reklama

Tenistky v Kluži brzdí superpomalý povrch. Je to šmirgl, říká Plíšková

Karolína Plíšková Karolína Plíšková autor: Milan Kammermayer
V prvním kole v Kluži chtějí domácí Rumunky o víkendu otupit útok obhájkyň titulu dvorcem, jehož pomalost je na spodní hranici pravidel, což prokázalo dnešní měření.

Kluž - V Česku hrávají tenistky Fed Cup na povrchu rychlém na hranici pravidel, ale nyní je čeká opak. V prvním kole v Kluži chtějí domácí Rumunky o víkendu otupit útok obhájkyň titulu dvorcem, jehož pomalost je na spodní hranici pravidel, což prokázalo dnešní měření.

U povrchů se v soutěžích družstev - Fed Cupu a Davisově poháru - měří hodnota rychlosti odskoku míče, tzv. Court Pace Rating. Při vítězných finálových duelech, předloni proti Němkám a loni proti Ruskám, byl dvorec v pražské O2 Areně vyladěn vždy na maximálně povolené hranici 50. Nyní je v Kluži na opačné straně, má 29, přičemž minimum je 24.

"Měření ukázalo, že je to v normě. Povrch je opravdu velmi pomalý, ale je to v pořádku. Výhoda domácího prostředí musí být," řekl kapitán Petr Pála po dopoledním tréninku, v kterém hrály Petra Kvitová s Barborou Strýcovou. "Zahrály si set a kousíček a obě dělaly cvičení na rytmus, aby si zvykaly na odskoky," řekl Pála.

Povrch přeje Halepové

Pomalý povrch by měl vyhovovat rumunské jedničce Simoně Halepové. Světová trojka má hru založenou na výborném pohybu a pevné obraně. Češky mají naopak hlavní údernou sílu v Kvitové a Karolíně Plíškové. Obě hrají agresivním stylem a snaží se míče ukončovat, což nyní půjde hůř.

"Každý odskok je jinak, není to pravidelný. Čop je tu nepříjemnej. Zadrhává se to, je to šmirgl," řekla o dvorci světová třináctka Plíšková. "Bavily jsme se s holkama a takový povrch nikde na turnajích není," přidala čtvrtá členka české sestavy Denisa Allertová.

Kapitán Pála s trenérem Davidem Kunstem při trénincích na tenistky apelují, aby hrály hodně trpělivě. Základem bude dobře stát u úderu a chodit do míče. "Nemělo by se pospíchat, nezabíjet z prvního míče a neuspěchat to," řekl Pála.

Devátý postup v řadě?

"Ze začátku to bylo divoké, ale zvykáme si. Je to náročné, balony se zastavují a musí se hodně pracovat na kurtu. Těžko se na tom hýbe. Nohy se zastavují a těžko se odlepují od úderů, které dobíháme," řekla Strýcová. "Bude to o trpělivosti a hodně se na tom nadřeme. Není to povrch, který preferujeme, ale je to výzva," řekla Kvitová.

Po čtvrtečních trénincích kapitán rozhodne o nominaci na sobotní dvouhry. Vedle Kvitové a hrdinky loňského finále proti Ruskám Plíškové může zařadit i Strýcovou. "Odpoledne si sedneme a domluvíme se, kdo bude hrát," řekl Pála.

Čtyřicetiletý Pála je u fedcupového týmu od roku 2008 a tenistky pod jeho vedením osmkrát první kolo soutěže zvládly. "To mě vůbec nenapadlo. Jen aby to pokračovalo," řekl Pála a k utkání s Rumunkami doplnil: "Bude to vyrovnané. Povrch nahrává domácím, ale holky umějí hrát na všem a o víkendu se s tím poperou."

Rumunky nejspíš do dvouher vedle Halepové nasadí Monicu Niculescuovou, hráčku s nezvyklým čopem z forhendu. Tréninky sledovala v hale asi tisícovka fanoušků, Halepová se divákům přes půl hodiny podepisovala a fotila se s nimi. "Dneska to vidím poprvé, ale ona je tady hvězda," komentovala Strýcová "halepománii".

Losování pořadí zápasů je v Kluži na pořadu v pátek půl hodiny před polednem českého času. V sobotu i v neděli se začne hrát ve 12:00.

Bára jede 3, a taky Petra, kapitán a David. Dlouhé nohejbalové výměny na pomalém povrchu:

Posted by Czech Fed Cup Team on Thursday, February 4, 2016
reklama