reklama

Tesař: Contador coby alibista, Kreuziger zaslouží jedničku!

FOTO Tour: "Vodník" Sagan, láska Frooma i cigáro Rodrigueze Podívejte se na fotogalerii z poslední etapy letošní Tour de France. Foto: www.letour.com
Přečtěte si poslední sloupek experta Aktuálně.cz Lubora Tesaře k letošní Tour de France.

Praha – Jubilejní stý ročník Tour de France je již minulostí. Třítýdenní soutěžení nejlepších cyklistů světa skončilo tak, jak na konci června na Korsice začalo, etapovým vavřínem německého rychlíku jménem Marcel Kittel.

Je tak čas oslav, vzpomínek či hodnocení. To poslední vám nyní přinášíme v podobě posledního sloupku týkajícího se letošní „Staré dámy“ v podání experta deníku Aktuálně.cz Lubora Tesaře. Ten se v něm pochopitelně nejvíce věnuje pátému muži celkového pořadí – české cyklistické jedničce Romanu Kreuzigerovi.

Škoda, že Kreuziger dřel na Alberta

„Poslední závodní etapa v sobotu byla jasně v režii stáje Movistar, která chystala pro svého nejlepšího jezdce Naira Quintanu atak na Alberta Contadora, který jim nakonec vyšel dokonale a se kterým tak trochu svezl také Joaquím Rodriguez.

Myslím, že je velká škoda, že Roman Kreuziger musel ty dva týdny v horách tvrdě makat pro Alberta Contadora, protože v sobotu už mu zjevně bohužel chyběly trochu síly, i když opět předvedl parádní práci na posledním kopci se vydal na maximum. Ta etapa byla také hodně o psychice, která byla u Quintany s Rodriguezem rozhodně výše než u jezdců Saxo-Tinkoff.

O tom hodně vypovídá i prohlášení Contadora před startem etapy, že nebude obhajovat titul na Vueltě. Minimálně tím dal soupeřům najevo, jak se cítí, bylo to od něj hodně diletantské, nějak nechápu, proč to udělal. Romana navíc během etapy potkaly dva defekty, na úvod stoupání je odstřihli od soupeřů na chvíli motorky za jezdci, kteří byli v úniku, to mu rozhodně na psychice nepřidalo.

Sobotní etapa byla jatka

Když to řeknu natvrdo, tak si myslím, že do téhle etapy šli Alberto s Romanem tak trochu na porážku, na jatka. Roman bránil něco, co ubránit nešlo a pod tím závěrečným kopcem navíc dle vývoje věděl, že jeho šance na bednu je fuč, poté se snažil pomoct Albertovi, ale když se rozdíl přehoupl přes minutu, tak bylo rozhodnuto, podle mne se definitivně zlomili. Myslím, že Romanovi jely nohy opět o něco lépe, bohužel z toho ale nemohl vytěžit více.

Co se týká spekulací, jak by mohl dopadnout, kdyby byl lídrem, tak bych se jim raději vyhnul. Jsou to jen kdyby. Tohle je prostě vrcholová cyklistika, v ní jsou prostě daná jasná pravidla a těmi se musí všichni řídit. Režie byla daná jasně od začátku a s tím nic neuděláte. Je to jednoduché, Roman s Albertem by byli svým způsobem také soupeři uvnitř týmu a kdyby mu v sobotu nadělil třeba dvacet vteřin, musel by Alberto vysvětlovat proč, co a jak. Takhle mu nemůže nikdo nic vyčíst, i když je to pochopitelně z jeho strany čirý alibismus.

Přesto bychom měli být rádi, za to jak Tour dopadla, páté místo českého závodníka? Před pár lety by se nám o tom ještě ani nesnilo. Jasně, všichni jsme mu přáli tu bednu, chtěli více, ale nikde není psáno, že se to nepodaří v dalších letech. Jak už jsem říkal, Roman nejen sobě na letošní Tour dokázal, že se může měřit s těmi nejlepšími a tohle je pro jeho psychiku to nejdůležitější. Měli bychom se proto radovat s ním, sice tím v uvozovkách jen vyrovnal svůj nejlepší výkon na závodech Grand Tour, bavit se o tom, že být pátý na Tour je více než být pátý na Giru snad ani nemá smysl, to je jasné.

Pojede Kreuziger Vueltu?

Je otázkou, zda-li Roman na rozdíl od Contadora pojede Vueltu. Já si myslím, že bude mít s ohledem na to, jak byla letošní Tour těžká a jak moc se vydal, velmi těžké zregenerovat za těch nějakých pět, šest týdnů. Navíc kopce na Vueltě mu coby tempaři tolik nesedí, jako ty na Tour de France, případně na Giru.

Co se týká dalších závodníků, velkým úspěchem skončila Tour pochopitelně pro Frooma a Quintanu. Jak jsem říkal, oba mají všechno navíc již před sebou. Nemám rád označení lidový hrdina, ale je fakt, že Kolumbijec mi tak trochu svým pojetím, schopnosti, dovednostmi a v neposlední řadě i výškou připomíná Marka Pantaniho. Každopádně to byla parádní Tour de France, krásné, čiré závodění. Dvěma slovy: oslava cyklistiky!“

reklama