reklama

Tesař: My bereme Sagana za svého, Slováci Štybara ne

Střelba v Paříži, plivance, skvělí Češi. I to byla Tour 2015 Podívejte na galerii těch nejzajímavějších a nejdůležitějších momentů letošního 102. ročníku Tour de France. Foto: Reuters
Expert deníku Aktuálně.cz hodnotí letošní 102. ročník Tour de France 2015.

Praha - Už 102. ročník nejslavnějšího cyklistického etapového závodu světa - Tour de France - je minulostí. Stejně jako před dvěma lety jej ovládl Brit Chris Froome, druhý skončil Kolumbijec Nairo Quintana a zelený dres v bodovací soutěži opanoval Slovák Peter Sagan.

Tím ale podobnost se 100. ročníkem "Staré dámy" končí. "Froome nebyl tak dominantní jako před dvěma lety. Ovšem i díky síle svého týmu. Opět se ukázalo, že v určitých fázích to i v tak individuálním sportu, jakým cyklistika je, bez parťáků nejde. Každopádně to byla nádherná Tour," začíná hodnocení závodu expert deníku Aktuálně.cz Lubor Tesař.

Froome vyhrál zaslouženě

Podle něj se ale nakonec ukázalo, kdo z favoritů byl nejsilnější. "Nebylo by podle mne správné, kdyby jej v poslední etapě Nairo z toho žlutého dresu vysvlékl. I když k tomu měl blízko a nebýt pomocníků Frooma, byl by výsledek ještě těsnější, než nakonec byl," tvrdí.

"V Alpách se ukázalo, jak byl pro Naira důležitý Alejandro Valverde. Osobně jsem to nečekal. Nevěřil jsem, že by se mu dokázal obětovat, ale on to udělal. Rozzávodil ostatní, neustále to zkoušel nástupy. Že to nevyšlo, to je věc druhá. Tentokrát ale nemůže říct Movistaru nikdo ani slovo, udělali maximum pro to, aby výsledek zvrátili ve svůj prospěch," dodal k tomuto tématu bývalý špičkový český dráhař.

Dokázal ocenit i fakt, že Frooma nerozhodilo ani dění kolem něj. Neustále musel odpovídat na otázky kolem dopingu, na trati se pak setkával s nenávistí fanoušků, kteří jej mimo jiné i poplivali (Video a další informace zde). Froome se poté vyjádřil, že mu pár jedinců dokáže otrávit zážitek z celé etapy.

Chování fanoušků je odrazem společnosti

"Na jednu stranu je to profík, který za to bere slušné peníze. Cyklistika není fotbal, aby bylo mezi sportovci a fanoušky pletivo. Na druhou stranu jedna věc je bučení a další bouchání pěstí, výhrůžky a plivání. Podle mne to dělají lidé, kteří sami nic nedokázali a hledají jen to špatné," zastal se Brita Tesař.

"Myslím ale, že to vychází z obrazu celé naší současné společnosti. A u nás o tom také víme své. Někdo je úspěšný a lidé už hledají, jak mu to znepříjemnit, jak jeho úspěch znehodnotit. Myslím, že často to pak takto veřejně dělá pár blbců, kteří chtějí exhibovat. Prostě ve společnosti chybí dřívější vzájemný respekt a úcta k úspěchu," vysvětlil olympionik z Barcelony 1992.

"Podívejte se na případ Sagana. My tady v Česku ho bereme pomalu za svého, pak vyhraje etapu Zdeněk Štybar a na Slovensku o něm píší pomalu jako o nějakém 'Belgičanovi'. To mě trochu mrzí, když si vybavím naši společnou historii," přidává k tomu zajímavý příklad.

Sagan i Češi byli na Tour skvělí

Když už je ale řeč o české stopě a Saganovi na Tour. Jakou dle Tesaře zanechali na "Staré dámě" stopu?

"Tu nejlepší! Zdeněk na druhé své Grand Tour podruhé vyhrál etapu. Roman Kreuziger s Leem Königem perfektně plnili své role, které v týmech měli. A Jan Bárta? Podal neskutečný výkon, dokázal prodat svoji životní formu, jen škoda, že nevybojoval dres pro největšího bojovníka. Scházelo málo. Třeba to, aby Romain Bardet vyhrál vrchařskou soutěž a tento dres by asi dali Honzovi.

A také pro Sagana měl jen slova chvály. "Ten kluk je úkaz. Souhlasím s jeho majitelem Olegem Tiňkovem, že jeho výkonnost je nejlepší ze všech! To, co dokáže, je neskutečné. A navíc on se tou cyklistikou ještě baví. Jako kdysi my, je radost ho sledovat. Škoda že nevyhrál etapu, šancí měl hodně, ale on se dočká," pronesl na adresu slovenského "Terminátora".

Čeho je dle něj ještě schopen? Co když jej začnou zelené dresy nudit, je schopen napodobit Laurenta Jalaberta a stát se závodníkem na celkové pořadí a kromě zelené se třeba obléct do puntíků pro "Krále hor"?

"Víte, tohle vůbec nedokážu říct. Ani nevím, zda jej toto láká. Myslím, že v dnešním pojetí cyklistiky je to nemožné. Je to podobné jako s dvojbojem Giro-Tour. Contador se o to pokusil podruhé a opět neuspěl," řekl bronzový medailista z MS 1993.

Jedním dechem ale dodal: "Pokud to ale může někdo dokázat, pak právě Peter Sagan. Je výjimečný!"

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

reklama