reklama

Poslední Tour s hosteskami? Polibky pro vítěze jsou sexistické, bouří se feministky

Příliš křehké... Feministkám vadí modelky na podiu Příliš křehké... Feministkám vadí modelky na podiu autor: Reuters
Šampaňské, květiny a... krásné ženy. Dekorování vítězů jednotlivých etap paří k symbolům slavné Tour de France. A právě přítomnost hostesek na podiu dráždí řadu feministických skupin, které požadují ukončení tradice, která je údajně neuctivá vůči ženám.

Petici proti spolupráci závodu s modelkami už podepsalo více než 26 000 lidí, řada z nich dokonce demonstruje před ústředím organizátora závodu ASO (Amuary Sport Organisation). 

"Fotografie těchto sexistických scén pak přebírají mnohá média po celém světě. Zahájili jsme tedy petici Vzdejme se hostesek na pódiích Tour de France!" prohlašuje feministka Fatima Benomarová.

Po kampani #MeToo se už spoře oděných dívek vzdaly tak významné sportovní akce jako je například formule 1 nebo španělská Vuelta. Tour de France si svoji tradici drží. Zatím.

"Hostesky na molu slouží jako dekorace a jsou pro cyklisty cenou? Ale ženy nejsou ani předměty, ani odměny. Jak by měla být představena role moderní ženy? Určitě ne jako tento klasický obraz hostesek na pódiích, s příliš krátkou sukní a až moc křehké na to, aby se samy dostávaly se na pódia jako sportovkyně," stěžují si aktivisté.

Marlene Schiappaová, francouzská ministryně pro rovnost mužů a žen, označila přítomnost hostesek na podiu za "zastaralou" a uvedla, že petici "chápe".

Společnost Amuary Sport Organisation se k celé záležitosti odmítla vyjádřit.

Žluté kolo, žlutý trikot a šampaňské. Kolumbijec Bernal je vítězem Tour de France Žluté kolo, žlutý trikot a šampaňské. Kolumbijec Bernal je vítězem Tour de France Čtěte zde
reklama