Pogačar přivezl žlutý dres do Paříže, ve spurtu vyhrál Saganův přemožitel Bennett

Tadej Pogačar v Paříži při slavnostním ceremoniálu Tour de France 2020. Tadej Pogačar v Paříži při slavnostním ceremoniálu Tour de France 2020. autor: Reuters
Tadej Pogačar dovezl žlutý trikot do Paříže a stal se prvním slovinským vítězem Tour de France. Závěrečnou jednadvacátou etapu 107. ročníku nejslavnějšího cyklistického závodu světa vyhrál na bulváru Champs-Élysées irský spurtér Sam Bennett, jenž tak symbolicky potvrdil své prvenství v bodovací soutěži.

Bezpečně v hlavním poli dokončil etapu Pogačar, který dnes poprvé na Tour jel v prestižním žlutém dresu lídra. Člen SAE Teamu Emirates se dostal do vedení teprve v sobotní rozhodující horské časovce, v níž senzačně zlikvidoval ztrátu 57 sekund na krajana Primože Rogliče a připravil ho o očekávané celkové vítězství.

"Měl jsem fakt dobrý den." Mladá senzace Tour Pogačar až teď věří, že má žlutý trikot "Měl jsem fakt dobrý den." Mladá senzace Tour Pogačar až teď věří, že má žlutý trikot Čtěte zde

Pogačar, jenž oslaví v pondělí dvaadvacáté narozeniny, vyhrál Tour při svém debutu s náskokem 59 sekund. Třetí skončil s odstupem 3:30 minuty Australan Richie Porte. Rodák z Komendy je nejmladším vítězem "Staré dámy" od roku 1904.

"Stát tady v Paříži na nejvyšším stupni je neskutečný pocit. Byly to úžasné tři týdny na francouzských silnicích, neuvěřitelná cesta. Chtěl bych poděkovat všem, kteří mi k tomu pomohli. Těžko se mi hledají slova, kterými bych vyjádřil své pocity," uvedl po své oficiální korunovaci Pogačar. S Rogličem obsadili první dvě místa jako dva jezdci ze stejné země poprvé od roku 2012, kdy zvítězil Bradley Wiggins před Chrisem Froomem.

Pogačar na své první Tour v kariéře vyhrál tři etapy, i když se nemohl opřít o tak kvalitní pomocníky jako jeho konkurent Roglič ze stáje Jumbo-Visma. Vítěz zároveň jako první v historii získal v jednom ročníku také puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře a bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce.

V závěrečném dojezdu v Paříži, který mohlo kvůli koronavirovým opatřením sledovat místo tradičních davů jen 5000 diváků, potvrdil pozici nejlepšího spurtéra letošní Tour Bennett. Devětadvacetiletý člen týmu Deceuninck-Quick Step (jeho vlastníkem je podnikatel Zdeněk Bakala, který je zároveň majitelem vydavatelského domu Economia, vydávajícího mj. i on-line deník Aktuálně.cz - pozn. red.) vyhrál poslední etapu před mistrem světa Madsem Pedersenem z Dánska a Slovákem Peterem Saganem. Stal se prvním irským vítězem bodovací soutěže od Seana Kellyho v roce 1989. Bývalému trojnásobnému světovému šampionovi Saganovi útok na osmý zelený trikot nevyšel.

Z původních 176 cyklistů dokončilo závod 146 jezdců. Byli mezi nimi i Češi Jan Hirt a Roman Kreuziger, kteří sice na závodě startovali bez ambicí na celkové umístění, ale výrazně se neprosadili ani v jednotlivých etapách. Hirt při debutu na "Staré dámě" obsadil 67. místo, pátý muž z Tour 2013 Kreuziger skončil na 109. pozici.

"Desátá účast na Tour neproběhla tak, jak jsem očekával, ale i starší kluci se musejí poučit z chyb a jít dál. Už se těším na Ardenské klasiky," uvedl na instagramu čtyřiatřicetiletý Kreuziger, jenž byl loni na Tour šestnáctý a v minulosti čtyřikrát skončil v elitní desítce.

Slavný závod byl kvůli globální zdravotní situaci přeložen na září z tradičního termínu na začátku léta a jel se za přísných hygienických podmínek. Navzdory obavám, že se Tour kvůli výskytu koronaviru nemusí dokončit, podařilo se udržet všechny cyklisty a týmy v bezpečné "bublině". Pozitivní test na covid-19 neměl ani jeden z jezdců.

Cyklistický závod Tour de France - závěrečná 21. etapa Mantes-la-Jolie - Paříž (122 km):

1. Bennett (Ir./Deceuninck-Quick Step) 2:53:32, 2. Pedersen (Dán./Trek-Segafredo), 3. Sagan (SR/Bora-hansgrohe), 4. Kristoff (Nor./SAE Team Emirates), 5. Viviani (It./Cofidis), 6. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma), 7. Ewan (Austr./Lotto-Soudal), 8. Hofstetter (Fr./Israel Start-Up Nation), 9. Coquard (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 10. Walscheid (Něm./NTT), …130. Hirt (ČR/CCC) -2:38, 143. Kreuziger (ČR/NTT) -3:47.

Konečné pořadí: 1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 87:20:05, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -59, 3. Porte (Austr./Trek-Segafredo) -3:30, 4. Landa (Šp./Bahrajn-McLaren) -5:58, 5. Mas (Šp./Movistar) -6:07, 6. López (Kol./Astana) -6:47, 7. Dumoulin (Niz./Jumbo-Visma) -7:48, 8. Urán (Kol./EF) -8:02, 9. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -9:25, 10. Caruso (It./Bahrajn-McLaren) -14:10, …67. Hirt -3:34:58, 109. Kreuziger -4:45:26.

Bodovací soutěž (zelený trikot): 1. Bennett 380, 2. Sagan 284, 3. Trentin (It./CCC) 260, …122. Kreuziger 3.

Vrchařská soutěž (puntíkovaný trikot): 1. Pogačar 82, 2. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) 74, 3. Roglič 67.

Mladí jezdci (bílý trikot): 1. Pogačar 87:20:05, 2. Mas -6:07, 3. Madouas (Fr./Groupama-FDJ) -1:42:43.

Týmy: 1. Movistar 262:14:58, 2. Jumbo-Visma -18:31, 3. Bahrajn-McLaren -57:10.