Pála není první. Chisora chce Klička, a tak jde přes mrtvoly

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
2. 12. 2013 10:00
Dereck Chisora sice vyhrál letos všechny čtyři své souboje před limitem, nad každým ale visí větší, či menší otazník.
Konec zápasu Chisora vs. Pála mnoho fanoušků nechápe. A to ani těch britských...

Praha – Britský boxerský výrostek Dereck Chisora má za sebou po zápase s Čechem Ondřejem Pálou čtvrté letošní vítězství. Čtvrtý triumf před limitem. Ale také čtvrtou výhru, která nese přívlastek „kontroverzní“.

Je to paradoxní.

Brzo třicetiletý rebel, jehož boxerský trestní rejstřík je delší než jídelní lístek některé z luxusních pražských restaurací, je považován za kontroverzní osobu světa šestnácti provazů. Jenže zatímco se on po loňském letním výprasku zklidnil, začal úřadovat jeho známý promotér Frank Warren.

Poprvé zatlačil manažer Chisoru již na jaře

Chisora se měl s Pálou utkat již při svém comebacku letos v dubnu, jenže český boxer nebyl v té době kvůli operovanému ramenu dlouho v tréninku a na pozdně nabídnutí souboj se necítil. Po dalších odřeknutí mu byl do cesty postavený neznámý Argentinec Hector Alfredo Avila. Výsledek?

Britský favorit vyhrál technickým knockoutem v devátém kole v nepříliš atraktivním duelu, v němž oba boxeři více než se soupeřem bojovali s mizernou kondicí. Jelikož se souboj kvůli předchozímu programu protáhl dlouho přes půlnoc i londýnského času, kde kdo vtipkoval, že jej ringový Jeff Hinds ukončil jednoduše proto, že už chtěl jít do postele.

Argentinec byl sice celý zápas horší, jenže „problémy“, kvůli kterým Hinds souboj zastavil, měl v předchozím průběhu duelu několikrát a nic. Následující Chisorův souboj s Američanem Malikem Scottem pak přinesl ještě větší divadlo (VIDEO ZDE!). Domácí boxer sice vstoupil do zápasu lépe a aktivněji, ovšem od čtvrtého kola se začal vývoj zápasu přelévat na stranu druhou.

Další pomoc? V souboji se Scottem

A tak zasáhl ringový – dnes již nejen v Česku „proslulý“ Phil Edwards. Chisora chytil Scotta v závěru šestého kola pravým hákem (nečistě) do zátylku a Američan se poroučel na zem. Ovšem nebyl nikterak otřesen, po chvíli si klekl na jedno koleno a dle zámořských zvyků čekal při počítání na číslovku devět, aby se zvedl.

Jenže v Anglii je naopak zvykem, že po „devítce“ už slovo deset nenásleduje, ale rovnou je souboj ukončený. A tak se i stalo, přestože Scott nebyl zjevně vůbec otřesený, přestože jej na zem dostal úder, který nepatří do pravidel boxu, přestože se sice boxovalo na Ostrovech, jenže pod hlavičkou světové organizace WBO, a Edwards se tak měl řídit jejími pravidly, nikoliv těmi britskými.

Padl také Gerber. A také sporně

To ale ani zdaleka nebylo vše. Na konci září předhodila Chisorovi německé stáj Sauerland svého kdysi protěžovaného obra Edmunda Gerbera a výsledkem byl další sporné vítězství před limitem, tentokrát již v kole pátém. A také tentokrát se ringový unáhlil.

Mladý Němec (následně ukončil kariéru) v zápase „nehulil“ (roztančené nohy, boxer je v problémech, ale nejde k zemi) a ani nebyl počítaný. Pravdou ale je, že už byl pod velkým tlakem soupeře a měl by velké problémy v souboji dále pokračovat. Dění v ringu v posledním souboji s Pálou, které dánský sudí Christensen ukončil už rekordně v kole třetím, mají všichni čeští fanoušci v čerstvé mysli.

Konečného praktiky Warrena nepřekvapují

„Tohle je Anglie. Tam se s tím nepářou. Prostě vidí šanci ukončit zápas, tak to udělají a následně to obhajují tím, že chránili boxera. Což je sice pravda, na druhou stranu - až další vteřiny by ukázaly, zda-li má pravdu. Bylo to jednoznačně předčasné," řekl po zápase Lukáš Konečný,  nejlepší český profesionální boxer, současně i promotér, který na Ostrovech také boxoval.

Co tím chtěl říct? Jednoduše to, že v boxu platí nepsané pravidlo o pomoci domácímu boxerovi, ovšem v Anglii a ještě i loni výrazně v Německu tuto pravdu ctí zdaleka více, než jinde. Ostatně i Pála po zápase v rozhovoru uznal, že udělal dvě chyby: nesundal Chisoru ve druhém kole, kdy jím zjevně otřásl, a že dal ringovému příležitost – šanci – na to, aby zápas mohl odmávat (rozhovor s Pálou čtěte zde).

Kde kdo si sice řekne, že rozhodčí by měli být přece nestranní, bohužel, pokud má někde tento sport slabinu, pak právě zde. Sudí totiž platí promotéři pořádající galavečery, kteří vlastní boxery (ve všech těchto soubojích tak celý večer organizoval Warren pro svého koně Chisoru) a z jejichž peněz žijí i organizace, o jejichž tituly se boxuje.

Důvody tlačenky? Prachy, prachy, prachy...

A pokud navíc tito promotéři sypou peníze do příprav svých potencionálních hvězd, je jasné, že jejich porážka je tak trochu nežádoucí. Warren po loňském výprasku Chisory od Hayeho rodáka ze Zimbabwe spolu s jeho matkou přesvědčil, aby v kariéře pokračoval a vypracovali spolu plán, který zní: Duel o titul mistra světa, nejlépe s Vladimirem Kličkem.

Ten zatím vychází na jedničku. Ovšem za jakou cenu? Britský rebel momentálně působí jako hodný pes na vodítku, kterého chce Warren vypustil v silně ziskovém souboji s ukrajinským vládcem těžké váhy. A de facto je jedno, jakého výsledku v něm „Del Boy“ dosáhne.

Nelze totiž přehlédnout dva důležité aspekty: poté, co jej sundal právě Haye, už ani zdaleka nepůsobí Chisora jako ten „nerozbitný“ tvrďák se železnou bradou. Je otázkou, zda-li se v mezidobí něco nestalo, zda-li třeba manchesterský bijec neprodělal otřes mozku, nebo zda-li na tento fakt nemá vliv jeho rapidní snižování váhy, Chisora se ale ocitl ve velkých potížích v duelech se Scottem, Gerberem a také Pálou.

Chisora s Kličkem? Nejspíše tvrdý konec Brita

Při vší úctě k těmto boxerům - těžko věřit tomu, že na to, nač potřeboval Haye pět kol postupné demolice, k čemu ani nepřiblížil obrovitý Vitalij Kličko, by mělo tak blízko po pár povedených úderech (v případě Gerbera dokonce jednom) výše zmíněné trio. A pokud jej dokázal roztančit předním hákem Pála, co s ním udělá přední ruka Vladimira Klička, o jehož "jabu" se mluví jako o nejsilnějším v historii těžké váhy?

A je tu ještě druhý faktor. Chisora ani zdaleka i přes výrazné hubnutí a změnu jídelníčku nemá kondici na to, aby zvládl v maximálním tempu dvanáctikolový souboj. Sečteno podtrženo: letošními fraškami dělá Warren své protěžované supertíze medvědí službu a připravuje ho na životní výprask, který jemu vydělá životní výdělek.

Chisora je jen figurkou. Jak dlouho to vydrží?

Otázkou je, jestli bude chtít Brit hrát svojí roli až do konce a jak dlouho to ještě bude bavit fanoušky. Už i ostrovní média si totiž všimla, že ringoví byli letos při ukončování Chisorových duelů až příliš ochotní a i fakt, že tento bijec po souboji s Pálou na svůj facebook napsal, že si váží podpory svých loajálních fanoušků, přičemž poslední dvě slova zdůraznil, o něčem svědčí.

Na svém twitterovém účtu se totiž dočkal Chisora spíše kritiky, než chvály a pokud slavíte svojí výhru před pár desítkami fanoušků, jelikož zbytek diváků už pár minut po konci zápasu kotel sedmitisícové arény opustil, příliš pozitivního na tom skutečně nenajdete.

 

Právě se děje

Další zprávy