reklama

Tesař o Tour: Nibali postavil na hlavu všechny prognózy

Vincenzo Nibali Vincenzo Nibali autor: Reuters
Někdejší cyklistický reprezentant Luboš Tesař hodnotí pátou etapu Tour de France.

Praha - Letošní 101. ročník cyklistické Tour de France má za sebou hodně vypjatou a nebezpečnou pátou etapu. Ve vedení je překvapivě stále Ital Vincenzo Nibali, naopak britský obhájce vítězství Chris Froome kvůli pádu odstoupil.

Na středeční etapu a její význam pro další pokračování "Staré dámy" jsme se zeptali experta Aktuálně.cz, bývalého profesionálního cyklisty a českého reprezentanta Lubora Tesaře.

Co říkáte na středeční pátou etapu?

"Byla hodně zajímavá. Podepsala se na tom samotná náročnost etapy na kostkách. Napětí v pelotonu bylo veliké i přes zrušení některých sektorů. Podepsalo se to na množství pádů včetně pádu Chrise Frooma."

Co podle vás bude znamenat jeho odstoupení pro další průběh Tour?

"Mohlo by to být vyrovnanější, i když ani Froome nebyl v poslední době přesvědčivý. Za Frooma nastoupí Porte, zbytek lídrů zůstává stejný. Někteří ztratili čas, ale Tour ještě bude dlouhá."

Neprojevilo se dnes, že měli pravdu kritikové šéfa Sky Brailsforda, který nevzal na Tour Wigginse? Přece jen, Porte letos musel kvůli nedostatečné výkonnosti vynechat i Giro.

"Froome ho míval jako posledního v horách, takže by na tom špatně být neměl. Když vzpomeneme na Kreuzigera loni, tak Porte by na tom mohl být podobně jako Froome. Sky teď asi pojede na Porteho i na etapy. Už to nebude o bránění jako v minulých letech, ale celý tým asi pojede aktivněji."

Contador teď ztrácí 2 minuty a 37 sekund, Valverde 2 minuty 11 sekund, můžou to ještě vůbec stáhnout? Contador má lepší časovku než Nibali.

"Contador sice má lepší časovku než Nibali, ale to je otázka pár vteřin. Navíc časovka bude až na konci, to bude vyloženě o výkonnosti. Pokud si však Nibali udrží tu formu a Contador mu neujede v kopcích, tak Contador mu 2 a půl minuty v časovce nedá."

Překvapila vás síla stáje Astana, která na první pohled nedisponuje velkým množstvím specialistů na kostky? Přesto spolu s Omegou dokázala navyšovat náskok na skupinu s několika jezdci Tinkoffu, Movistaru a BMC.

"Kromě Westry sice Astana nemá žádného specialistu na kostkové klasiky, ale řada jezdců už s kostkami zkušenosti má a Kazaši možná jsou zvyklí od malička jezdit ještě na horších površích. Jezdci Astany si věřili a viděli, že je na tom Nibali dobře. Neměl problémy v místech, kde soupeři problémy měli a to tomu týmu dodávalo sílu.

A Nibali s celým týmem postavil na hlavu všechny prognózy a místo aby se bránili atakům Cannondalu nebo Omegy, tak na předposledním úseku pavé ještě zbytku ujeli. Bylo to o výkonnosti a nestačil jim ani Sagan s Cancellarou. Jsem zvědavý, co se bude dít v horách. Kdyby Nibali takovým stylem kraloval i v horách, může mít na konci náskok 10 minut."

Může vůbec Astana uhlídat žlutý dres skoro celou Tour? I Armstrong přece kdysi vedení „půjčoval“ jiným jezdcům, aby šetřil své domestiky.

"To záleží na týmové taktice, ale prostoru už moc není. Stejně by se snažili v kopcovitých etapách vedení získat, ty přijdou už od pondělí. A v rovinatých etapách jim práci odvedou především spurterské týmy."

Vždy se diskutuje, zda vůbec kostky patří na Tour. Jaký je váš názor? 

"Ještě předevčírem jsem to spíše odsuzoval. Na druhou stranu je Tour největší závod a vítěz by měl prokázat, že je nejkomplexnějším závodníkem, že zvládne roviny, sjezdy, kopce, časovky i kostky. Kostky tam podle mě patří, nebezpečnější jsou spíše úzké cestičky a kruhové objezdy. I ve středu jsme viděli, že se padalo více díky mokru než kvůli kostkám."

reklama