reklama

Tesař: Pyreneje mohou Königovi sedět. Bedna? To by byl sen

FOTO Pády, blázniví fans i zářící König. To je letošní Tour Zrekapitulujte si obrazem dosavadní průběh letošní Tour de France. Foto: Reuters
Komentář cyklistického experta Aktuálně.cz Lubora Tesaře ke druhému týdnu Tour de France a výhled do dalších dní.

Praha – Před týdnem byl Leopold König na konci druhé dvacítky a cyklistický expert Aktuálně.cz Lubor Tesař tvrdil, že bude mít velmi těžké splnit své předsevzetí a dostat se do elitní desítky celkového pořadí letošní „Staré dámy“.

Českému lídru stáje NetApp k vysněné metě ale stačily pouze dvě alpské etapy. Najednou je na osmé příčce a má stejné časové odstupy ke druhému místu Alejandra Valverdeho jako ke čtrnáctému Fränku Schleckovi.

Co to pro něj znamená? A jaký bude další vývoj nejen kolem českého jezdce, který okouzlil fanoušky i experty? O tom následují řádky z pera bývalého špičkového dráhaře i silničáře Lubora Tesaře.

König? Absolutně fantastický

"Je to absolutně fantastické, co Leo předvádí. Je to další náboj pro českého fanouška a důvod proč sledovat cyklistiku, zaznamenali jsme odbornou pochvalu i ze zahraničí a všichni se těší na jeho výkony v Pyrenejích, což bude hodně zajímavé. Podle mě by mu měly sedět díky tomu, že jsou prudší a hůře se v nich nastupuje, takže je lepší být tempařem, což Leo je. V prudkém kopci když nastoupíte a následně svěsíte, tak hrozně ztratíte na tempu.

Uvidíme, jak na tom bude, zatím je vidět, že se ještě hodně hlídá, aby to nepřehnal, kvůli zdravotním problémům mu chybí závodní kilometry, což se právě projevu na tom, že si věříte při nástupech. Přijde mi to od něj zatím trochu kontrolované, přesto jede skvěle. Což je určitě pozitivní, na druhou stranu se všichni snaží stoprocentně nachystat na Tour, jezdí na ni to nejlepší, takže se může nedostatek závodění nakonec projevit. Je to jiné, než na konci sezony na Vueltě, kde loni zazářil po promaroděné sezoně Chris Horner.

I kdyby ale Leo nakonec vypadl z elitní desítky, ukázal svojí velkou cenu na cyklistickém trhu, určitě ho čeká zajímavé léto a podzim. Rozdíly v elitní desítce nejsou tak velké. Dvě, tři minuty se dají získat, i ztratit během jedné etapy, ale pro Lea by to nic neřešilo, určitě ne v případném boji o bednu, což by bylo jako sen. Je třeba ale myslet i na sobotní časovku, která je hodně dlouhá a těžká a ještě může pořádně zamíchat pořadím. Tam to bude o výkonnosti, morálce a vůli.

Díky Königovi bude boj o stupně vítězů zajímavý

Podle mne si to ale o bednu rozdají Valverde, Bardet, Pinot, Van Garderen a Peraud a my se můžeme těšit hlavně na to, že by do jejich boje mohl Leo alespoň nějak promluvit, udělat ho zajímavým. Podle mne je černým koněm na bednu posledně jmenovaný.

Co se týče pozice na bedně pro Francii, která po takovém úspěchu touží od roku 1997, tak nejvíce paradoxně favorizuji toho posledního v řadě – Perauda. Vypadal v Alpách nejlépe, je nejzkušenější, kvalitní časovkář, Pinot to každopádně proti němu a Bardetovi bude mít hodně těžké. Pokud oni s parťáky z AG2R předvedou to samé jako v sobotu ve sjezdech, tak může mít Pinot problémy. Hodně napovědět může v tomto už úterní etapa, kde se bude sjíždět z Port de Bales více jak dvacet kilometrů do cíle.

Bardetovi s Peraudem navíc jejich rivalita a kvalita může AG2R hodně pomoct v soutěži týmu, ve které zatím mají nad ostatními navrch a pro mě překvapivě – jak jsem se nyní dozvěděl – je tato soutěž hodně prestižní. Určitě jim půjde o to, aby první místo udrželi, stejně jako aby měl na konci Bardet bílý dres. Také proto, že na celkové vítězství to již nebude.

Nibali jen klamal tělem

Vincenzo Nibali jede skutečně fantasticky. Hodně lidí může namítat, že mu chybí dva největší konkurenti – Chris Froome a Alberto Contador, je ale vážně otázka, zda-li by mu stačili. Je pravda, že před Tour neměl Nibali nějak velkou formu a pro mnohé byl až tím třetím vzadu, ale mohl skutečně jen klamat tělem.

Hodně závodníků nyní využívá k přípravě tzv. 'řízený trénink', což zjednodušeně znamená, že se ráno probudí a přesně vědí, jak mají, nebo nemají ten den fungovat, jak na tom jsou. A Nibali se tím nejspíše skutečně řídil a tam kde jiní jeli v „červených číslech“ on trošku zvolnil. Jde to těžko, ale jde.

Každopádně platí, že po výkonnostní stránce je na tom aktuálně nejlépe a připravit se o celkový triumf může jen on sám nějakou chybou – ve sjezdu, hlaďákem (sportovec špatně jí, dojdou mu cukry, tělo přestane pracovat) – nebo ho někdo smete. Jinak ale není o čem.

Nibali může brát i puntíky

Podle mě může Nibali ještě hodně promluvit do boje o puntíkatý dres (vítěz vrchařské soutěže), bude to ale hodně vyrovnané. Rodriguez je velký bojovník, Majka je sice v lepší formě, ale ne takové jako Nibali. A nás čekají dva cílové dojezdy na kopec, kde jsou dvojnásobné body a pokud by je Nibali vyhrál, mohou se de facto Majka s Rodriguezem stavět na hlavu a stejně ho neporazí.

On je v takové pohodě, že si může dovolit bojovat i o puntíkatý dres. Byla by to pro něj třešinka na dortu, který je ale už i tak třípatrový a bude mu jistě chutnat i bez ní, takže uvidíme, jestli o ni bude stát.

I z toho ale vyplývá jedno. I když je v duelech o žlutý i zelený dres asi rozhodnuto, určitě nás čeká hodně zajímavý týden. Tři pyrenejské zkoušky za sebou od úterý do čtvrtka (všechny vám nabídneme v podrobných on-line reportážích - VÍCE ZDE!) budou skutečnou prověrkou pro všechny závodníky, stejně jako sobotní časovka a fanoušci i diváci se mají rozhodně nač těšit. Já se těším."

reklama