Pogačar vyhrál první časovku letošní Tour, Rogliče potkal těžký pád

Aktualizováno 30. 6. 2021 19:07
Slovinský cyklista a obhájce prvenství Tadej Pogačar vyhrál první časovku na letošní Tour de France a na osm sekund se přiblížil k zisku žlutého dresu lídra. V čele průběžného pořadí se před ním i po páté etapě udržel Nizozemec Mathieu van der Poel, který celkové klasifikaci vévodí od druhého dne.
Tadej Pogačar v první časovce Tour de France 2021
Tadej Pogačar v první časovce Tour de France 2021 | Foto: Reuters

"Cíl byl nenabrat žádnou ztrátu a nakonec jsem nějaký čas získal, jsem šťastný. Možná je dobře, že ještě nejsem ve žlutém, Mathieuovi to v něm docela sluší, ale brzy bych rád byl," řekl dvaadvacetiletý Pogačar po čtvrtém etapovém vítězství na Tour v kariéře. První letošní přidal ke třem loňským. "Měl jsem dobrý den. Neudělal jsem žádnou chybu a podmínky mi perfektně vyhovovaly," dodal jezdec stáje SAE Team Emirates.

Pogačar navázal na loňský časovkářský triumf v předposlední etapě Tour, kterým pro sebe závod rozhodl. Tentokrát na 27,2 km dlouhé trase s mírně zvlněným profilem z Changé do Lavalu zvítězil v čase rovných 32 minut o 19 sekund před švýcarským mistrem Evropy Stefanem Küngem, o dalších osm vteřin zpět skončil třetí Dán Jonas Vingegaard.

Van der Poel na pátém místě zaostal za Pogačarem o 31 sekund. O jednu vteřinu jej porazil ještě belgický rival Wout van Aert, nově třetí muž celkového pořadí.

Po těžkém pádu v předminulé etapě nabral další ztrátu na krajana jeho velký rival v boji o celkové prvenství a obhájce druhého místa Primož Roglič. Časovku zvládl o 44 sekund pomaleji než Pogačar a na desátém místě průběžného pořadí už za obhájcem zaostává o 1:40. "Trochu mi chyběla síla. Vymáčkl jsem ze sebe všechno," řekl jednatřicetiletý dvojnásobný vítěz Vuelty.

Jediný český jezdec ve startovním poli Petr Vakoč obsadil se ztrátou téměř čtyř a půl minuty 126. místo, celkově mu patří 140. pozice.

Druhá časovka ve 108. ročníku Tour de France čeká peloton v předposlední, dvacáté etapě 17. července. Ve čtvrtek je na programu rovinatá trasa v délce 160,6 km a jezdce zavede z Tours do Chateauroux.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 5. etapa: individuální časovka (27,2 km):

1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 32:00, 2. Küng (Švýc./Groupama-FDJ) -19, 3. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) -27, 4. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma) -30, 5. Van der Poel (Niz./Alpecin-Fenix) -31, 6. Asgreen (Dán./Deceuninck-Quick Step) -37, 7. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -44, 8. Cattaneo (It./Deceuninck-Quick Step) -55, 9. Porte (Austr./Ineos Grenadiers) -55, 10. Lucenko (Kaz./Astana-Premier Tech) -1:00, …126. Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix) -4:26.

Průběžné pořadí:

1. Van der Poel 16:51:41, 2. Pogačar -8, 3. Van Aert -30, 4. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick Step) -48, 5. Lucenko -1:21, 6. Latour (Fr./TotalEnergies) -1:28, 7. Urán (Kol./EF Education-Nippo) -1:29, 8. Vingegaard -1:43, 9. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -1:44, 10. Roglič -1:48, …140. Vakoč -25:02.