reklama

Emotivní Alaphilippe vyhrál po úniku druhou etapu Tour. Opět pojede ve žlutém

Julian Alaphilippe v cíli druhé etapy Tour. Julian Alaphilippe v cíli druhé etapy Tour. autor: Reuters
Francouzský cyklista Julian Alaphilippe vyhrál kopcovitou druhou etapu Tour de France o délce 186 km se startem a cílem v Nice. Oblékl díky tomu žlutý trikot lídra závodu, v němž v loňském ročníku "Staré dámy" jezdil 14 dnů.

Páté vítězství na Tour v kariéře věnoval emotivní Alaphilippe památce svého otce, jenž zemřel koncem července.

Tour de France je tady a hodně bolí. Tak cyklisty kosil kluzký asfalt Tour de France je tady a hodně bolí. Tak cyklisty kosil kluzký asfalt Prohlédněte zde

"Ještě jsem letos nevyhrál, ale tvrdě jsem trénoval, navzdory těžkým časům, jimiž jsem procházel. Tohle vítězství je pro mého tátu. Žlutý trikot už je jen třešnička na dortu," uvedl s slzách Alaphilippe, jenž loni obsadil celkově páté místo.

Osmadvacetiletý Francouz vyhrál v cílové rovince spurt tříčlenné skupinky uprchlíků. Sám se oddělil od hlavní skupiny 13 km před cílem, poté ho dojeli Švýcar Marc Hirschi a Brit Adam Yates.

Alaphilippe nastoupil zhruba 200 metrů před páskou, kdy už se k uprchlíkům blížil peloton. Favorizovaného člena týmu Deceuninck-QuickStep se udržel jen Hirschi, ale Francouze už nepředstihl. Yates skončil těsně před pelotonem třetí. V průběžném hodnocení je pořadí opačné, Alaphilippe vede před Yatesem o čtyři sekundy, Hirschi je třetí.

Týmový kolega Zdeňka Štybara, jenž přišel o účast na Tour na poslední chvíli kvůli zranění, vysvlékl ze žlutého trikotu vítěze sobotní úvodní etapy Alexandera Kristoffa z Norska. Už druhá etapa nabídla netypicky kopce, cyklisté absolvovali dvě stoupání první kategorie a jedno kategorie druhé.

Pondělní třetí etapa z Nice do Sisteronu má spíše rovinatý profil, po 198 km by měl rozhodovat hromadný spurt.

Češi Roman Kreuziger a Jan Hirt letos v závodě neusilují o výsledek v celkovém pořadí a dnes dojeli s téměř osmnáctiminutovou ztrátou na 88. a 112. pozici. Oba se chtějí pokusit o etapové vítězství.

Cyklistický závod Tour de France - 2. etapa Nice - Nice (186 km):

1. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick Step) 4:55:27, 2. Hirschi (Švýc./Sunweb) stejný čas, 3. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -1, 4. Van Avermaet (Belg./CCC), 5. Higuita (Kol./EF), 6. Mollema (Niz./Trek-Segafredo), 7. Lucenko (Kaz./Astana), 8. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates), 9. Schachmann (Něm./Bora-hansgrohe), 10. Bettiol (It./EF) všichni -2, …88. Kreuziger (ČR/NTT) -17:45, 112. Hirt (ČR/CCC) -17:51.

Průběžné pořadí: 1. Alaphilippe 8:41:35, 2. A. Yates -4, 3. Hirschi -7, 4. Higuita, 5. Pogačar, 6. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott), 7. Formolo (It./SAE Team Emirates), 8. Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 9. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 10. Dumoulin (Niz./Jumbo-Visma) všichni -17, …99. Kreuziger -18:00, 111. Hirt -18:06.

reklama