Japonsko na domácím MS končí, Velšané slaví fantastický obrat proti Francii

20. 10. 2019 15:33
Druhou semifinálovou dvojici na mistrovství světa v ragby tvoří Wales a Jihoafrická republika.
MS v ragby 2019, Japonsko: Fotbalisté Walesu slaví výhru nad Francií ve čtvrtfinále | Foto: Reuters

Velšané po dokonalém obratu ve druhém poločase porazili ve čtvrtfinále Francii 20:19, Jihoafričané ukončili naděje domácího Japonska a po vyrovnané první půli zvítězili přesvědčivě 26:3. V sobotu se rozhodlo o tom, že v prvním semifinále se utkají obhájci titulu z Nového Zélandu s Anglií.

Velšané se probojovali mezi nejlepší čtyři týmy potřetí v historii, přestože nezvládli začátek a po devíti minutách prohrávali po dvou položených pětkách 0:12. Vzápětí také dostali míč do brankoviště soupeře, ale v poločasové přestávce prohrávali 10:19.

V úvodu druhé půle byl ale vyloučen na francouzské straně za faul loktem autor první pětky utkání Sébastien Vahaamahina a Wales početní výhodu zužitkoval. Rozhodující akce se Velšanům povedla šest minut před koncem, kdy položil pětku Ross Moriarty a Dan Biggar z následného kopu dokonal obrat. Kopáč Walesu se v zápase zasloužil o 10 bodů.

Velšané budou hrát o druhou medaili v historii, v roce 1987 získali bronz. V semifinále byli i na předminulém šampionátu v roce 2011, prohráli v něm právě s Francií těsně 8:9 a také tehdy bylo jedním z klíčových momentů vyloučení. Předčasně ze hřiště musel velšský kapitán Sam Warburton.

V Tokiu skončila cesta Japonců, kteří hráli play off na MS vůbec poprvé. Základní skupinou prošli bez porážky, ale dvojnásobní mistři světa byli nad jejich síly. Ještě v poločasové přestávce přitom mohlo téměř 50.000 diváků doufat v další senzaci, protože domácí hráči prohrávali jen 3:5, poté co na brzy inkasovanou pětku odpověděli trestným kopem. Po změně stran už ale dominoval fyzicky zdatnější soupeř a s přehledem zvládl odvetu za nečekanou porážku v základní skupině z minulého šampionátu.

Po změně stran Handre Pollard, autor 11 bodů, proměnil tři trestné kopy a očekávaný triumf zpečetili Springboks vzápětí dvěma položenými pětkami během čtyř minut. Jihoafričtí obhájci bronzu mohou nadále doufat v třetí titul po letech 1995 a 2007.