reklama

Tesař: Případ Kreuzigerova pasu? Celé to pořádně smrdí

Takhle bojoval Roman Kreuziger v 19. etapě Gira 2012. Takhle bojoval Roman Kreuziger v 19. etapě Gira 2012. autor: Reuters
Pohled cyklistického experta Aktuálně.cz Lubora Tesaře na případ problému Kreuzigerova biologického pasu.

Praha – Cyklistický svět opět skloňuje jméno českého závodníka. Bohužel tentokrát nikoliv ve spojení skvělých výsledků, jako v poslední době v případech Leopolda Königa či Petra Vakoče, ale kvůli táhnoucímu se případu nesrovnalostí v biologickém pase Romana Kreuzigera.

Celý případ rozvířily víkendové události, kdy Mezinárodní cyklistická unie (UCI) zakázala českému cyklistovi stáje Tinkoff-Saxo účast na závodě Kolem Polska. A reakce na sebe nedala dlouho čekat.

Kreuziger se obrátil na pomoc experta na sportovní právo Jana Šťovíčka (VÍCE ZDE!), zdůvodnění zastavení činnosti ze strany UCI (VÍCE ZDE!) se pak hrubě nelíbilo stáji rodáka z Moravské Třebové.

Deník Aktuálně.cz se proto zároveň zeptal na celý případ experta Lubora Tesaře. A bývalý špičkový dráhař i silničář si opět nebral servítky.

Pane Tesaři, co si o celém případu myslíte?
Poté, co jsem si přečetl články a bavil se o tom i s několika přáteli z cyklistiky, nemůžu použít jiný příměr, než že to opět smrdí. Myslím ale, že kdyby ten nález nebyl tak velký, tak by se do toho UCI nepustilo, i když je faktem, že oni nemají moc co ztratit. Fakta jsou jasná: Roman není pozitivní, neměl žádný pozitivní A vzorek, má ale nesrovnalosti v biologickém pase, což je taková občanka profesionálního cyklisty.

Co vše se vlastně v biologickém pasu zaznamenává?
Je to dokument, kde se zapisuje vše, co se konkrétního cyklisty týká. Jsem nemocný, potřebuji výjimku, je to tam. Mám astma, potřebuji výjimku, zapíše se to tam. Každého čtvrt roku musí cyklisté na odběry, testy, jejichž výsledky se tam uvedou. Je tam pochopitelně uvedená také každá další dopingová kontrola či krevní test. Vše se zasílá také na UCI. Podle mě tam vznikla nějaká výchylka v nějakých hodnotách, které se nelíbí UCI...

... dle Kreuzigera se některé výchylky týkají také Gira 2012, nepovedené 17. etapy a následně vyhrané 19. etapy.
Souhlas, může být. Je tam možnost, že v určitém vypětí, třeba tréninku v nadmořské výšce nebo extrémní zátěži, kdy závodník chytne právě hlaďák, mohou mít hodnoty velké výkyvy. Otázkou ale je, jak velký rozdíl je tolerován, a to už musí vědět doktoři. To my laici nedokážeme zhodnotit. Na celém případu je absolutně nešťastné, jak strašně dlouho se vleče. Když autem způsobím nehodu, někoho zraním, tak mám do tří měsíců soud a je to vyřešené, když se to hodně táhne a člověk to chce prodlužovat, tak je to půl roku. Člověk to natahuje z nějakého důvodu, tady je to ale naprosto zbytečné – jak závodník, tak tým, ale i UCI by měli mít zájem celou záležitost vyřešit co nejrychleji. Cyklista nemůže závodit, tým si ho platí za nic a UCI v tu chvílí ztrácí kredit organizace, která má v první řadě hájit zájmy svých členů. To je podle mě úplně postavené na hlavu. Proto fandím tomu, aby se to vyřešilo rychle. A je jedno, jaký padne verdikt. Zvláště poté, co cyklistika dostala v posledních letech tak na frak díky tomu, že UCI řešila případy v minulosti tak dlouho.

Také vám přijde, že nyní o osobu samotného Kreuzigera už ani tak moc nejde?
Bohužel to ukazuje v plné nahotě na to, jak jsou sportovci pouhými pěšáky. Je přece neskutečně paradoxní a podivné, když člověk, o kterého jde v první řadě, je vlastně jen figurkou ve hře federace, své stáje i právníků. Bohužel Roman je ten, který na celou záležitost doplatí nejvíce. A obávám se, že zásah právníků mu spíše uškodí, než pomůže.

Navíc, pokud by byl potrestán, činí se tak zpětně. A pokud se jedná o Giro 2012, tak je Kreuziger nyní suspendován v době, kdy by vlastně už mohl závodit, pokud by bylo všechno vyřešeno, protože maximální dvouletý trest by mu skončil na konci letošního května...
Přesně, tak to je. Proto tvrdím, že je nešťastné, když se podobná kauza vleče takhle dlouho. A proto si myslím, že by přece měla mít UCI zájem vše vyřešit co nejrychleji, a ne případ nechat takhle vléct. Nechápu. Prostě to bohužel opět hodně smrdí. Tohle se nemůže na podobné úrovni stávat a jednoduše to svědčí o tom, že UCI nefunguje správně.

Co říkáte na to, že UCI de facto nemá právo Kreuzigera suspendovat?
To je otázka. Kdo jiný ho může suspendovat, když ne UCI? Jako právně to obstojí, souhlasím s presumpcí neviny. Ale podívejte se na to z pohledu, co jsme se bavili výše. Vraťme se zpátky o deset let, kdy odstavili čtvrtinu balíku na Tour de France kvůli de facto neprokázanému dopingu jen díky nátlaku sponzorů a médií. Nechci se zastávat UCI, ale ta je v okamžiku, kdy je důležité si říct, co je lepší. Jestli stáhnout závodníka na pár měsíců a rychle to dořešit, nebo ho nechat závodit, ale pokud se jeho vina prokáže, tak zpětně řešit, kdo vyhrál etapu, kdo celkově, jo, vyhrál jsi ty, ale bohužel jsi to nemohl slavit. Armstrong se sice po letech přiznal, ale komu to nakonec pomohlo? Ullrich stejně více triumfů nemá. Ani nikdo jiný. Každopádně bych měl také otázku.

Ano?
Proč před měsícem na základě těch samých výsledků odstavila Romana jeho stáj Tinkoff-Saxo z Tour de France a teď je ta samá stáj naštvaná, že ho odstaví UCI ze závodu Kolem Polska. A zeptejme se proč? Ano, pokud chce Roman startovat na Vueltě, potřebuje závody. Ano, Kolem Polska je mediálně úplně jiný závod než Tour de France a za měsíc nikoho nezajímá, kdo tam vyhrál. Nikdo nebude řešit, že tam Roman startoval. Takže ano, chápu, ale na druhou stranu si lidově nasra.. do vlastního hnízda. Před více jak měsícem boj o Romana zabalili a tím de facto přiznali, že tam nějaký problém je a že je zásadní, protože kdyby ne, tak Roman na Tour byl. Vždyť on byl možná nejdůležitějším člověkem pro Contadora do hor, tak přece za tak důležitého člena týmu budu bojovat do posledního dechu. Ale oni vše týden před Tour de France odpískali. Ano, čekali do oznámení oficiální soupisky, ale mohli bojovat ještě klidně další tři čtyři dny až do představení týmů. Jde takhle čekat. A teď za něj bojují na takovém závodě? Tohle mi přijde divné. Protože za těch šest týdnů se nic nezměnilo, pořád jde o stejné problémy v biologickém pasu dva roky staré. Pokud je v tom politika, proč za něj nebojovali před největším závodem sezony? Proč až nyní? Proč do toho risku nešli už do Tour de France? Tohle je podle mne důležitá otázka i třeba pro právníka Romana.

Když už jsme si role otočili... Napadá mě důvod ten, že nechtěli riskovat jméno na Tour de France, zatímco když ta jim nevyšla podle představ, tak chtějí sezonu, co se týče celkového pořadí, zachránit na Vueltě. A z top závodníků na celkové pořadí zbývá Tinkoff-Saxo už jen Kreuziger a Roche. Zranění Contadora jednoduše jejich plány změnilo.
Rozumím, Majka ji nepojede, Rogers má za sebou už taky náročnou sezonu, takže opět chápu tenhle pohled a pocit. Ale když to přeženu, tak se pak dostáváme na úroveň krajského přeboru, ne do stáje World Tour. Prostě nemůžete odepsat na klíčový závod sezony jednoho z nejdůležitějších členů své formace a pak ho zachraňovat, když vám ten závod nevyjde dle očekávání, a chtít ho postavit na další podniky. To mi nepřijde v pořádku. Jsme zase na začátku, kdyby si byli tak jistí jeho čistotou, tak ho prostě na tu Tour pošlou.

A když se od tohoto nyní oprostíme, jak si myslíte, že celý případ nakonec dopadne?
Tady jsou jen dvě varianty. Buď se Romanovi podaří z toho právnicko-doktorsky vysekat, nebo dostane dvouletý trest.

Co říkáte na Kreuzigerův argument, že po těch nesrovnalostech má paradoxně méně dopingových kontrol než před nimi? Že by čekal opak a že se takto špatně porovnávají hodnoty v biologickém pasu...
Tohle je myslím dobrý argument pro právníka, ale z pohledu dokázání viny či neviny je to k ničemu. Když budete mít za pět let jeden dopingový odběr a bude pozitivní, dostanete trest, když za stejnou dobu budete mít dvě stě testů a budete čistý, ničeho se nemusíte bát. O tom to není. Jasně, měli by být vytipovaní lidé na základě těchto nesrovnalostí, kteří by měli být testovaní více. Ale to jsme zpět u toho, že ryba smrdí od hlavy. Až se vyčistí hlava ryby jménem UCI, až se tato organizace znemožní, až lidé zjistí, že mohou mít jinou, která za ně bude opravdu bojovat, bude se starat o cyklistiku, tak potom to bude asi fungovat lépe. U toho si vždy vzpomenu na filmy Císařův pekař a Pekařův císař. (úsměv) Ale bohužel téhle očistě moc nevěřím.

reklama