reklama

Tesař: Contador v příštím roce určitě pojede jen Tour. A nejspíše i Kreuziger

Contador s Kreuzigerem budou také příští rok spolu bojovat bok po boku na "Staré dámě". Contador s Kreuzigerem budou také příští rok spolu bojovat bok po boku na "Staré dámě". autor: www.letour.com
Bude příští ročník Tour de France ještě náročnější než ten letošní? Nejen o tom, ale také o šancích českých cyklistů, se rozpovídal pro Aktuálně.cz expert Lubor Tesař.

Praha – V úterý byl fanouškům představen profil pro 103. ročník nejslavnějšího cyklistického etapového závodu světa – Tour de France. Na 198 závodníků, kteří se postaví na start, čeká celkem 3519 kilometrů rozložených tradičně do 21 závodních dní.

Cyklisté se budou muset popasovat s celkem osmadvaceti vrcholy, těch bude o tři více než letos, a také se dvěma časovkami, když ta druhá bude taktéž horskou zkouškou – tedy krátkou, ale o to náročnější. "Bude se určitě nač koukat. Je to hodně těžký profil," hodnotí závod po jeho odtajnění expert Aktuálně.cz Lubor Tesař.

Boj mezi Froomem a Contadorem?

Ten také souhlasí s tím, že největšími favority závodu budou britský obhájce Chris Froome, Španěl Alberto Contador a dvojice Movistaru Nairo Quintana a Alejandro Valverde. "Ale startovat se bude za více jak devět měsíců, to je strašně dlouhá doba, stát se může cokoliv. Za normálních okolností ale budu nejvíce sledovat tyto čtyři," má jasno Tesař.

Ostatně Froome s Contadorem už si vyměnili pozdravy skrze sociální sítě, a jelikož nechyběli na slavnostním odhalení profilu závodu, tak i přímo na místě před nastavenými mikrofony novinářů.

"Myslím, že tenhle ročník mi bude sedět ještě více. Myslím, že se v něm skloubí všechno, co musí cyklista umět. Právě to mě mrzelo před letoškem, že všichni zpochybňovali moji všestrannost," nechal se slyšet britský lídr stáje Sky.

Vzápětí dodal: "Myslím, že jsem všem ukázal, že všestranný jsem. Tour je prostě závod, který vždy otestuje vše, co musí cyklista umět. Každopádně se těším na dvanáctou etapu v den dobytí Bastily. Už jsem vyhrál v ten den dvakrát a vždy jsem se odrazil k celkovému triumfu."

Slavné hory vítěze Tour nedělají

O jaké etapě mluvil? Ano, o návratu slavné "mrtvé hory" Mont Ventoux, na které měla "Stará dáma" vrchol už devětkrát a tentokrát se na ni bude finišovat právě 14. července.

"Podle mne ale nerozhodne. Pokud máte k sobě skvělého domestika, tak právě na tomto otevřeném prostranství vám může hodně pomoct, i když nebudete mít nohy," okomentoval návrat tohoto obra Tesař.

"Řekl bych, že ani není tak důležité, kolik slavných vrcholů v itineráři je, ale jak se s tím celkově jezdci popasují. Vezměte si letos. Froome měl obří náskok, pokud by ale Tour měla ještě jednu horskou etapu navíc, možná by nakonec ani nevyhrál. Stejně tak měl velkou podporu Quintana ve Valverdem. A většinou to je tak, že všichni čekají na ty nejslavnější kopce, ale stejně tak jezdci, a málokdy se pak na nich rozhodne," dodal na toto téma.

Zároveň upozorňuje na fakt, že rozdíly mezi Froomem, Contadorem, Quintanou i Nibalim jsou především v horách minimální a že právě pomoc domestiků bude klíčová. Stejně jako první časovka na 37 kilometrů. I když ani ta není tak dlouhá, aby závod rozhodla.

Bude časovka klíčem?

"Délka časovky může být klíčem k celému závodu. A pokud bude zahrnovat nějaký kopec, nemám obavy. Jestliže se pojede časovka průměrnou rychlostí mezi 48 až 49 kilometry v hodině, bude mi to sedět," nesouhlasil ovšem s tímto Contador.

"Bude ale zároveň výbornou příležitostí pro specialisty, aby otestovali svou formu před olympijskou časovkou v Rio de Janeiru, neboť svými profily jsou si podobné," připomněl její důležitost i z jiného pohledu šéf závodu Christian Prudhomme, který jej naplánoval kromě Francie také na území Andorry a Švýcarska.

Právě skutečnost, že se bude startovat ve Francii a klasickou etapou, nikoliv prologem, potěšil jinak při pohledu na celý závod hodně vyděšené elitní spurtéry Marka Cavendishe a Andrého Greipela. "Žádná etapa na Tour de France není snadná. Ale jsem rád, že nám první etapa dává šance na vítězství," řekl Němec, který letos opanoval hned čtyři dojezdy.

Cavendish chce žlutý dres

"Celý závod je neúprosný. Už po několika dnech nás čeká centrální masív a poté Pyreneje. Upřímně, ten profil mě děsí. Jsem ale rád, že dostaneme šanci na úvod bojovat o žlutý dres lídra, který by se dal dvě, tři etapy udržet," pronesl britský rychlík, který na Tour ještě nikdy ve žlutém nejezdil. Na rozdíl od Gira a Vuelty, kde už trikoty lídra závodu oblékl.

A co české naděje na žlutý dres nebo vítězství v etapě? "Uvidíme, kdo z našich bude startovat. Podle mne má velké šance dvojice Etixxu Zdeněk Štybar a Petr Vakoč, nejspíše pak Honza Bárta s Romanem Kreuzigerem. Tipnul bych si, že Leo König bude startovat v pozici lídra na Giru," zahrál si na vědmu Tesař. Největší šance na etapu pak dává Štybarovi, který triumfoval letos.

"Možná by mi mohla sedět druhá etapa. Ale bral bych jakoukoliv z těch jednadvaceti. Program pro příští rok je přibližně stejný jako letos. Jarní klasiky, po kterých se budu snažit navázat na Tour a olympiádě. Všechno budu směřovat k tomu, abych se na Tour de France a olympijských hrách objevil," řekl v rozhovoru pro isport.cz Štybar.

Contador na Giro určitě nepojede

"Myslím, že Kreuziger určitě pojede na Contadora, pro kterého to nejspíše bude poslední Tour kariéry. A v Tinkoffu udělají maximum pro jeho úspěch. Podle toho bude vypadat i složení týmu, to nejsilnější budou tlačit směrem k Tour. Určitě se nedočkáme toho, že by třeba Roman s Albertem startovali na Giru. Stejně tak to neudělá ani žádný lídr s choutky na úspěch na Tour," myslí si bývalý špičkový český dráhař i silničář.

"Contador letos jasně ukázal, jak je tato kombinace náročná a de facto není v lidských silách ji zvládnout s ambicemi oba závody vyhrát. Proto bude vlastně Giro zajímavé také a dá se říct, že podle soupisek na italskou Grand Tour se bude dát určit, které hvězdy pelotonu pojedou na celkové pořadí na Tour," dodal.

Jeho slova ostatně potvrzuje i sám český závodník Saxo-Tinkoff. "Mám pár oblíbených závodů, které bych rád v roce 2016 jel, ale hlavním cílem by asi měla být Tour s Albertem. Zatím netuším, jestli bych jel ještě nějakou další Grand Tour. Uvidíme, jak to bude zapadat do sebe," napsal Kreuziger na svých oficiálních stránkách.

Ostatně na to, jak bude do sebe všechno zapadat, nebude jistě zvědav jen on. I s ohledem na fakt, že jezdce čeká po čtyřech letech ještě jeden těžký závod navíc: olympijské hry v Riu.

reklama