reklama

"Pokud s vámi nehne tohle, tak nic." Zvíře Cavendish je zpět, o krok blíže Kanibalovi

S Markem Cavendishem (vlevo) cloumaly po dojetí čtvrté etapy Tour obrovské emoce. S Markem Cavendishem (vlevo) cloumaly po dojetí čtvrté etapy Tour obrovské emoce. autor: Reuters
Kromě ošklivých pádů plných zlomenin píše letošní Tour de France také nádherné lidské příběhy. Čtvrtou etapu opanoval šestatřicetiletý sprinter, jehož už většina lidí odepsala. On sám nevěřil, že by se na Tour mohl vůbec vrátit, natož ještě vyhrát. Nyní je Mark Cavendish zpátky a znovu má v očích zápal.

V neděli byl při výjezdu na Mur-de-Bretagne nejrychlejší nizozemský debutant Mathieu van der Poel a oblékl žlutý dres. Povedlo se mu to, co jeho dědeček, populární Raymond "Pou-Pou" Poulidor, nikdy nedokázal.

Krvavá show pro knížete Rohana. Favorit skončil jako mumie, Ewan musí na operaci Krvavá show pro knížete Rohana. Favorit skončil jako mumie, Ewan musí na operaci Prohlédněte zde

"Pou-Pou" byl francouzskou cyklistickou legendou, třikrát skončil v celkovém pořadí Tour druhý, pětkrát třetí. Ale vítězství i žlutý trikot Poulidorovi, který předloni v 83 letech zemřel, unikaly. Proto bylo zřejmé, jak silné emoce Van der Poel po nedělní etapě prožíval.

A v úterý to bylo podobné pohnutí od Marka Cavendishe. Peloton až na poslední chvíli zhatil příběh uprchlíka Brenta Van Moera, který ještě 350 metrů před cílem živil šanci na výhru v heroickém úniku.

Jenže rozjetý vlak sprinterů se kolem něj přeci jen stihl prohnat a mezi finišujícími cyklisty triumfoval právě veterán z britského ostrova Man.

Cavendish v úžasu vystřelil ruce vzhůru, zapumpoval jimi a od plic si zakřičel. Na Tour startuje po třech letech, poslední etapové vítězství předtím zažil v roce 2016. Už s ním moc lidí nepočítalo, ani on sám.

Emoce Marka Cavendishe bezprostředně po čtvrté etapě:

Když dostal otázku, zda ještě snil o vítězství na Tour, odpověděl, že nesnil ani o účasti. "Ještě před třemi týdny jsem si to neuměl představit. Ale měl jsem v očích zápal. Ten samý, jako když jsem tady zvítězil před šesti lety za Deceuninck - Quick-Step naposled," popisoval Cavendish.

Pro belgickou stáj jezdil mezi roky 2013 a 2015, pak odešel do formace Dimension Data a nepovedený loňský ročník strávil v Teamu Bahrain.

Za svou bohatou kariéru se v pelotonu zapsal jako vynikající sprinter, ale také jako muž, který ne vždy v přetlačované před cílem hrál fér. Po střetu s Cavendishem byl před čtyřmi lety z Tour vyloučen Peter Sagan, avšak mnoho odborníků dodnes tvrdí, že viníkem byl tehdy Brit.

Šílené, zkuste si to sami, kritizovali jezdci dojezd Tour. Hlavně že hlídáte ponožky Šílené, zkuste si to sami, kritizovali jezdci dojezd Tour. Hlavně že hlídáte ponožky Čtěte zde

Od té doby jako by Cavendishova kariéra uvadala. Cítil se slabý, padal z kola a prodělal množství zranění, než mu doktoři diagnostikovali virus Epstain-Barrové, který může způsobovat mononukleózu. Mistr světa z roku 2011 musel s cyklistikou na čas přestat a pral se s depresemi.

Ani po návratu už to nebyla velká sláva a když vloni v říjnu Cavendish dokončil kostkovou klasiku Gent-Wevelgem na 74. místě, naznačoval v emocích konec kariéry. Odjel ještě tři závody, načež se potkal se šéfem Deceunincku - Quick-Step, Patrickem Lefeverem.

Tomu přišlo líto, aby Cavendish končil, jenže v rozpočtu pro něj neměl místo. Brit proto musel sám sehnat sponzora, který by jeho smlouvu zaplatil. A byť Lefevere nečekal, že se mu to povede, stalo se.

"Cav" se s belgickým týmem dohodl na angažmá a v dubnu na závodech Kolem Turecka vyhrál čtyři etapy. Z vítězství se přitom radoval po třech letech. Přesto ani tehdy nemohl počítat se startem na Tour.

Výraz Brita po klasice Gent-Wevelgem v říjnu prozrazoval mnohé:

Ten se upekl až pár dní před přesunem týmu do Francie, když bylo jasné, že zraněný Sam Bennett, obhájce zeleného trikotu z loňska, bude chybět. Lefevere mimochodem podrobil svého jezdce nezvyklé kritice. "Spíš než zranění kolena je to strach z neúspěchu," prohlásil o Bennettovi.

Jak se zdá, Cavendish má pořád na to, aby Ira zastoupil. "Pokud s vámi jeho letošní příběh nehne, tak už nic," usmíval se po čtvrté etapě Tour spokojený Lefevere. Celý tým podle jeho slov nečekaný triumf oplakal.

"Je to prostě zvíře," přidal Lefevere. "Když mi říká 'děkuju', doopravdy to tak myslí. Přišel sem na kontrakt s minimální výplatou, dal jsem mu šanci a řekl mu, že děkovat mi nemusí. Ať to vyjádří šlapáním do pedálů. A to také splnil," liboval si boss Deceunincku - Quick-Step.

"Není to o tom, abych někomu potvrzoval, že se ve mně mýlil, i když je to hezké. Jen jsem potřeboval někoho, kdo rozumí cyklistice a zná mě jako člověka. Což je Patrick Lefevere," podotkl Cavendish.

Kanibal, který snědl cyklistiku a o vlásek unikl smrti. Legenda Merckx slaví 76 let Kanibal, který snědl cyklistiku a o vlásek unikl smrti. Legenda Merckx slaví 76 let Prohlédněte zde

Čerstvý majitel 152 kariérních vítězství a 31 vyhraných etap na Tour se v této statistice francouzské Grand Tour po pěti letech zase o fous přiblížil legendárnímu Eddymu Merckxovi. Belgický "Kanibal" má 34 zářezů.

"Aspektů je mnoho a z tohoto pohledu jsou čtyři etapová vítězství strašně daleko. Před Cavendishem ale nikdy neříkejte, že to nejde," tvrdil už před startem Tour cyklistický expert Aktuálně.cz i České televize Lubor Tesař. Ale když podobnou otázku dostal v úterý Cavendish, zůstal pokorný.

"Když mi pokládáte tuto otázku půl hodiny po mém vítězství, obavám se, že to vypadá, jako byste zapomněli, jak velkým úspěchem je získat vůbec jednu etapu," řekl muž, který závodí s profesionály od roku 2005.

Ve Fougéres, kde úterní zkouška končila, Cavendish plynule navázal na své poslední vítězství v dresu Deceunincku - Quick-Step na Tour z roku 2015. Ve středu se jede časovka a ve čtvrtek čeká jezdce rovinatá etapa do Chateauroux, kde Brit pro změnu urval své vůbec první vítězství na "Staré dámě". V roce 2008, v dresu Teamu High Road.

Zafunguje další symbolika s oblíbeným místem?

4. etapa Tour de France 2021: Mark Cavendish se převlékl do zeleného dresu Mark Cavendish se převlékl do zeleného dresu pro nejlepšího sprintera Tour. | Foto: Reuters

Stáj Deceuninck - Quick-Step vlastní Zdeněk Bakala, jenž je současně majitelem vydavatelství Economia, pod které spadá i web Aktuálně.cz.

reklama