Teprve C4 bude klíč k vrcholu, vědí horolezci

zh
22. 6. 2007 22:12
Ledovec Baltoro - Leopold Sulovský, Josef Lukáš, Pavol Lupták a Radim Slíva pracují nad C2 a snaží se prorazit cestu sněhovou částí. 
Radim Slíva v "korytě".
Radim Slíva v "korytě". | Foto: www.romanlangr.cz

"Je to vlastně brána do horních pater pilíře," vysvětluje Zdeněk Hrubý. Práce je vzhledem k značnému množství nového sněhu velmi namáhavá.

Trojice Kamil Bortel, Roman Langr a Libor Uher se pak budou snažit dosáhnout pozice třetího výškového tábora, tedy asi 7100 m n.m. a udělat tam základ C3.

Třetí skupina, Radovan Marek, Milan Sedláček a Zdeněk Hrubý se následně pokusí tábor zafixovat a dobudovat a  vyrazit směrem k C4. "Je to klíč k vrcholu, leží na rameni K2 ve výšce cca 8000 m n.m.," říká Hrubý.

Foto: Aktuálně.cz
Expedice na K2 exkluzivně na Aktuálně.cz
Ostravská expedice Leopolda Sulovského míří na nejtěžší osmitisícovku světa - K2. Sledujte jejich putování, vtipně komentované členy výpravy a opatřené fotkami Romana Langra.

To vše se ale horolezcům zřejmě nepodaří v nynější periodě pěkného počasí,  protože je nutné zafixovat asi 900 výškových metrů a lézt v náročném terénu pilíře.

Expedice využívá k intenzivní práci ve stěně druhou sérii pěkných dnů od jejich příjedu do základního tábora.

"Počasí má své zákonitosti a v těchto končinách je to velice zajímavé. Když člověk ráno vstane a svítí sluníčko, tak přes den je krásně. Je tady teplo, pět stupňů nad nulou. Ale jakmile se slunce schová za horu, padne stín, okamžitě se všichni oblékají do péřových obleků, protože potom teplota hned padá o 5-10 stupňů," popisuje Milan Sedláček klimatické podmínky. 

Přes noc bývá v základním táboře  -7 až -10 stupňů. Ve stěně je však mnohem větší zima, s kilometrem nadmořské výšky se teplota snižuje minimálně o 10 stupňů. 

Zdravotní stav všech členů výpravy je dobrý, pouze Kamil Bortel měl drobné problémy se zády. "Bojoval jsem s tím čtyři dny, ale nějak jsem se z toho dostal," říká.

Sulovského tým měl v základním táboře příjemnou návštěvu, trekovou skupinu pod vedením Václava Pátka, směřující na osmitisícovku Gashenbrun.

"Pohostili jsme je vším, co jsme měli. Samozřejmě kvalitním jídlem, kvalitním pitím. Dostali prostě najíst. Uvařili jsme jim polévku, špagety s masem, kompot atd. Takže si myslím, že odcházeli velice spokojeni. Prohlédli si, jak vypadá základní tábor horolezců, kteří jsou tady 2,5 měsíce," vypráví Libor Uher.

I přes krátkou společenskou siestu myslí horolezci na jediné - zbudovat čtvrtý výškový tábor, klíčový pro dobytí vrcholu K2.

 

Právě se děje

Další zprávy