To je Čechů slavné plémě. Sportovci na akcích ČUS uslyší i druhou sloku písně Kde domov můj

ČTK ČTK
19. 12. 2017 14:15
Miroslav Jansta chce rozproudit diskuzi o tom, zdali by neměli sportovci při sportovních kláních slyšet i druhou sloku státní hymny.
Hokejisté zatím druhou sloku české hymny před mezistátními zápasy neuslyší
Hokejisté zatím druhou sloku české hymny před mezistátními zápasy neuslyší | Foto: Michal Eger

Praha - Česká unie sportu bude při vyhlašování nejlepších sportovců okresů a krajů hrát i druhou sloku písně Kde domov můj. Z pohledu jejího předsedy Miroslava Jansty dodává české hymně bojovnější charakter, i když není uznána jako státní symbol. Jansta chce zjistit reakce a rozproudit další diskuzi o podobě české hymny. Případná interpretace delší verze například před fotbalovými a hokejovými zápasy naráží na to, že by se mohlo jednat o zneužití státního symbolu.

S ohledem na 100. výročí vzniku Československa a 25. výročí vzniku samostatné České republiky pojme ČUS vyhlašování nejlepších sportovců krajů a okresů více slavnostně než jindy. A bude při těchto příležitostech prezentovat i delší podobu písně Kde domov můj. "Nebudeme ji používat jako hymnu, ale jako píseň. Uvidíme, jak na to budou lidé reagovat. Je to trošku moje věc, kterou jsem diskutoval se spoustou lidí. Mně to tam chybělo. Myslím si, že je to doplněk přesně té první sloky," řekl Jansta na dnešní tiskové konferenci.

První sloka písně Kde domov můj z divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka se užívá jako státní hymna od roku 1918. Po rozpadu federace se stala hymnou České republiky. Řada osobností včetně prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka ji kritizovala za údajnou absenci síly, soudržnosti a bojovného přesvědčení.

To podle Jansty představuje druhá sloka s verši, v nichž Tyl hovoří o síle a vzdoru. Varuje nepřátele a posiluje celé "slavné plémě Čechů", což zahrnuje i Moravany, Slezany a v dobovém kontextu rovněž Slováky. Sportovce by to mohlo více motivovat.

Jansta chce připomenout minulé diskuze o podobě české hymny jako státního symbolu. "Hymna není to hlavní, je to jen zpestření oslav. Může to vyvolat úsměv, ale je to něco, o čem by lidé mohli přemýšlet," poznamenal.

Aby se mohla druhá sloka hrát oficiálně jako státní hymna například před důležitými zápasy v kolektivních sportech, musela by být schválena jako součást státního symbolu. To by vyžadovalo změnu legislativy. O to zatím ČUS usilovat nechce. "Diskuzi zahajujeme tím, že jsme to dneska zveřejnili. Ta diskuze bude probíhat příští rok a uvidíme," řekl Jansta.

ČUS plánuje při oslavách 100 let české státnosti zorganizovat na podzim slavnostní shromáždění sportovců i sportovních funkcionářů v O2 Areně. Své aktivity koordinuje s Českým olympijským výborem a se Sokolem. ČOV výročí připomene při únorové olympiádě v Pchjongčchangu, Sokol čeká v létě všesokolský slet.

 

Právě se děje

Další zprávy