reklama

Historickou etapu s dvěma přejezdy Mont Ventoux ovládl po sólovém úniku Van Aert

Univerzál Wout van Aert slaví triumf v 11. etapě Tour s dvojnásobným výstupem na Mont Ventoux. Univerzál Wout van Aert slaví triumf v 11. etapě Tour s dvojnásobným výstupem na Mont Ventoux. autor: Reuters
Belgický cyklista Wout van Aert vyhrál po samostatném úniku 11. etapu Tour de France, v níž peloton musel poprvé v historii zvládnout dvojí přejezd přes legendární Mont Ventoux. Vedení v celkovém pořadí si upevnil slovinský obhájce titulu Tadej Pogačar, který na čtvrtém místě ztratil na vítěze 1:38 minuty, všechny hlavní rivaly ale udržel za sebou.

Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Van Aert opět potvrdil pověst skvělého univerzála. Den poté, co finišoval druhý za britským spurtérem Markem Cavendishem, dnes upláchl všem vyhlášeným vrchařům. Do cíle 198,9 km dlouhé etapy dojel s náskokem 1:14 minuty před dvojicí jezdců Trek-Segafredo Kennym Elissondem a Baukem Mollemou a vybojoval čtvrtý etapový vavřín na Tour.

Cavendish je na Tour už jen jedno etapové vítězství od Merckxova rekordu Cavendish je na Tour už jen jedno etapové vítězství od Merckxova rekordu Čtěte zde

S Pogačarem dnes udrželi po dvou stoupáních na 1910 metrů vysoký ikonický vrchol v Provence kontakt jen Rigoberto Urán, který nyní na druhém místě ztrácí 5:18 minuty, třetí Jonas Vingegaard a čtvrtý Richard Carapaz. Po úterní desáté etapě druhý Ben O'Connor ztratil takřka čtyři minuty a propadl se na páté místo.

Dán Vingegaard v druhém výjezdu na Mont Ventoux na Slovince úspěšně zaútočil, ve sjezdu ho ale skupinka rivalů opět dostihla. "Nedokázal jsem s ním jet, byl moc silný. Snažil jsem se dostat na vrchol co nejrychleji, ale v tom vedru to byl hodně těžký den. Věděl jsem, že musím vydržet ještě pár minut a pak už bude jen sjezd," komentoval Pogačar závěr stoupání. "Jsem rád, že jsem byl ve sjezdu s Carapazem a Uránem, dobře jsme spolupracovali a nakonec z toho byl dobrý den," dodal.

Van Aert se po třech sprinterských výhrách z let 2019 a 2020 poprvé dočkal triumfu v horské etapě. "Chybí mi slova. Je to nejikoničtější hora světa. Je to asi moje dosud největší vítězství," řekl v cíli. V dresu úřadujícího belgického mistra napodobil legendárního Eddyho Merckxe, který v roce 1970 rovněž vyhrál etapu se stoupáním na Mont Ventoux, když měl v držení domácí titul.

Výhru Van Aert věnoval celému týmu, který po prvním týdnu přišel o potlučeného kapitána a vloni druhého Primože Rogliče, dnes navíc ztratil Tonyho Martina. "Měli jsme v prvním týdnu tolik smůly a dnes jsme po pádu přišli i o Tonyho," dodal.

Německý cyklista Martin opustil Tour po dalším karambolu v sanitce. Bývalý časovkářský mistr světa, jehož poslala na zem hned v první etapě neopatrná fanynka, vyjel v úvodní části etapy ze silnice a skončil v příkopu. Otřeseného šestatřicetiletého jezdce stáje Jumbo-Visma s krvácejícími zraněními na rukou a nohou na místě ošetřili záchranáři a poté ho na nosítkách z místa odvezli.

Nevěděl, co má dělat. Tak O'Connor prostě ujel a vyhrál etapu na Tour Nevěděl, co má dělat. Tak O'Connor prostě ujel a vyhrál etapu na Tour Čtěte zde

Cyklistický závod Tour de France - 11. etapa Sorgues - Malaucene (198,9 km):

1. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma) 5:17:43, 2. Elissonde (Fr./Trek-Segafredo), 3. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) oba -1:14, 4. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates), 5. Urán (Kol./EF Education-Nippo), 6. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 7. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) všichni -1:38, 8. Lucenko (Kaz./Astana-Premier Tech), 9. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe) oba -1:56, 10. Mas (Šp./Movistar) -3:02, …71. Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix) -24:38.

Průběžné pořadí:

1. Pogačar 43:44:38, 2. Urán -5:18, 3. Vingegaard -5:32 4. Carapaz -5:33, 5. O'Connor (Austr./AG2R-Citroën) -5:58, 6. Kelderman -6:16, 7. Lucenko -6:30, 8. Mas -7:11, 9. G. Martin (Fr./Cofidis) -9:29, 10. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -10:28, …114. Vakoč -2:03:46.

reklama