reklama

Tesař: König s Froomem ve Sky? Dovedu si to představit

Pády, emoce i šílení fanoušci. Top 50 fotek Tour de France Podívejte se na nejkrásnější fotografie uplynulého ročníku Tour de France. Foto: Reuters
Poslední sloupek experta Aktuálně.cz Lubora Tesaře k Tour de France.

Praha – 101. ročník Tour de France je již minulostí a jak bývá zvykem, je na řadě bilancování a hodnocení. Ne jinak tomu bude také v našem případě. Naposledy vám proto ke „Staré dámě“ nabízíme názor cyklistického experta Aktuálně.cz Lubora Tesaře, který závod zhodnotil hodně detailně.

Je dle něj Vincezno Nibali nejlepším závodníkem současnosti, může Peter Sagan zaútočit na šest vítězství v řadě v boji o zelený dres Erika Zabela a bude dle Tesaře startovat Leopold König příští rok na Tour v dresu britské stáje Sky po boku Chrise Frooma? O tom více následující řádky...

Musíme začít u žlutého dresu Vincenza Nibaliho. Jak byste zhodnotil jeho Tour de France?

Nazval jste to přesně, byla to „Jeho Tour de France“. (úsměv) Pokud bychom to trošku rozvedli, tak podle mne měl nejlepší tým, což se nejvíce projevilo v páté etapě na kostkách, kde paralyzovali jak své největší soupeře v čele s Contadorem, tak i favority tohoto dějství Cancellaru a Sagana, kteří si brousili zuby na vítězství, případně i žlutý dres. Nibali tam nabral obrovské sebevědomí, které poté dokázal prodat ve zbytku Tour de France.

Je podle vás Nibali momentálně nejkomplexnějším lídrem na celkové pořadí?

To bych se úplně neodvážil tvrdit, na kostkách by sice Contador a Froome tak dobře jako on nejeli, i kdyby neměli problémy, ale oba jsou třeba lepší časovkáři, stejně tak si myslím, že v top formě by byli lepší v horách.

Takže i u vás je tam ale, že Nibali chyběli největší soupeři? Že mu jejich pády roli hodně usnadnily?

Určitě mu to pády největších soupeřů usnadnily roli, ale podle mne by mu náskok více jak dvou minut z výše zmíněné etapy na kostkách stejně nakonec stačil i v horách a na časovce. Froome by mu minutu možná dal, Contador ani to ne.

Pojede Nibali příští rok Giro, nebo Tour? Přece jen Ital, takže ho může první Grand Tour lákat více, „Stará dáma“ je ale „Stará dáma“.

Těžko nyní soudit, teď teprve skončil letošní ročník. Podle mě by měl vítěz titul obhajovat a myslím, že to bude chtít i Nibali. Pokud bude mít formu a nebude Tour vyloženě postavená proti němu, což s ohledem na jeho kvality lze těžko, měl by letošní triumf obhajovat.

Co se také dá těžko soudit, tak to je budoucnost Lea Königa. Po Tour si chce sednout s manažerem, končí mu smlouva. Vsadil byste si na to, že zůstane v NetAppu?

Nerad sázím, ale tady jsem si téměř stoprocentně jistý, že půjde mezi elitu do Pro Tour. Pokud by to bylo tak, že NetApp bude příští rok o divizi níže a od roku 2016 v Pro Tour, možná by ještě zůstal, ale pokud je to nastavené tak, že půjdou nahoru až v roce 2017, není nač čekat. Druhodivizní stáj nemůže nikdy počítat s tím, že svého lídra udrží několik let. A když je dvakrát takto vysoko na Grand Tour, tak je de facto neudržitelný.

Navíc on dokázal takto zazářit s týmem z druhé divize, se spolujezdci, kteří stejně jako on na Tour debutovali...

Myslím, že předvedli vynikající výkon, o tom není sporu. Řekl bych, že pořadatelé jsou určitě nadšení, že jim divokou kartu dali. Navíc je šlechtí, že neměli žádné velkohubé řeči. Ano, měli sebevědomá prohlášení, ale ta byla podložená výsledky.

Sedmé místo pro Königa navíc znamená, že mu nikdo nemůže předhazovat, že by v desítce nebyl, pokud by Tour dokončili Froome, Contador a vlastně také Talansky.

Přesně tak. To si myslím, že je pro něj to nejdůležitější. Není devátý, nebo desátý, kdy by mohl někdo říct, že kdyby tam byli ti tři, tak by byli před ním a v Top 10 by nebyl. Takhle nemůže nikdo říct ani půl slova, naopak, kdyby ho Talansky v tom jednom sjezdu nesestřelil, mohl být Leo ještě výše.

Co jste říkal na výbuch dvojice Belkinu Bauke Mollema, Laurens Ten Dam v časovce?

Já jsem v podstatě naznačil v předešlém sloupku, že jeden z nich vyhoří. Oni jsou oba v uvozovkách blázni, což potvrzovali v kopcích. Dalo se čekat, že jim dochází, zatímco podle mého se Leo ještě i trochu brzdil. Co jsem viděl, tak z mého pohledu to bylo tak, že i když nabral ztrátu a jelo se mu špatně, tak nejel naplno, protože věděl, že ta Tour je dlouhá. Věděl, že kdyby si hrábl, tak by jeden den minutu třeba získal, další by ale určitě tři ztratil. A tohle právě dělali kluci z Belkinu. A v té časovce se jim to všechno sečetlo.

I z toho, co jste řekl, se dá říct, že König předvedl skutečně vyzrálý výkon...

Všichni z NetAppu jeli famózně. Když to vezmu kolem a kolem, tak si skoro troufám říct, že vedle Astany zvládla tato stáj Tour ze všech nejlépe. König a spol. nedělali zbytečné chyby, což je na nováčky na takovém závodě prostě unikátní. König přesně věděl, co kdy a jak dělá. Odvedl maximum, co mohl. Závěrečné časovka byla dalším patrem na dortu. Je to sice klišé, ale je to tak.

Kde jsou jeho limity? Vy jste říkal loni po Vueltě, že má rezervy v časovce. On nyní ukázal, že už ani v ní nemá...

Třeba je tam ještě má. (Směje se) Já si myslím, že může bojovat nejen o desítku na Grand Tour, ale ještě o vyšší mety. Podle mě mu chyběla agresivita, nenastupoval, což ale nebylo o tom, že ji nemá, ale myslím, že to bylo vykoupené jarním výpadkem, neměl dost najetých závodních kilometrů.

König a Kreuziger. Co to může přinést Česku tato rivalita. Dosud byl druhý jmenovaný jasnou tuzemskou jedničkou, ale nyní je tu někdo minimálně stejně dobrý...

Řekněme si to na rovinu. Jejich vzájemná rivalita se týká vlastně jen na mistrovství světa, kde si ale myslím, že je Tomáš Konečný zvládne ukočírovat. Bavme se navíc o tom, že to nejsou jen oni dva, ale i Zdeněk Štybar a Jan Bárta. Přičemž právě Štybar už několikrát ukázal, že na jednorázové závody je u nás jednička. Takže si myslím, že jejich „rivalita“ může přinést naší cyklistice jen pozitiva. Můžeme být konkurenceschopní i Italům, či Španělům.

Takže jejich rivalita bude žít jen na internetu a v různých diskuzích jako nyní?

Podle mne je to pouze virtuální souboj, jsou to všechno jen spekulace. Oni se mohou potkat na pár závodech v roce, to je jasné. Ale pokud se potkají na Grand Tour, tak určitě budou soupeři, ale jen v rámci toho, co jim dovolí povinnosti v jejich stájích.

Co kdyby jezdili v jedné?

To je možné, ale moc tomu nevěřím. Nemyslím si, že Tinkoff-Saxo je stájí, kam by König chtěl.

On sám mluvil o anglo-saských formacích. Co takhle König s Froomem ve Sky? Dovedete si toto spojení představit?

Určitě si ho dovedu představit, ale myslím si, že by to nebylo pro Lea ideální. Spíše si myslím, že by mu více seděl Trek, nebo Orica. Sky je super v tom, že tam jsou peníze, podpora uvnitř týmu je obrovská a pokud jim to šlape, tak fungují fantasticky. Myslím si, že jsou takticky jinde. Ale nejsem si jistý, že by to byla pravá destinace pro Lea.

Kromě něj zazářil na Tour bojovností a třetím místem v časovce i Jan Bárta. Co si myslíte o jeho budoucnost?

Myslím, že pokud by měl jít Honza do Pro Tour, tak právě nyní, kdy se mu nadmíru vydařila Tour de France. Všichni viděli, že zůstával Leo k dispozici i na konci několika horských etap a to není nějak špičkový vrchař, k tomu všemu přidával svojí bojovnost a účast završil parádní časovkou. Bude to mít ale těžké, protože je mezi jezdci velký přetlak.

A co říkáte na Petera Sagana? Tři účasti na Tour a tři dominantní výhry v souboji o zelený dres...

Nejde na to říct více, než že je skvělý. Ten dres je velmi prestižní a že ho dokázal opět vyhrát, ukazuje na jeho extratřídu. Je škoda, že nevyhrál ani jednu etapu, protože tam byl několik, které mu byly šité na míru. Nicméně to absolutně nesnižuje jeho excelentní výkon. Myslím, že může ohrozit i Zabelových šest výher v řadě, protože tady zatím není nikdo, kdo by se mu mohl rovnat. Pokud bude zdravý, tak ho minimálně tři, čtyři roky nemůže nikdo o ten dres obrat.

Celá Francie sledovala souboje svých krajanů. Peraud už je starý, ale Pinot s Bardetem jsou ročníky 1990. Myslíte, že mohou jednou bojovat i žlutý dres?

Myslím, že předvedli úžasné výkony a hlavně parádní souboje. Oni dělali Tour. Nibali si jel vlastní závod, ale oni se snažili jet buď s ním, nebo si to alespoň rozdávali spolu, trápili se, nastupovali si. Sledovat je, muselo bavit všechny fanoušky. Nadšený musí být určitě i Francouzi a pořadatelé, protože ti kluci mohou jednou skutečně bojovat o žlutý dres. Teď jde jen o to, aby mohli růst dále. Ale jsou ve špičkových týmech, takže by s tím neměli problémy.

A to mají Francouzi ještě v záloze Rollanda...

Určitě. On už ukázal, že je s ním třeba počítat. Jen se musí vyvarovat výkyvů. Jeden den zajede super, pak mu to dva nejde. U něj je ale všechno podle mě o psychice. Byl největším talentem Francie, najednou jsou tam dva kluci, kteří mu šlapou nejen na paty, ale už i na špičky a odrážejí se od něj pryč. Musí se srovnat hlavně po této stránce, protože jinak je to špičkový závodník. Už v minulosti bylo ale vidět, že s psychikou hodně bojuje a teď to má ještě těžší.

Na závěr jasná otázka - Jak se vám celkově letošní Tour líbila?

Já si myslím, že byla úchvatná od začátku od konce. Bohužel ty pády, které vyřadily několik velkých favoritů možná trošku ubraly na dramatičnosti bojů o žlutý a zelený dresy, ale o to více se bojovalo o ty další. Myslím, že letos to byla úchvatná a dramatická podívaná a nejen pro Francouze, tak i pro českého fanouška. Měli jsme tam dva závodníky, kteří oba byli hodně vidět a myslím, že překvapovali nejen laickou, ale i odbornou veřejnost a to je skvělé.

reklama