reklama

Trenér Blažek: Sražený hřebínek nám před MS může pomoct

Podívejte se na fotografie z přípravného utkání s USA Podívejte se na fotografie z přípravného utkání s USA Foto: CPA Eduard Erben
České basketbalistky podlehly v generálce na MS Spojeným státům americkým vysoko 41:76.

Praha - Pokud si české basketbalistky měly před odletem na mistrovství světa do Turecka navodit v týmu pohodu, svého cíle v generálce proti Američankám příliš nedosáhly.

Před skvělou návštěvou téměř pěti tisíc diváků musely strávit debakl 41:76 a také zranění pivotky Petry Kulichové, s jejímž zvrtnutým kotníkem to nevypadá dobře.

"Lidé se přišli podívat na dobrý basket. Viděli kvalitní družstvo Spojených států, my jsme se ale k nim nepřidali. I proto, že nám to soupeř nedovolil," litoval trenér Lubor Blažek.

"Ale ještě horší je pro mne zranění Petry Kulichové, bez níž bych na mistrovství odjížděl hrozně nerad. Věřil jsem, že mužstvo bude kompletní. Ale nevypadá, že by byla v pohodě," neskrýval Blažek svůj smutek ze zranění podkošové opory. "Doufáme, že se dá dohromady," věří Jana Veselá.

Podle výsledku vyšetření se Blažek rozhodne, zda Kulichovou nasadí už od úvodu turnaje, počká na pozdější fázi, nebo rovnou povolá náhradnici.

Nadějný vývoj, pak americký válec

Přestože pořadatelé prezentovali utkání jako vzpomínku na čtyři roky staré finále stříbrného domácího šampionátu, český kouč slavnostnější ráz duelu nevnímal. "Nebyla to pro nás žádná odveta za mistrovství světa, bylo to normální přípravné utkání," uvedl.

Už v úvodu šlo na palubovce poznat, jak těžkým rivalem Američanky budou. "Mají úplně jiný styl basketu. Můžeme s nimi hrát dobře, ale tentokrát nám ten zápas úplně nesedl. Neproměňovaly jsme střely zvenku a celkově jsme neměly svůj den," prohlásila po střetnutí Kateřina Elhotová.

Přes prvotní problémy se zakončením se domácí reprezentantky na přelomu první a druhé čtvrtiny rozehrály k nadějnému výkonu a ještě v závěru poločasu se držely stavem 23:33 jakž takž na dostřel. "V první půlce jsme dokonce měli ze hry víc pokusů než Američanky. Jenže jsme nebyli schopni dát koš," vypíchnul jednu z příčin vysoké porážky Blažek. "Holky pak rychle ztrácely jistotu a nedostaly se do laufu. Jako bychom byli celou dobu pod nějakou dekou," dodal.

"Američankám chvíli trvá, než si oťuknou protivníka, ale potom se rozehrají a jejich hra vypadá hrozně jednoduše. Pak se to už nedá moc stíhat," krčila rameny Veselá nad jejich smrští po přestávce. "Mají v kádru top hráčky, a i když vystřídají, tak pořád je tam ten rozdíl znát."

Debakl může pomoct

Český tým však věří, že se mu poznatky z této lekce budou na šampionátu hodit. "Takový zápas před tolika lidmi je také potřeba někdy odehrát. Sražený hřebínek může být víc než nějaká euforie po výborně odehraném zápase," myslí si Blažek.

"Na posílení sebevědomí to asi nebyl úplně nejlepší soupeř, ale je dobře, že jsme hráli i proti někomu lepšímu než v předchozích zápasech. Každá hráčka si aspoň uvědomí, kde má své limity, na čem musí zapracovat," souhlasí Veselá.

"Ale jsem přesvědčen, že naše družstvo má na víc a může hrát hezký basketbal. Celkově nám příprava ukázala, že jsme schopni hrát dobře," uzavřel hodnocení český trenér.

reklama