reklama

Kauza Froome? Přesně tohle ničí cyklistiku, myslí si Dumoulin

Tom Dumoulin Tom Dumoulin autor: ČTK
Vítěz posledních tří ročníků Tour de France byl těsně před letošním závodem očištěn od nařčení z dopingu. Podle Dumoulina ale i tak jeho kauza poškozuje cyklistiku.

Saint-Mars-la-Réorthe - Přední nizozemský cyklista Tom Dumoulin dal jasně najevo své roztrpčení z toho, jakým způsobem byla začátkem týdne uzavřena kauza Chrise Froomea. Jeden z favoritů nadcházející Tour de France právě za hvězdným Britem je přesvědčený, že tím znovu utrpěla pověst cyklistiky.

Náhlé vyřešení Froomeova případu rozvíří spekulace, říká Tesař. Na Tour favorizuje Nibaliho Náhlé vyřešení Froomeova případu rozvíří spekulace, říká Tesař. Na Tour favorizuje Nibaliho Čtěte zde

Mezinárodní cyklistické unie UCI uzavřela případ po dlouhých devíti měsících necelý týden před startem Tour. Froome nedostal žádný trest, ačkoliv při loňské Vueltě jeho vzorek moči vykázal dvojnásobně překročenou povolenou koncentraci salbutamolu, na jehož užívání má člen stáje Sky udělenou výjimku kvůli potížím s astmatem.

Sedmadvacetiletý Dumoulin (Sunweb), jenž loni vyhrál Giro d'Italia a letos byl za Froomem druhý, je jedním z mnoha, který se nezamlouvá uzavření kauzy bez logického odůvodnění. "Je to něco neuvěřitelného," prohlásil Dumoulin. Ale okamžitě ujistil, že v tom není nic osobního vůči soupeři. "Neviním Froomea. Byl ostatně očištěný. Ale jak celá ta věc skončila…," podivoval se Nizozemec.

UCI uvedla v podstatě jen tolik, že dala na doporučení antidopingové agentury WADA, podle níž nejde o dopingový nález. "Myslím, že celá ta záležitost se řešila hodně zmateně. Rozhodně ne tak, jak se řešit měla. A je to velmi nešťastné, protože to poškozuje reputaci cyklistiky. A přesně to tento sport nepotřebuje," zdůraznil Dumoulin.

Stejně jako Froome vyrazí v sobotu vstříc 3351 kilometrům 105. ročníku "Staré dámy" s absolvovaným Girem v nohách. Sám už si - na rozdíl od Brita - tuto kombinaci vyzkoušel v roce 2016, jenže tehdy ani jeden z podniků nedokončil.

Thomas poprvé vyhrál Tour, Sagan je zpátky v zeleném. Projděte si výsledky Thomas poprvé vyhrál Tour, Sagan je zpátky v zeleném. Projděte si výsledky Prohlédněte zde

"V podstatě je to poprvé, co pojedu Giro i Tour. A chci skončit v konečném účtování co nejlépe. Momentálně se cítím dobře, ale teprve uvidíme, jestli to tak bude po dobu celých tří týdnů. Každopádně ale ze svého těla vyždímu úplně všechno," prohlásil Dumoulin.

Šéf UCI David Lappartient apeloval na fanoušky, aby respektovali Froomea a neopakovalo se něco podobného jako v roce 2015, kdy ho jeden z fanoušků polil kelímkem moči. Dumoulin se k tomu přes svá slova přidal. "Nikdo si nezaslouží být politý močí. Ani Froome si nic takového nezaslouží. Ale i tak se budu držet o místo - možná raději o pět míst - pěkně za ním. Taková sprcha může velmi snadno minout cíl," plánoval s úsměvem Dumoulin.

Od tištěných zpráv až po živá data. Nové technologie baví fanoušky Tour de France Od tištěných zpráv až po živá data. Nové technologie baví fanoušky Tour de France Prohlédněte zde
reklama