Tourmalet ještě víc potopil Nibaliho, únik zužitkoval Majka

15. 7. 2015 17:10
Jedenáctou etapu Tour de France vyhrál Rafal Majka, favorité dojeli do cíle společně.
11. etapa Tour de France opět vedla přes Pyreneje
11. etapa Tour de France opět vedla přes Pyreneje | Foto: Reuters

Vallée de Saint-Savin - První etapové vítězství si na letošní Tour de France připsala stáj Tinkoff-Saxo. Do cíle druhé pyrenejské etapy dojel nejrychleji Rafal Majka, který zužitkoval únik několikačlenné skupiny z počátku závodu.

"Nebyla to původně etapa na útok, ale vyšlo to. Vítězství bych rád věnoval Ivanu Bassovi a také své manželce," řekl v cíli šťastný Polák.

Pořadí v první desítce celkového bodování se na rozdíl od včerejší etapy příliš neměnilo, a to i přesto, že peloton musel vystoupat na legendární Tourmalet. Jedna změna se ale přece jen udála, obhájce loňského titulu Vincenzo Nibali vypadl z elitní desítky, předstihl ho Bauke Mollema. Dnešní etapu jsme sledovali živě zde.

Favorité po 188 km dojeli s pětiminutovým odstupem společně, ve žlutém zůstal Brit Chris Froome.

Na rozdíl od úterní úvodní pyrenejské etapy nepřinesl druhý den v horách žádné výraznější změny v průběžném pořadí. Adepti na vítězství v čele se suverénním lídrem Froomem se hlídali a příležitost tak dostali jezdci nebojující o celkovou klasifikaci.

Nejlepší vrchař minulého ročníku Tour Majka byl členem sedmičlenné skupiny uprchlíků a od svých kolegů se odpojil zhruba 50 km před cílem. Jako první přijel pětadvacetiletý kolega Romana Kreuzigera z týmu Tinkoff-Saxo jak na vrchol kultovního Tourmaletu, tak do cílového stoupání třetí kategorie v Cauterets.

Po dvou loňských etapových vítězstvích si tak Majka připsal třetí triumf na Tour v kariéře. S minutovým odstupem za ním dojel Ir Daniel Martin, třetí byl se ztrátou 1:23 minuty Němec Emanuel Buchmann.

Kreuziger je celkově jednadvacátý

Jako první z favoritů dorazil do cíle na sedmém místě se ztrátou 5:11 Nizozemec Bauke Mollema. Vystřídal díky tomu na celkové desáté pozici trápícího se obhájce loňského vítězství Vincenza Nibaliho z Itálie, jenž se v závěru opět neudržel nejlepších a vypadl z elitní desítky.

Lídr Froome byl s odstupem 5:21 devátý těsně před rivaly Albertem Contadorem a Nairem Quintanou. Po svém úterním suverénním představení vede před druhým Tejayem van Garderenem z USA stále o 2:52 minuty.

Froomeův pomocník z týmu Sky Leopold König si "vystoupil" ze skupiny favoritů už ve stoupání na Tourmalet 47 km před cílem a dojel na 58. pozici. Nejlepší z Čechů byl 40. Kreuziger, jenž stejně jako 42. Jan Bárta protnul cíl ve skupině se ztrátou 15:54 minuty. Kreuzigerovi patří celkově 21. příčka.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 11. etapa: Pau - Cauterets (188 km):

1. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) 5:02:01, 2. Martin (Ir./Cannondale) -1:00, 3. Buchmann (Něm./Bora-Argon) -1:23, 4. Pauwels (Belg./MTN Qhubeka) -2:08, 5. Voeckler (Fr./Europcar), 6. Simon (Fr./Cofidis) oba -3:34, 7. Mollema (Niz./Trek) -5:11, 8. Valverde (Šp./Movistar) -5:19, 9. Froome (Brit./Sky), 10. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) oba -5:21, ...40. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo), 42. Bárta (ČR/Bora-Argon) oba -15:54, 58. König (ČR/Sky) -17:47, 117. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -31:21.

Průběžné pořadí:

1. Froome 41:03:31, 2. Van Garderen (USA/BMC) -2:52, 3. Quintana (Kol./Movistar) -3:09, 4. Valverde -3:59, 5. Thomas (Brit./Sky) -4:03, 6. Contador -4:04, 7. Gallopin (Fr./Lotto) -4:33, 8. Gesink (Niz./LottoNL) -4:35, 9. Barguil (Fr./Giant) -6:44, 10. Mollema -7:05, ...21. Kreuziger -23:04, 54. Štybar -51:50, 59. Bárta -54:40, 82. König -1:07:19.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?