reklama

Tesař: S Kreuzigerem by to mohlo být jiné. A také nemuselo

FOTO Extrémní Tour plná bolesti. Padají hvězdy i "mezci" V letošní Tour de France není nouze o drsné pády. Nevyhýbají se ani největším hvězdám. Foto: Reuters
Přečtěte si rozhovor s cyklistickým expertem Aktuálně.cz, ve kterém se ohlíží Lubor Tesař za úvodními deseti dny "Staré dámy".

Praha – Bezesporu hodně zajímavé dění má za sebou v prvních deseti etapách letošní 101. ročník Tour de France, na které mají dnes jezdci první volný den.

V pelotonu sice již chybí dva největší favorité na celkový triumf – Chris Froome a Alberto Contador – to ale zároveň může otevřít možnosti pro nové, méně okoukané tváře.

To je ostatně také názor cyklistického experta deníku Aktuálně.cz Lubora Tesaře, bývalého špičkového dráhového i silničního českého reprezentanta. Jako již tradičně se pustil do hodnocení první poloviny "Staré dámy".

Asi nelze začít jinak, než pondělní desátou etapou. Jak byste ji zhodnotil?

Letos je to hodně nervózní Tour, možná i proto, že je vyrovnanější. Občas tak dělají chyby i ti, od kterých by se to nečekalo. Co se stalo Contadorovi přesně nevíme, ale vše směřuje k tomu, že to musela být jeho chyba, spadl sám, kolem něj nebyli jeho parťáci a to je samo o sobě už špatně. Ano, mohl do něj někdo strčit, ale to by musel být kolega z týmu, kterého prostě měl mít před sebou. To samé bohužel platí i pro konec Chrise Frooma.

Budu zvědavý na to, jestli stáj Tinkoff-Saxo pád Contadora vysvětlí, moc ho totiž takhle od televize, co jsme viděli, nechápu. Pořád byli vpředu a najednou spadl na čisté rovině, kdy více vzadu v balíku. Chvíli před ním šel k zemi i jeho kolega Michael Rogers, je možná, že to Contadora rozhodilo. Těžko zatím říct.

Máme za sebou de facto polovinu Tour (deset z jednadvaceti etap) a chybí dva největší favorité. Nedegraduje to trošku letošní "Starou dámu"?

Takhle bych to neřekl. Ano, vše se upínalo na souboj Froome vs. Contador, ale mezi favority patřil i Nibali a ten jak v té páté etapě na kostkách i v pondělí ukázal, že se s ním muselo počítat právem, že přijel na Tour skvěle připravený a má hodně silný tým. Už jen proto, že se mu na rozdíl od Contadora a Frooma vyhnuly dosud nějaké větší problémy. Ano, Contador na tom ale také nebyl špatně, chtěl minimálně v pondělí útočit, ale pořád už měl na Nibaliho přes dvě minuty ztráty a to by se mu sjíždělo tak i tak hodně těžko. I s ohledem na Italovu formu.

Kde koho při konci Contadora jistě napadla myšlenka "Dvakrát škoda, že na Tour nemohl startovat Roman Kreuziger". Navíc Tinkoff-Saxo vlastně už nyní nemá o co jet...

Tak to bohužel je, kdyby ale Froome neodstoupil tak brzo, tak neměli o co jet ani u Sky, Porte by měl dnes už ztrátu asi daleko větší, byl patnáctý a bylo by hotovo. Prostě většinou je stáj postavená na jednom lídrovi a tomu se všechno obětuje. A to platí i pro Tinkoff-Saxo. Kdyby tam Roman byl, tak by na Contadora třeba musel také čekat, nebo také ne. Možná by Contador nespadl, nebo by spadli oba. To už nyní prostě nemá smysl řešit, jsou to jen kdyby.

Co je nešťastné, tak proč Roman na Tour není. Mě osobně se důvod jeho absence nelíbí, UCI podle mě boj s dopingem dlouhodobě nezvládá a vytahování nejasných kostlivců ze skříní po takové době a před vrcholem sezony, je prostě divné a není to v pořádku. Vždyť když to vezmete kolem a kolem, ten závodník přijde de facto minimálně o jeden rok, i kdyby se mu nakonec nic neprokázalo. Půl roku se může řešit, plus mu de facto zhatili celou první polovinu sezony, kdy vše směřoval k Tour, na kterou se připravoval.

Každopádně, jak se vám celkově líbilo prvních deset dnů letošní Tour?

Moc. Myslím, že to bylo dosud hodně pestré. Na výkonech i dění se bohužel podepsalo negativně počasí, ale na druhou stranu to muselo fanoušky bavit, protože se pořád něco dělo. Asi nikdo netouží, aby jezdci padali, ale pády k cyklistice patří a dá se říct, že se v celkovém důsledku nikomu ze závodníků naštěstí skutečně nic vážného nestalo, takže se dá úvodních deset dnů hodnotit pozitivně.

Co říkáte na výkony Tonyho Martina v deváté a desáté etapě, kdy strávil v únicích dohromady přes 250 kilometrů, z niž většinu odtáhl?

Co jiného, než to, že předvedl neskutečný, famózní výkony a jen dokázal svojí extratřídu. Nyní musí on i jeho tým doufat, že do dalšího průběhu Tour dostatečně zregeneruje. Ale bylo vidět, že je v pohodě, usmíval se do kamery. Koneckonců se taky daleko jinak regeneruje, když se vám povede splnit úkol a vyhrát etapu. Navíc on svojí práci odvedl také v pondělí, i když nakonec bohužel zbytečně, protože Kwiatkowski nakonec ztratil a Martin se tak dřel de facto na nic.

Možná byla škoda, že se Kwiatkowski snažil čelní skupinu na předposledním kopci roztrhat a nejel tempo, protože to by mu coby skvělému časovkáři sedělo více. Pár lidí by stejně urval a ta pár lidí by mohlo dojet pod poslední kopec společně a s větším náskokem. Ale to je otázka, po boji je každý generál.

Co říkáte na výkony Petera Sagana. Není tak trochu také škoda, že vlastně nemá v boji o zelený dres soupeře a že už po pěti etapách na boj o něj ostatní rezignovali?

To je těžké. Paradoxně to mělo být letos jinak, na úvod bylo hodně rovinatých etap, měl mít velkého soupeře v podobě Johna Degenkolba. Je ale otázkou, v jaké přijel formě a také záleží na taktice soupeřů, třeba Degenkolbovi škodí, že Giant-Shimano jezdí na Marcela Kittela. Není to prostě jen o Peterovi, ten jen dělá svojí práci a jde si za svým cílem, ale o jeho soupeřích, kteří mu momentálně nedokáží splnění cíle ani znepříjemnit. Dá se říct, že pokud nespadne, tak je o zeleném dresu rozhodnuto už nyní.

A co byste řekl na výkony Leopolda Königa? Pro něj i všechny jeho parťáky z NetAppu je to první Tour. Sice několikrát spadl, na druhou stranu pondělní etapu zvládl skvěle, na Nibaliho ztratil jen 51 vteřin...

Leo se učil a stále se učí a z tohoto pohledu si podle mne vede velmi dobře. Co se týče jeho pádů, je to hodně o štěstí a letos padal kde kdo a co se týče účastí na Tour daleko ostřílenější závodníci, než Leo. V desáté etapě ukázal, že v kopcích do nejlepší desítky vrchařů jednoduše patří. Je škoda, že už má nyní už dost výraznou ztrátu. Více jak čtyři minuty na desátou příčku je hodně, ale bojovat se dá.

Jeho výhodou může být fakt, že na Nibaliho se dívá s více jak osmiminutovým odstupem, takže pro něj není nebezpečný. Může se tak dostat do nějaké skupiny, mít třeba tři, čtyři minuty v cíli, což by Nibalimu nevadilo. Na druhou stranu je otázkou, zda-li by to nevadilo jiným jezdcům z elitní desítky pořadí. Každopádně šance tu je, jen to bude mít Leo už hodně těžké. Celkově ale jeho stát předvádí skvělé výkony, jsou vidět, naskakují do úniku, na nováčky Tour si vedou parádně.

reklama