reklama

Novým králem Tour de France je Thomas, časovku vyhrál Dumoulin

Geraint Thomas Geraint Thomas autor: Reuters
Tříletá nadvláda Chrise Frooma na Tour de France končí. Letošním vítězem je Brit Geraint Thomas.

Espelette (Francie) - Britský cyklista Geraint Thomas si třetím místem v předposlední etapě Tour de France pojistil premiérový celkový triumf. Při nedělním dojezdu do Paříže tak ukončí tříletou nadvládu krajana a kolegy ze stáje Sky Chrise Froomea, který v dnešní časovce dojel druhý a celkově obsadí třetí místo. Vyhrál Nizozemec Tom Dumoulin, jenž stejně jako na Giru d'Italia skončí druhý.

Úřadující mistr světa v časovce Dumoulin zvládl 31 kilometrů dlouhou trať o sekundu rychleji než Froome. Thomas sice na druhém mezičase jasně vedl, přestože v jedné ze zatáček málem upadl, v závěru ale vsadil na jistotu a v cíli zaostal za vítězem o 14 sekund.

"Nejdřív jsem slyšel, že jsem o sekundu druhý, ale nakonec je to naopak. To je bláznivé," komentoval Dumoulin zmatky v cíli. "Ráno jsem byl hrozně nervózní, navíc jsem zjistil, že jsem ztratil dres. Naštěstí mi náš dodavatel oblečení z Baskicka přivezl nový," popsal Dumoulin peripetie s duhovým dresem.

Froome definitivně přišel o šanci na páté celkové prvenství, čímž by vyrovnal rekordmany Tour Francouze Jacquese Anquetila a Bernarda Hinaulta, Belgičana Eddyho Merckxe a Španěla Miguela Induraina. Vítězi letošního Gira se nepovedl ani útok na ceněný double. Ten si naposledy připsal Ital Marco Pantani před 20 lety.

"Být na stupních vítězů s Geraintem, to je sen. Po včerejšku, který byl opravdu náročný, jsem tomu nevěřil. Jsem naprosto spokojený," prohlásil Froome.

Dvaatřicetiletý Thomas měl podle původní strategie týmu Sky krýt záda Froomeovi, avšak po vítězství v 11. etapě se ujal vedení a od té doby navyšoval svůj náskok. Dvojnásobný olympijský vítěz v stíhacím závodu družstev na dráze si tak na Tour spravil chuť po loňském roce, kdy si po pádu v deváté etapě zlomil klíční kost a jako průběžně druhý musel odstoupit.

"Vyhrál jsem Tour! Nemám slov, je to neuvěřitelné. Naposledy jsem brečel, když jsem se ženil," řekl Thomas. "Cítil jsem se výborně, věřil jsem, že můžu vyhrát. Jel jsem naplno i v zatáčkách, ale sportovní ředitel Nico Portal mi řekl, ať jsem v klidu a užiju si to, tak jsem ho poslechl," dodal.

Froomeovi sice těsně unikla osmá dílčí výhra na Tour, ale alespoň se vrátil na celkovou třetí příčku. Z ní sesadil vítěze páteční královské pyrenejské etapy Slovince Primože Rogliče, jenž dnes dojel až osmý. Bodovací soutěž vyhraje pošesté Slovák Peter Sagan, nejlepším vrchařem je Francouz Julian Alaphilippe.

Thomas poprvé vyhrál Tour, Sagan je zpátky v zeleném. Projděte si výsledky Thomas poprvé vyhrál Tour, Sagan je zpátky v zeleném. Projděte si výsledky Prohlédněte zde
reklama