reklama

Dramatický spurt vyhrál Ewan, Van Aert ukázal agresivnímu Saganovi prostředníček

Peter Sagan a Wout Van Aert ve finiši 11. etapy Tour de France 2020 Peter Sagan a Wout Van Aert ve finiši 11. etapy Tour de France 2020 autor: Reuters
Australský cyklista Caleb Ewan vybojoval na letošní Tour de France druhé etapové vítězství. V dlouhém závěrečném spurtu 11. etapy v mírně stoupající cílové rovince porazil o centimetry Sama Bennetta a Petera Sagana, který kvůli nečisté jízdě přišel o druhé místo. Žlutý trikot pro vedoucího jezdce uhájil Slovinec Primož Roglič.

Hrdinou rovinaté 167,5 km dlouhé trasy z Chatelaillon-Plage do Poitiers byl Francouz Matthieu Ladagnous, který strávil zhruba 120 km v samostatném úniku. V koncovce ho ale hlavní peloton pohltil a ke slovu přišli podle očekávání elitní spurtéři.

Slovinsko bere vše. Jezdci z malé země uchvátili Tour, baví živelným závoděním Slovinsko bere vše. Jezdci z malé země uchvátili Tour, baví živelným závoděním Čtěte zde

Šestadvacetiletý Ewan nakonec vybojoval sedmý etapový vavřín na Tour a oplatil Bennettovi porážku z předchozího dne. "Bylo to hrozně hektické. Po druhém místu z úterka jsem chtěl bezpodmínečně vyhrát. Z druhého etapového vítězství jsem nadšený. Po tom prvním ze mě spadl tlak," řekl Ewan.

Na druhé místo se sice protlačil bývalý trojnásobný mistr světa Sagan, jenž se ale v boji o pozice dostal do kontaktu s Woutem van Aertem. Belgický univerzál a trojnásobný mistr světa v cyklokrosu byl nevybíravým soubojem natolik rozčilen, že Saganovi po průjezdu cílem ukázal vztyčený prostředníček. Za pravdu mu nakonec dala i jury a slovenského cyklistu za nesportovní manévr odsunula na poslední místo ve skupině.

"Nebylo tam místo, a pokud použijete lokty, abyste si ho otevřeli, myslím, že je to naprosto proti pravidlům," řekl Van Aert, který už na letošní Tour slavil dva etapové úspěchy a nyní mu připadlo třetí místo. "Už tak je to dost nebezpečné a byl jsem hodně překvapený a šokovaný, když jsem to ucítil. Fakt děsivé," dodal ke kontaktu v cílové rovince.

Roglič neměl s uhájením žlutého dresu lídra v rovinaté etapě žádné potíže. Bývalý skokan na lyžích dál vede před kolumbijským obhájcem titulu Eganem Bernalem o 21 sekund. Bennett si druhým místem pojistil zelený dres, o který svádí v bodovací soutěži souboj se Saganem.

Čeští cyklisté dojeli do cíle s odstupem za hlavním pelotonem. Roman Kreuziger na 106. místě zaostal o 1:23 minuty, Jan Hirt dojel o další tři minuty později.

Ve čtvrtek čeká peloton nejdelší etapa letošního ročníku, cyklisté na trase Chauvigny do Sarran Correze absolvují 218 km. Šanci na únik nabídnou dvě stoupání čtvrté a po jednom třetí a druhé kategorie.

reklama