Froome dostal v horském sprintu další těžký úder, Saganův tvrdý pád se obešel bez zlomenin

Podívejte se na fotogalerii z dnešní etapy
Nairo Quintana, andský "kondor", ve středu ovládl pouhých 65 kilometrů dlouhou 17. etapu letošní Tour. Ta ale zásluhou svého profilu patřila mezi ty nejnáročnější v letošním ročníku.
Své o tom ví Chris Froome, který byl v posledních letech jednoznačným hegemonem Tour. V závěrečném stoupání ztratil na Kolumbijce více než minut a půl.
Takto Sagan vypadal bezprostředně po svém pádu.
Do cíle ale nakonec dojel. A podle lékařů se jeho pád dokonce obešel bez zlomenin.
Jakub Šafránek ČTK Jakub Šafránek, ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2018 20:17
Nairo Quintana vyhrál 17. etapu Tour de France, která sice měřila pouhých 65 kilometrů, v letošním programu ale patří mezi nejnáročnější.

Saint-Lary-Soulan (Francie) - Kolumbijec Nairo Quintana z týmu Movistar vyhrál středeční 17. etapu Tour de France, která sice měřila pouhých 65 kilometrů, v letošním programu ale patří mezi nejnáročnější. V závěru etapy výrazně ztratil lídr Sky Chris Froome, jehož v celkovém pořadí na druhém místě vystřídal Tom Dumoulin.

Ve žlutém zůstane Froomeův kolega ze Sky Geraint Thomas, jenž sice ztratil na Quintanu 47 sekund, ale dojel do cíle těsně před Dumoulinem a Primožem Rogličem. V čele Tour má Thomas bezmála dvouminutový náskok před Dumoulinem.

Sagan po tvrdém pádu zamířil k lékařům

Ošklivý pád potkal Petra Sagana, který nezvládl sjezd z Col de Val Louron-Azet. Slovenský "Tourminátor" se po něm sice zvedl, do cíle ale dojel s více než dvacetiminutovou ztrátou.

Takto vypadal Saganův zelený trikot v cíli 17. etapy

"Udělal jsem chybu, když jsem neodhadl jednu zatáčku. Už jsem to neubrzdil a vletěl do lesa a dopadl zadkem na velký kámen," prohlásil Sagan po etapě. "Zraněný jsem, mám nějaké odřeniny a bolí mě ten zadek, ale mohlo to být horší. Doufám, že za den dva už se budu cítit líp."

V této zatáčce Sagan upadl

Tým Bora-Hansgrohe večer uvedl, že při vyšetření nenašli doktoři žádné zlomeniny. Definitivní rozhodnutí o pokračování Sagana v Tour padne ve čtvrtek ráno.

Thomas už je jasným lídrem Sky

Neobvykle krátkou etapu ozvláštnil už start ve stylu formule 1, v němž startovalo nejlepších dvacet jezdců podle postavení v celkovém pořadí. Na cyklisty čekala tři náročná stoupání, z nichž to poslední na Col du Portet končilo ve výšce 2215 m, což představovalo nejvyšší bod letošní 105. Tour.

Právě na začátku závěrečného výjezdu zaútočil Quintana a vedení udržel až do cíle. "Prošel jsem si v úvodu této Tour náročnými chvílemi a ztratil jsem čas. Nebyli jsme na tom v posledních dnech nejlépe, takže jsme výhru potřebovali. Byl to nádherný den," pochvaloval si Quintana, jenž se díky vítězství posunul z průběžného osmého místa na páté.

Druhý dojel se ztrátou 28 sekund Ir Daniel Martin, třetí byl s odstupem 47 sekund ve žlutém jedoucí Thomas. Dvaatřicetiletý Velšan tak za sebou nechal největší soupeře v boji o celkový triumf včetně obhájce titulu Froomea. Čtyřnásobnému šampionovi Tour poslední výstup nesedl a dojel až osmý s odstupem 1:35. Klesl kvůli tomu na třetí místo a na svého kolegu Thomase ztrácí už 2:31 minuty.

"Geraint tady předvádí naprosto skvělé výkony. Plně si zaslouží být ve žlutém. Držím mu palce, aby to zvládl až do Paříže," uvedl Froome, jenž se už podle všeho smiřuje s tím, že jeho vítězná série na Grand Tours, trvající právě od loňské "Staré dámy", v neděli skončí.

Oproti tomu Thomas jako kdyby si blízkost prvního triumfu na jednom z velkých třítýdenních závodů stále nechtěl připustit. "(Tom) Dumoulin a (Primož) Roglič dnes byli silní. Jsou mi nejblíž společně s Froomem, toho ale nepovažuju za soupeře. Jsme kolegové. Je to bojovník a jsem si jistý, že bude bojovat až do konce. Je fajn, že jsme jako tým v dobré pozici," uvedl Thomas, jenž letos předvedl svou formu už vítězstvím na generálce na Tour Critérium du Dauphiné.

Mezi oba britské favority z týmu Sky se vklínil dnes pátý Nizozemec Dumoulin, jenž za Thomasem zaostává bez jedné sekundy dvě minuty. "Nikdy nepřestávám doufat a věřit, ale během dvou a půl týdne tu byl Thomas nejsilnější. Zatím jsem na něj nedokázal nic získat. Tak to prostě je," prohlásil loňský vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce.

Ve čtvrtek cyklisté absolvují relativně jednodušší etapu jen s dvěma stoupáními čtvrté kategorie. Náročná vrchařská etapa v Pyrenejích následuje v pátek a v sobotu je na programu rozhodující individuální časovka.