mi v tom pomohl a jsem rád, že jsme vyhráli tak skvělý zápas a naše naděje dál žije," řekl Pavlásek.

"Každý si tu premiéru jednou zažil, i já byl svázaný. Věřil jsem, že uvolnění z jeho strany přijde. I když to trvalo trošku déle," řekl Veselý, který se Pavláska snažil v průběhu zápasu uklidňovat.

Za stavu 1:6 a 0:3, který byl toho přímým odrazem  už ale nevěřil v hale nejspíš nikdo, zápas směroval k rychlé a hladké výhře soupeře. Jenže oba Australané tíhu tohoto momentu možná trochu podcenili, chybovali na svých servisech a Češi rozdíl dvou brejků rychle smazali.

Od té doby se začal hrát naprosto vyrovnaný tenis, ve kterém měli v klíčovou chvíli navrch čeští mladíci. 

Beznadějný úvod, pak frustrovaný soupeř

"Úvod vypadal beznadějně. Oni byli daleko lepší než my, protože jsme na ně nemohli najít zbraň. Až když jsme si podrželi servis na 1:3 ve druhém setu a brejkli jsme je na 2:3, tam se to začalo lehce vracet do našich kolejí a zápas
se začal vyvíjet jinak. Druhá sada byla strašně důležitá," prohlásil Veselý.

Češi v tu chvíli změnili taktiku. Kapitán Navrátil si totiž všiml, že zejména Samuel Groth byl nervózní a často chyboval. "Přes něj na síti jsme chtěli hrát, byl stále horší a horší a pak dělal hodně nevynucených chyb," potvrdil Veselý. 

Vrcholem Grothova zmaru byl moment v rozhodujícím pátém setu, když Češi druhým brejkem odskočili na 5:2 a definitivně ovládli zápas. Groth v tu chvíli po další své chybě vzteky praštil raketou o zem, až jí rozlámal na dvě poloviny. 

Rozlámaná raketa trofejí pro vítěze

"Slyšel jsem ránu a pak viděl, jak to křuplo. V tu chvíli mi blesklo hlavou, že jsme na dobré cestě," usmál se Pavlásek o momentu zmaru na straně soupeře. "Byla to frustrace," prohodil Veselý. 

Oba poté v kabině dostali každý jednu polovinu ze zlámané rakety na památku.

"Groth byl strašně špatný, v průběhu zápasu byl nejhorší na hřišti. na konci čtvrtého a během pátého setu už vůbec nereturnoval, a Hewitt to sám nezvládl," všiml si Navrátil, který Čechům taktiku hrát přes urostlejšího z australské dvojice naordinoval. 

reklama