reklama

Oheň hoří! Hry ale začaly trapasem: pod čtyřmi kruhy

Strachová nástup zvládla, Kajmanské ostrovy v žabkách Prohlédněte si fotografie ze slavnostního zahájení olympiády v Soči. Foto: ČTK
Pátečním zahajovacím ceremoniálem začínají Zimní olympijské hry v Soči.

Praha - Nemilá nepříjemnost se organizátorům XXII. zimní olympiády v Soči přihodila hned v úvodu zahajovacího ceremoniálu.

Při choreografii na stadionu Fišt, kdy se měla pětice sněhových vloček proměnit v olympijské kruhy, se jedna z vloček zadrhla. Tradičnímu symbolu her, který přitom zrovna letos slaví stoleté jubileum, najednou jeden kruh chyběl.

Zdaleka však nešlo o první zádrhel v historii her - ve Vancouveru, Sydney nebo Soulu měli potíže se zapalováním ohně.

Oheň zapálili Rodninová a Treťjak

Velkou čest zapálit pochodní oheň dostaly dvě z největších ruských sportovních legend - krasobruslařka Irina Rodninová a brankář Vladislav Treťjak. Mezi posledními členy štafety přímo v aréně byli také tenistka Maria Šarapovová, tyčkařka Jelena Isinbajevová, zápasník Alexandr Karelin a gymnastka Alina Kabajevová.

Jednotlivé fáze zahájení, které trvalo zhruba dvě a půl hodiny, rámovaly velkolepé ohňostroje.

Zkraje slavnosti Rusové představili pomocí abecedy azbuky své klasické reálie a osobnosti, mezi nimiž nechyběla třeba Mendělejevova periodická tabulka prvků či Sputnik. V další části se pořadatelé na jednotlivé oblasti ruské historie a života zaměřili blíže pomocí tanečního vyjádření.

Českou výpravu uvedla Strachová

Jako první výprava se představili tradičně Řekové. Češi, které vedla vlajkonoška Šárka Strachová, nastoupili dle pořadí písmen v azbuce až mezi posledními. "Má očekávání se naplnila a nést českou vlajku na zahájení olympiády byl opravdu nádherný a emotivní zážitek," řekla poté Strachová.

České kolekci se vzápětí dostalo pochvalné odezvy i ze zahraničí. "Vytažené šle visící dolů ze stejnokrojů týmu České republiky jsou velmi cool," konstatovala Emma Yardleyová, která spolu s kolegy hodnotila na webu kanadského listu Toronto Star oblečení výprav defilujících po olympijském stadionu v Soči.

Výpravě mával Zeman

Z hlediště českým vyslancům mával i prezident Miloš Zeman, který byl jednou ze 44 hlav států, které do Soči přicestovaly.

Chyběli například americký prezident Barack Obama, prezident Francie François Hollande, britský premiér David Cameron nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Ceremoniál z čestného místa v hledišti sledovali i šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach a vedle něj ruský prezident Vladimir Putin, jenž pronesl i tradiční zahajovací formuli.

reklama