reklama

Tipsarevič netrénuje. Bude hrát Djokovič i debla?

Pamatujete? Tak jsme loni slavili triumf, letos chceme zase Podívejte se na galerii toho nejlepšího, co nabídl loňské sté finále Davis Cupu v pražské O2 Aréně mezi Českem a Španělskem. Foto: CPA - Eduard Erben
Zatímco čeští tenisté si před víkendovým finále Davis Cupu musejí zvykat 'jen' na nepřítomnost kapitána Jaroslava Navrátila, srbský tým řeší mnohem vážnější problém.

Praha - Všechno je jinak. Zatímco čeští tenisté si před víkendovým finále Davis Cupu musejí zvykat 'jen' na nepřítomnost kapitána Jaroslava Navrátila, který nemohl do Bělehradu přijet kvůli léčbě plicní embolie, srbský tým řeší mnohem vážnější problém.

Úterního tréninku se totiž kvůli přetrvávajícím potížím s patou nezúčastnila tradiční srbská dvojka Janko Tipsarevič a navíc se Srbové musejí obejít bez svého tradičního žolíka Viktora Troického, který byl potrestán ročním zákazem hraní kvůli porušení dopingových pravidel.

Srbský kapitán Bogdan Obradovič tak má nyní dvě možnosti. Buď to risknout a nejzkušenějšího srbského singlistu Tipsareviče postavit do případné čtvrté, rozhodující dvouhry, nebo ho vyškrtnout z původní nominace a vsadit na jednoho z dvojice náhradníků Dušan Lajovič, Filip Krajinovič.

"Janko to zkouší, ale až po konzultaci s lékaři uvidíme, jak moc bude schopný trénovat. Potřebujeme udělat dobrá rozhodnutí a určit správné hráče pro zápasy. Jsme ve složitější situaci než před třemi lety před finále s Francií, ale my se nikdy nevzdáváme," řekl Obradovič novinářům po tréninku.

Novak Djokovič

Věk 26
Pořadí v singlovém žebříčku ATP 2.
Nejlepší postavení na žebříčku 1.
Výhry/prohry ve dvouhře v Davis Cupu 24/7
Bilance v rozhodujících 5. duelech DC 1:1
Nejlepší grandslamový úspěch Vítězství na Australian Open (4 x)
Počet vyhraných turnajů ATP 41

Pokud by se skutečně rozhodl Tipsareviče z nominace vyškrtnout, je hodně pravděpodobné, že odpovědnost za výsledek na sebe vezme vítěz Turnaje mistrů Novak Djokovič, který by vedle dvouher nastoupil i do sobotní čtyřhry po bok nejlepšího srbského deblisty Nenada Zimonjiče.

"Kdyby jim Tipsarevič z týmu vypadl, bylo by to pro ně velké oslabení. Podle mě by v ten moment hrál Djokovič i debla a nastoupil by se Zimonjičem, protože by tušil, že to bude viset celé na něm," přiznal Radek Štěpánek, u něhož se předpokládalo, že sehraje s Tipsarevič stejně jako loni se Španělem Almagrem závěrečnou dvouhru o celkové vítězství.

Obradovič věří, že aktuální forma Djokoviče, který vyhrál poslední čtyři turnaje a 22 zápasů v řadě, zapůsobí na celý srbský tým. "Jeho triumf nás hodně pozitivně naladil, musíme se dobře připravit a věřím, že to zvládneme," přeje si srbský kapitán.

"Momentálně si nedovedu představit, kdo by ho v téhle formě porazil, i když v Davis Cupu se může stát cokoliv," uznal i Vladimír Šafařík, který zastupuje v roli českého kapitána nemocného Navrátila (rozhovor s českým trenérem čtěte zde).

Janko Tipsarevič

Věk 29
Pořadí v singlovém žebříčku ATP 36.
Nejlepší postavení na žebříčku 8.
Výhry/prohry ve dvouhře v Davis Cupu 33/14
Bilance v rozhodujících 5. duelech DC 3:0
Nejlepší grandslamový úspěch čtvrtfinále US Open 2011, 2012
Počet vyhraných turnajů ATP 3

V případě Tipsarevičovy neúčasti by se pozice dvojky nejspíše chopil nejzkušenější z ostatních Srbů Ilija Bozoljac (238. hráč singlového žebříčku), tedy tradiční deblový partner Zimonjiče v Davis Cupu, který spolu s ním hrál proti Berdychovi se Štěpánkem loni ve čtvrtfinále v Praze.

Lepší žebříčkové postavení však hraje pro třiadvacetiletého Lajoviče (117. na žebříčku) i jednadvacetiletého Krajinoviče (227.).

"To, že tady Tipsarevič naplno netrénuje, a nepředpokládám, že by trénoval jinde potají, ukazuje, že není v úplně optimálním stavu. V okamžiku, kdy by nebyl v týmu, by to pro nás bylo velké plus," věří Šafařík.

"Ale v Davis Cupu se děje cokoliv, týmová strategie je komplikovaná. Uvidí se ve čtvrtek v jednu hodinu při losu," dodal český kouč, který přitom sám zvažuje, zdali v pátek nebude šetřit českou dvojku Radka Štěpánka. "Kdo nastoupí v pátek, to bude klíčové. Musíme podřídit všechno tomu, aby jsme po deblu vedli 2:1, protože když půjdeme do neděle za stavu 1:2 , tak je na 99 procent konec," řekl Šafařík. "Musíme si říci, jestli obětujeme bod. Radek musí říct, jestli je stoprocentně připravený na tři zápasy. My tu mísu chceme vyhrát a uděláme všechno," dodal.

Ilija Bozoljac/Dušan Lajovič/Filip Krajinovič

Věk 28/23/21
Pořadí v singlovém žebříčku ATP 238/117/227.
Nejlepší postavení na žebříčku 101/115/170.
Výhry/prohry ve dvouhře v Davis Cupu 3/1 - 1/0 - 0/0
Bilance v rozhodujících 5. duelech DC Všichni 0:0
Nejlepší grandslamový úspěch 2.kolo(4x)/0/1.kolo(1x)
Počet vyhraných turnajů ATP 0/0/0
reklama