Šílené, zkuste si to sami, kritizovali jezdci dojezd Tour. Hlavně že hlídáte ponožky

Krvavá show pro knížete Rohana. Favorit skončil jako mumie, Ewan musí na operaci
Necelých 183 kilometrů dlouhá třetí etapa Tour de France vedla nádherným prostředím severozápadní Francie. Peloton minul hrad ve městě Josselin (na snímku) a ve městě Pontivy finišoval pod dominantním středověkým sídlem rodiny Rohanů.
Hned zkraje dne potkal na mokré silnici pád vítěze Tour z roku 2018, Velšana Gerainta Thomase z Ineosu. "Géčko" si vyhodil rameno, nechal se bleskově "spravit", zatnul zuby a v závodě pokračoval. To Nizozemec Robert Gesink z Jumbo-Visma kvůli zlomené klíční kosti skončil.
Hlavně konec etapy se odehrával na velmi úzkých ulicích, v nepřehledných zatáčkách mezi domy. Primož Roglič, druhý muž loňského ročníku a jeden z hlavních favoritů, odnesl střet s Italem Sonnym Colbrellim. Zapletli si řídítka, Slovinec spadl na bok a do cíle dorazil s rozsáhlými odřeninami.
K tomu samému pádu se nachomýtl také Rogličův týmový kolega z Jumbo-Visma, Steven Kruijswijk. Rozříznutý prst Nizozemce spravily stehy, nicméně v cíli ukázal boty, ponožky i kolo od krve.
Foto: Reuters
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
29. 6. 2021 13:01
Zlomeniny, podlitiny, odřeniny, pády. Takové je ústřední téma prvních dní 108. ročníku cyklistické Tour de France. V sobotu se řešila bezohledná fanynka, v pondělí zase jezdci kritizovali příliš riskantní dojezd etapy. Na asfaltu se sedřeli Primož Roglič nebo Peter Sagan, pro jiné Tour skončila.

První týden letošní Tour de France jako by byl ještě nervóznější, než tomu bylo v poslední době. Hned první sobotní etapa přinesla několik hromadných pádů a Tour podala trestní stíhání na fanynku, jež svým nezodpovědným chováním strhla cyklistické domino.

V pondělí se však terčem kritiky stali naopak organizátoři závodu, neboť finiš etapy ve městě Pontivy byl podle mnoha členů pelotonu extrémně nebezpečný. Někteří zaplatili šrámy a bolestí, jiní odjezdem domů.

Na mokré silnici začala etapa pádem Gerainta Thomase a Roberta Gesinka. A zatímco nizozemský vrchní domestik týmu Jumbo-Visma kvůli zlomenině klíční kosti skončil, Velšanovi "jen" nahodili rameno a zarputilý vítěz Tour z roku 2018 pokračoval v dresu Ineosu dál.

To nejhorší přišlo v závěrečných deseti kilometrech. Koncentrovaná zkáza několika cyklistů a strach také u televizních obrazovek. "Tohle je za mě hodně na hraně," okomentoval sjezd po úzkých uličkách René Andrle, expert České televize a sportovní manažer stáje Israel Start-Up Nation.

Nejdříve spadl jeden z největších favoritů, Slovinec Primož Roglič z Jumbo-Visma, a to po kontaktu s Italem Sonnym Colbrellim. Roglič sedl zpět na kolo a dokončil etapu v cárech roztrhaného dresu, s rozsáhlými odřeninami. Jeho týmový kolega Steven Kruijswijk má rozříznutý prst.

3. etapa Tour de France 2021: Krev na noze Stevena Kruijswijka.
3. etapa Tour de France 2021: Krev na noze Stevena Kruijswijka. | Foto: Reuters

V ostré zatáčce čtyři kilometry před cílem přišel hromadný pád. Pro Jacka Haiga z Teamu Bahrain tady Tour skončila. Zlomil si klíční kost a utrpěl otřes mozku. Na asfalt se poroučela rovněž domácí sprinterská hvězda Arnaud Démare.

Nepřehledné místo, v němž se pád odehrál, bylo nebezpečné také z hlediska přihlížejících fanoušků a dalších jezdců, kteří se museli potýkat se zablokovanou tratí. Naštěstí tady včasný zásah organizátorů zabránil dalším karambolům a problémům.

Aby toho nebylo málo, v cílové rovince Australan Caleb Ewan zavadil o pozdějšího vítěze Tima Merliera, najel do předního kola Petera Sagana a spolu s sebou poslal rekordmana bodovací soutěže k zemi. "Tourminator" vyvázl s modřinami, zato Ewan bude muset kvůli čtyřnásobné zlomenině klíční kosti na operaci.

3. etapa Tour de France 2021: Otřesený Caleb Ewan v péči zdravotníků.
3. etapa Tour de France 2021: Otřesený Caleb Ewan v péči zdravotníků. | Foto: Reuters

Střet Ewana se Saganem byl jen vyvrcholením nervózního závěru, kterému se podle naštvaných ohlasů mnoha jezdců dalo předejít.

Cyklistům se nelíbily jak silnice, po kterých se peloton přihnal do cíle, tak odmítnutí rozšíření ochranné zóny z tří posledních kilometrů na osm. Na Tour totiž platí, že pokud cyklista spadne tři a méně kilometrů před cílem, počítá se mu čas skupinky, v níž by dojel, nebýt pádu.

Stovky metrů před vjetím do ochranné zóny byly přitom kritické. Vpřed se vedle sprinterů usilujících o vítězství v etapě tlačily také týmy s lídry do boje o celkovou klasifikaci. Výsledkem byl mumraj plný pádů.

"Snad si z toho organizátoři vezmou do příště ponaučení. Před rokem jsem se stal otcem a přemýšlím o tom jinak. Cyklistika by neměla být o pádech," řekl Tim Declercq z týmu Deceuninck - Quick-Step.

"Kdo tuhle trasu a její finiš vymýšlel, měl by si zkusit jet závod se 180 jezdci na pět metrů široké cestě, kde se všichni navzájem přetlačují," napsal na Twitter André Greipel z Israel Start-Up Nation. "Závěr byl šílený. Tyto cesty jsou na Tour prostě příliš úzké," přidal jeho kolega Daryl Impey.

"Tour sledují v televizi rodiny, děti, maminky. Sám jsem otec a po tom, co jsme viděli, bych nechtěl, aby se moje dítě stalo profesionálním cyklistou. Tak to dál nejde, musíme to změnit. Pokud ne, směřuje to k nejhoršímu," nechal se slyšet Marc Madiot, generální manažer týmu FDJ.

Michal Kwiatkowski z Ineosu byl rád, že jako dvorní pomocník pomohl dovézt do cíle v pořádku lídra Ricarda Carapaze. "Ale v těchto dnech je Tour spíše jako ruská ruleta," vyťukal zkušený Polák na Twitter:

Simon Geschke porovnával situaci z konce třetí etapy s kontroverzním pravidlem o zákazu jízdě na rámu kola zkraje letošní sezony. Jezdci si tímto dlouhá léta pomáhali k dosažení vyšší rychlosti při sjezdech.

"Je zábavné, že to zakázali z bezpečnostních důvodů, zatímco ve stejný čas máme na Tour finiše jako ten v třetí etapě," kroutil hlavou německý veterán z Cofidisu.

Julien Bernard z formace Trek-Segafredo si na to konto rýpnul zase do pravidla o povolené výšce ponožek, které nesmí cyklistům sahat výše než do poloviny vzdálenosti mezi kotníkem a kolenem. Tak aby na kole nebyli až příliš aerodynamičtí.

"Díval jsem se na opakování dnešního dojezdu a opravdu každý měl ponožky ve správné výšce. Takže všechno je fajn," vzkázal ironicky devětadvacetiletý Francouz.

V úterý jedou cyklisté 152 kilometrů dlouhou rovinatou etapu bez jediné vrchařské prémie. Zahájili ji protestem proti pořadatelům, kteří podle nich při plánování trasy závodu neberou dostatečně v potaz bezpečnost jezdců. Ve středu čeká peloton první časovka. 

 

Právě se děje

Další zprávy