reklama

Dneska jsem ztratil tři roky života, truchlil obhájce. Zato Slovinci na Tour řádí

Slovinský dvojblok aneb Tadej Pogačar finišuje do cíle dnešní etapy před Primožem Rogličem Slovinský dvojblok aneb Tadej Pogačar finišuje do cíle dnešní etapy před Primožem Rogličem autor: Reuters
Patnáctou etapu Tour de France s cílem na vrcholu Grand Colombier vyhrál Tadej Pogačar před slovinským krajanem a lídrem závodu Primožem Rogličem.

Jan Hirt v dnešní horské etapě se třemi kopci dojel devatenáctý a zaznamenal nejlepší umístění ve své premiérové Tour.

Šanci na obhajobu triumfu prakticky ztratil Egan Bernal, neboť nabral obrovské manko přes sedm minut a v průběžném pořadí zaostává o téměř osm a půl minuty.

Naopak slovinští jezdci prokázali skvělou formu. Pogačar si dojel pro druhý etapový vavřín v letošním ročníku, Roglič dál drží žlutý dres a na Pogačara má k dobru 40 sekund.

Bernal byl zlomený. "Opravdu si nemyslím, že pódium už je možné. Ani nevím, o kolik jsem zaostal," řekl vyčerpaný Kolumbijec po trápení v pohoří Jura. "Už při prvním stoupání jsem trpěl. Dneska jsem ztratil tři roky svého života, doufal jsem v zázrak a on nepřišel," povzdechl si.

Dnešní etapu přitom začínal na třetím místě celkově v závěsu za slovinskou dvojicí, po dojezdu na Grand Colombier se propadl mimo elitní desítku (13.). Zdá se, že po pěti letech skončí v Paříži nadvláda stáje Ineos, dříve Sky. Na Chrise Froomea totiž navázali Bernal a předloni Geraint Thomas.

"V tuto chvíli se zdá nezastavitelný Roglič. Ale dneska vybouchl Bernal a možná jednoho dne to budu já nebo Primož. Je toho ještě hodně před námi," řekl Pogačar.

Po závěrečné etapě druhého týdne čeká peloton v pondělí druhý volný den a znovu testy na koronavirus. Pak budou následovat tři horské etapy, dvě rovinaté a mezi nimi horská časovka.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 15. etapa: Lyon - Grand Colombier (174,5 km):

1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 4:34:13, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) stejný čas, 3. Porte (Austr./Trek-Segafredo) -5, 4. López (Kol./Astana) -8, 5. Mas (Šp./Movistar), 6. Kuss (USA/Jumbo-Visma), 7. Landa (Šp./Bahrajn-McLaren), 8. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) všichni -15, 9. Urán (Kol./EF Pro Cycling) -18, 10. Valverde (Šp./Movistar) -24, …19. Hirt (ČR/CCC) -4:05, 142. Kreuziger (ČR/NTT) -37:26.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 65:37:07, 2. Pogačar -40, 3. Urán (Kol./EF Pro Cycling) -1:34, 4. López -1:45, 5. A. Yates -2:03, 6. Porte -2:13, 7. Landa -2:16, 8. Mas -3:15, 9. Quintana (Kol./Arkea-Samsic) -5:08, 10. Dumoulin (Niz./Jumbo-Visma) -5:12, …77. Hirt -2:42:31, 102. Kreuziger -3:21:28.

reklama